Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Galerie > Oni zmarli w 2022 roku. Wielkie nazwiska odeszły od nas na zawsze
25.10.2022 15:48

Oni zmarli w 2022 roku. Wielkie nazwiska odeszły od nas na zawsze

Zmarli 2022 - kto umarł w 2022 roku?W 2022 zmarli wielcy aktorzy, politycy i literaci. Warto pochylić się nad ich postaciami i powspominać czasy, w których radowali nas swoimi rolami, decyzjami czy tekstami. To oni odeszli od nas już na zawsze. 2022 rok jeszcze się nie skończył, ale już wiadomo, że znanych i lubianych nazwisk zniknęło spośród nas zbyt wiele.

zmarli 2022
Wikimedia Commons/Lukas Plewnia

Slajd 1 z 16

zmarli 2022 witold paszt

Witold Paszt (1953-2022)

Witold Paszt był muzykiem z formacji Vox, osobowością telewizyjną i jurorem programu "The Voice Senior". Wystąpił również w "Tańcu z gwiazdami".

Witold Paszt - kariera

Urodził się w Zamościu i tam też się kształcił - najpierw ukończył szkołę muzyczną, a potem wyjechał do Lublina, gdzie studiów już nie ukończył.

Był założycielem grupy Victoria Singers i zespołu Vox. Z tym drugim współpracował od jego początków w 1978 aż do końca życia. Karierę solową rozpoczął na początku XXI wieku, odnosząc na tym polu spore sukcesy.

Zaprzyjaźnił się również z telewizją. Wystąpił w pierwszej edycji "Tańca z gwiazdami" TVN, a później został jurorem w "The Voice Senior" emitowanym przez TVP2.

Witold Paszt - śmierć

Zmarł 18 lutego 2022 nagle po gwałtownym przebiegu wirusa COVID-19. Komplikacje sprawiły, że nie wytrzymał jego organizm. Jego prochy dopiero miesiąc po śmierci spoczęły na cmentarzu komunalnym w Zamościu.

Slajd 2 z 16

ignacy gogolewski zmarli 2022

Ignacy Gogolewski (1931-2022)

Ignacy Gogolewskim był aktorem i reżyserem, jednym z ostatnich przedstawicieli tzw. starej szkoły aktorskiej. Widzowie znali go przede wszystkim z ról w takich produkcjach, jak "Na dobre i na złe", "Chłopi" czy "Hrabina Cosel".

Ignacy Gogolewski - kariera

Ukończył w 1953 roku studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (dziś Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza). Współpracował z warszawskimi teatrami: Dramatycznym, Współczesnym i Rozmaitości, którego był też dyrektorem. Prowadził również Teatr Śląski w Katowicach i Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Współpracował z władzą w PRL, łamiąc m.in. bojkot środowiska w czasie stanu wojennego i działając z Telewizją Publiczną. W 1989 na pewien czas zrezygnował w ogóle z aktorstwa.

Wystąpił m.in. w "Hrabinie Cosel" jako baron Fryderyk Kyan, w "Chłopach" jako Antek Boryna, a także w "Na dobre i na złe", gdzie wcielił się w postać Franciszka Kozińskiego.

Ignacy Gogolewski - życie prywatne

Ignacy Gogolewski miał w swoim życiu trzy ważne kobiety - pierwszą żonę i matkę jego córki, Agnieszki, Katarzynę Łaniewską, z którą rozwiódł się w 1964 roku, drugą żonę Marinę Samet-Niecikowską, która zginęła w wypadku lotniczym. Był również związany z Elżbietą, pracownicą Ministerstwa Kultury i Sztuki, z którą miał syna Tadeusza (ur. 1975).

Ignacy Gogolewski - śmierć

Ignacy Gogolewski zmarł w wieku 91 lat 15 maja 2022 roku. Jego ciało spoczęło na cmentarzu parafialnym w Otwocku.

Slajd 3 z 16

jerzy trela zmarli 2022

Jerzy Trela (1942-2022)

Jerzy Trela był polskim aktorem teatralnym i filmowym. Sprawował również funkcję posła w w Sejmie PRL IX kadencji. Zajmował się też nauczaniem studentów aktorstwa.

Jerzy Trela - kariera

Ukończył studia na PWST w Krakowie. Współtworzył Teatr STU, a potem grał w krakowskim Teatrze Rozmaitości i Teatrze Starym. Odszedł z zespołu w czasie rządów dyrektorskich Jana Klaty. Wystąpił w legendarnych "Dziadach" Konrada Swinarskiego.

