Goniec.pl Wiadomości Groźne wypadki w Tatrach. Dwie osoby nie żyją, a cztery zostały ranne
Pixabay.com Henryk Niestrój

Groźne wypadki w Tatrach. Dwie osoby nie żyją, a cztery zostały ranne

20 maja 2022
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Seria groźnych wypadków w polskich Tatrach. W środę 18 maja w górach życie straciły dwie osoby, a cztery zostały ranne, w tym 11-letnie dziecko. Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o ostrożność i przypominają o nadal utrzymujących się trudnych warunkach do uprawiania górskiej turystyki.

Słoneczna pogoda i coraz wyższe temperatury skłaniają Polaków do częstszych wypadów za miasto, a co za tym idzie także i w polskie góry. Niestety, jak co roku, wiele osób zbyt wcześnie daje się zwieść urokowi Tatr, które w maju wciąż są niebezpieczne ze względu na zalegający w wyższych partiach śnieg.

2 osoby nie żyją, 4 ranne po wypadkach w Tatrach

Wczoraj od samego rana śmigłowiec TOPR był podrywany do akcji. Jak podał dyżurny ratownik Tatrzańskiego Parku Narodowego, groźne wypadki miały miejsce głównie z powodu poślizgnięć na płatkach śniegu.

Do niebezpiecznych zdarzeń doszło na Granatach i w rejonie Rysów, skąd dwóch turystów spadło podczas wspinaczki . Pomimo przeprowadzonej akcji ratunkowej, ich życia nie udało się uratować.

Tragicznie skończyć się mógł także incydent, do którego doszło pod Szpiglasową Przełęczą. Tam z kolei ranne zostały cztery osoby, w tym 11-letnie dziecko, które nieprzytomne zostało przetransportowane do szpitala.

Jak podały służby, łącznie w środę udało się uratować ponad 20 osób, które wymagały interwencji ratowników TOPR.

Trudne warunki w wyższych partiach Tatr

Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego stale informują, że w wyższych partiach Tatr wciąż zalegają duże ilości śniegu, który potrafi być twardy i zamrożony. Ślisko jest zwłaszcza rankiem, gdy temperatury są jeszcze ujemne, a także w miejscach, do których nie docierają promienie słoneczne . Zdarza się także, że spod warstw białego puchu wystają ostre kamienie.

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, powinniśmy przede wszystkim mierzyć siły na zamiary, a także patrzeć trzeźwym okiem na swoje umiejętności. Bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy nie warto porywać się na ryzykowne eskapady, a jeśli już zdecydujemy się na taki ruch, być wyposażonym w odpowiedni sprzęt, z którego umiemy korzystać.

Pamiętajmy też, że powyżej 1600 m n.p.m. obowiązuje jeszcze pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: RMF FM

Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport