GONIEC UJAWNIA: niestety, w 2023 r. padł rekord prób samobójczych dzieci i młodzieży
Choć nie dysponujemy jeszcze pełnymi danymi, już wiemy, że w 2023 r. padł niechlubny rekord prób samobójczych wśród polskich dzieci i nastolatków. Szczególnie alarmujące są dane dotyczące dziewcząt w wieku 13-18 lat.
Padł kolejny rekord
Według danych Komendy Głównej Policji tylko za okres styczeń - listopad 2023, w Polsce doszło do 1966 prób samobójczych dzieci i nastolatków. To oznacza, że średnio 6 młodych Polaków dziennie próbowało odebrać sobie życie.
KGP nie dysponuje jeszcze ogólnokrajowymi statystykami za grudzień; jednak przedstawiciele kilku komend wojewódzkich udostępnili nam grudniowe dane dotyczące ich regionów.
Wniosek? Nawet przy niepełnych danych okazuje się, że liczba prób samobójczych w 2023 r. jest większa niż rok wcześniej - a już 2022 r. był rekordowy. Wówczas policja odnotowała wśród młodzieży 2031 zamachów samobójczych. Teraz niestety statystyki wykażą kolejne, znaczące pogorszenie sytuacji.
aktualizacja: Potwierdzają to dane zaprezentowane w poniedziałek rano przez fundację GrowSPACE. Wynika z nich, że w 2023 r. miało miejsce 2139 prób samobójczych. Spadła natomiast liczba samobójstw (ze 150 w 2022 r. do 146 w 2023 r.).
Znajdujesz się w kryzysie psychicznym lub znasz kogoś, kto potrzebuje wsparcia? Na stronie mlodeglowy.pl znajdziesz niezbędne informacje i dowiesz się, jak możesz pomóc - sobie i innym.
Alarmujące dane
Analizując dane z okresu styczeń-listopad 2023 r. daje się zauważyć, że wśród młodzieży znacznie częściej próbę odebrania sobie życia podejmują dziewczęta. W ich przypadku policja odnotowała 1506 zamachów samobójczych; 61 z nich zakończyło się zgonem.
W przypadku chłopców doszło do 460 prób odebrania życia, natomiast tych, które zakończyły się śmiercią, było aż 71.
Spoglądając na statystykę wśród wszystkich grup wiekowych, zarówno jeśli chodzi o kobiety i mężczyzn, uwagę zwraca jeszcze jedno: dziewczęta w wieku 13-18 lat to grupa, w której do prób samobójczych dochodzi najczęściej.
Kryzys psychiatrii dziecięcej
Równoległe w Polsce trwa kryzys systemu psychiatrii dziecięcej. 1 grudnia, a więc w okresie, gdy liczba prób samobójczych zwykle znacząco wzrasta, jeden z największych szpitali w Polsce - gdański oddział na Srebrzysku - poinformował, że wstrzymuje przyjmowanie kolejnych pacjentów. Powodem było przeludnienie. Szpital, choć posiadał 46 miejsc, miał u siebie 76 osób. Przepełnione szpitale to jeden z palących problemów niedomagającego systemu.
Kluczowa jest profilaktyka zdrowia psychicznego. Więcej o tym, jak pomóc sobie bądź innym osobom znajdującym się w kryzysie psychicznym dowiesz się m.in. ze strony www.mlodeglowy.pl lub www.zwjr.pl.