Zajmował się również działalnością polityczną. Należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i został posłem na Sejm IX kadencji. Współpracował również z artystycznymi organami państwowymi.

Widzowie znać mogli go m.in. z ról w "Kolumbach", "Janosiku", "Królowej Bony", "Człowieka z żelaza", "Dantona", "Trzech kolorach: Białym", "Panu Tadeuszu", "Quo Vadis", "Idzie", "Ziarnie prawdy" czy "Artystach". Jego ostatnią rolą telewizyjną był Szymon Rębacz, ojciec Andrzeja w serialu "Wielka Woda" wyprodukowanym przez platformę Netflix.

Jerzy Trela - śmierć

Jerzy Trela przez ponad 20 lat walczył z chorobą nowotworową. W 2017 roku przeszedł operację, która nie pomogła jednak całkowicie wyleczyć choroby. Jego stan bardzo pogorszył się w 2021 roku. Zmarł 15 maja 2022 roku i został pochowany u boku swojej żony na cmentarzu w Leńczach pod Krakowem.

Slajd 4 z 16

przemysław marzec zmarli 2022

Przemysław Marzec (1970-2022)

Przemysław Marzec był dziennikarzem i korespondentem wojennym. Przez ponad 20 lat, od 1993 do 2020 roku współpracował ze stacją RMF FM.

Przemysław Marzec - kariera

Był absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracował najpierw w katowickim oddziale RMF FM, a potem przeniósł się do warszawskiego. Rozpoczął pracę jako korespondent wojenny i dostarczał wieści m.in. prosto z wojny w Jugosławii. Potem wraz z Janem Mikrutą relacjonował wydarzenia z Afganistanu i Iraku. W latach 2007-2020 był moskiewskim korespondentem RMF FM - był głównym głosem opowiadającym o tym, co działo się w Rosji po katastrofie smoleńskiej.

Przemysław Marzec - śmierć

1 stycznia 2021 roku zakończył współpracę z rozgłośnią. Zmarł 9 sierpnia 2022 roku. Nie podano do wiadomości publicznej przyczyny jego śmierci.

Slajd 5 z 16

maja lidia kossakowska zmarli 2022

Maja Lidia Kossakowska (1972-2022)

Maja Lidia Kossakowska była polską pisarką i publicystką, "pierwszą damą polskiej fantastyki". Absolwentka archeologii i żona pisarza Jarosława Grzędowicza.

Maja Lidia Kossakowska - kariera

Maja Lidia Kossakowska szerokiej publiczności była przez pewien czas znana przede wszystkim jako dziennikarka, ale jej talent pisarski zaprowadził ją na szczyt polskiej literatury fantastycznej. Nie bez powodu nazywano ją "pierwszą damą polskiej fantastyki".

Zajmowała ją głównie tematyka anielska, ale również dawne wierzenia i odległe kraje, jak choćby Japonia. Często korzystała ze swojego wykształcenia i talentów - sama ilustrowała swoje książki, które często dotyczyły kwestii związanych z archeologią i krążyły wokół dawnych kultur.

Jej najsłynniejszą serią książek była tzw. seria anielska, na którą składały się "Żarna Niebios", "Siewca Wiatru" i "Zbieracz Burz".

Maja Lidia Kossakowska - śmierć

Pisarka zginęła tragicznie w czasie pożaru w domku letniskowym z 22 na 23 maja 2022 roku, w którym przebywała ze swoim mężem, Jarosławem Grzędowiczem. Pisarz próbował ją ratować, ale nie udało mu się do niej dotrzeć. Została pochowana na cmentarzu powązkowskim w Warszawie. Sprawa pożaru wciąż jest wyjaśniana przez prokuraturę.

Slajd 6 z 16

zmarli 2022 kazimierz mazur

Kazimierz Mazur (1948-2022)

Kazimierz Mazur był aktorem filmowym i teatralnym. Najbardziej szerokiej publiczności jest znany z roli Tomasza Wiśniewskiego w serialu "Barwy szczęścia".

Kazimierz Mazur - kariera

Ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (dziś Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza). Popularność zyskał dzięki roli Tomaszka Niechcica w filmie "Noce i dnie". Później przede wszystkim grywał w teatrach. Od 2014 roku jest czołową postacią w serialu "Barwy szczęścia", gdzie odgrywał rolę Tomasza Wiśniewskiego.

