GIS opublikował listę zamkniętych kąpielisk. Powodem zakwit sinic
W okresie wakacyjnym jednym z niebezpieczeństw czyhających na turystów i miłośników kąpieli są sinice. GIS podał listę zamkniętych kąpielisk. W tym roku przypada wzmożony rozwój tych mikroorganizmów - uprzykrzają życie nad morzami i jeziorami co trzy lata. W województwie pomorskim kilka miejsc zostało sklasyfikowanych jako niezdatne do kąpieli.
GIS na bieżąco podaje listę zamkniętych kąpielisk, które nie zdały testu jakości pod kątem sinic. Kontakt z tymi organizmami może skończyć się poważnymi komplikacjami.
Lista zamkniętych kąpielisk
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował specjalną mapę pod nazwą Serwis Kąpieliskowy. Możemy z łatwością sprawdzić, które kąpieliska zagrażają naszemu zdrowiu.
Niestety, turyści nad morzem i nad jeziorami w niektórych miejscach muszą obejść się smakiem. Wszystko przez sinice, które nadal stanowią niebezpieczeństwo.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
W województwie pomorskim konieczne było zamknięcie kąpieliska zorganizowanego przy Gdyni Babich Dołach. Na szczęście na tę chwilę można bez obaw wchodzić do wody na całej długości bałtyckich plaż.
Oprócz tego na Pomorzu zamknięto też kąpielisko przy jeziorze Bielkowskim, kąpielisko gminne w Kolbudach, kąpielisko gminne w Chmielnie oraz to w Stężycy. W miejscowości Stawiska nad jeziorem Zakrzewie również nie powinno się wchodzić do wody.
Lista pozostałych zamkniętych kąpielisk na dzień 18.07.2021:
-
Wodna Dolina w Koszalinie,
-
Plaża nad Zamkowym w Wałczu,
-
Kąpielisko Nienawiszcz w Nienawiszczu,
-
Kąpielisko Miejskie w Środzie Wielkopolskiej,
-
Kąpielka w Podgrzybowie,
-
Plaża miejska w Supraślu,
-
Nad Stawem w Konstantynowie Łódzkim,
-
Kąpielisko Stawy Stefańskiego w Łodzi,
-
Pilica Polska YMCA w Kurnędzu,
-
Nad Zalewem w Poniatowej.
Czym objawia się kontakt z sinicami?
Najlżejszymi objawami, których możemy doświadczyć po kąpieli w zakażonej wodzie, są wysypka oraz swędzenie i łzawienie oczu. U niektórych osób reakcja przybiera na sile.
Mogą pojawić się także wymioty, biegunka, gorączka oraz bóle mięśni i stawów. Należy pamiętać, że sinice są groźne nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt. Nie spuszczajmy psów ze smyczy nawet wtedy, jeśli sami nie możemy wejść do wody.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Martyna Wojciechowska odpowiedziała na słowa przyjaciółki pod oświadczeniem męża
-
Małopolska: Zebrał się zespół zarządzania kryzysowego. Fatalna sytuacja po nocnych burzach
-
IMGW wydało ostrzeżenia najwyższego stopnia. Pięć województw zagrożonych burzami z gradem
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Wirtualna Polska, GIS