Kazimierz Mazur - śmierć

Kazimierz Mazur zmarł 6 września 2022 roku. Ze względu na jego wiarę (był rodzimowiercą i założycielem Rodzimego Kościoła Polskiego) został pochowany w rodzimowierczym w Wołominie.

Slajd 7 z 16

ludwik dorn zmarli 2022

Ludwik Dorn (1954-2022)

Ludwik Dorn był działaczem opozycji demokratycznej w PRL, politykiem i współzałożycielem Prawa i Sprawiedliwości. Oprócz tego zajmował się publicystyką i tłumaczeniami.

Ludwik Dorn - kariera

Skończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Działał w Komitecie Samoobrony Społecznej "KOR". Został najpierw internowany, a potem zwolniony na pomocy porozumień sierpniowych w 1981 roku. Był ścigany listem gończym w czasie stanu wojennego.

Wraz z Antonim Macierewiczem zakładał w 1989 ZChN, ale szybko zrezygnował z udziału w projekcie. Przeniósł się do obozu Jarosława Kaczyńskiego, z którym zakładał Porozumienie Centrum. W 2001 roku wraz z braćmi Kaczyńskimi założył Prawo i Sprawiedliwość.

W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza został ministrem spraw wewnętrznych, a także marszałkiem Sejmu. Po przegranych wyborach w 2007 roku odszedł z funkcji wiceprezesa PiS, motywując decyzję polityką Jarosława Kaczyńskiego. W 2008 roku został usunięty z partii. Później krążył jeszcze w orbicie PiS, startując z listy wyborczej partii, a potem odchodząc do Solidarnej Polski. W 2015 roku zmienił całkowicie front, próbując startu w wyborach z listy Platformy Obywatelskiej, jednak bez powodzenia.

Ludwik Dorn - śmierć

Ludwik Dorn zmarł 7 kwietnia 2022 roku. Przyczyną śmierci była choroba nowotworowa. Polityk został pochowany na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach.

Slajd 8 z 16

marian zembala zmarli 2022

Marian Zembala (1950-2022)

Marian Zembala był lekarzem i nauczycielem akademickim. Pełnił funkcję ministra zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. Był uczestnikiem pierwszej operacji przeszczepu serca u boku Zbigniewa Religi.

Marian Zembala - kariera

Studiował na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i kształcił się kierunku kardiochirurgii. Przebywał również na stażu naukowym w holenderskim Utrechcie, gdzie nabył zachodniego punktu widzenia na medycynę, wrócił do Zabrza na zaproszenie Zbigniewa Religi, który zbierał zespół w Katedrze i Klinice Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.

Został w 1993 roku dyrektorem w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, pełnił też funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego. Jako pierwszy w Polsce wykonał zabieg transplantacji płuca, przeszczepił również płuco-serce i dokonał operacji wszczepienia by-passów pacjentce w wieku 103 lat.

Karierę polityczną zaczynał w 2014 roku od szczebla samorządowego, a w 2015 roku znalazł się już na świeczniku. Ewa Kopacz zaproponowała jego kandydaturę na ministra zdrowia, którą ten przyjął, ale zrezygnował z niej po niecałym roku. W 2019 roku nie ubiegał się już o mandat w wyborach parlamentarnych.

Marian Zembala - śmierć

W 2018 roku Marian Zembala doznał udaru i poruszał się już jedynie na wózku inwalidzkim. Zmarł w skutek utonięcia w basenie we własnym domu w Zbrosławicach 19 marca 2022 roku. Wstępne ustalenia prokuratury wskazały na śmierć samobójczą. Lekarz został pochowany na cmentarzu w Zbrosławicach.

Slajd 9 z 16

edward hulewicz zmarli 2022

Edward Hulewicz (1937-2022)

Edward Hulewicz był muzykiem, kompozytorem i autorem tekstów, założycielem zespołu Tarpany. Zajmował się również dziennikarstwem muzycznym i malarstwem.

Edward Hulewicz - kariera

Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Gdańsku i kilka semestrów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale malarstwa. Grał w studenckich klubach, a później założył zespoły Tarpany i Heliosi. Tarpany przez pewien czas dorównywały popularnością Czerwonym Gitarom i Trubadurom.

Kapela rozpadła się w 1968 roku, a jej członkowie utworzyli później Czerwono-Czarnych, Niebiesko-Czarnych, Breakout, ABC i Amazonki - sam Hulewicz przeszedł do Heliosów. W latach 70. rozpoczął karierę solową. Współpracował przy tym m.in. z Jarosławem Kukulskim, Anną Jantar i Katarzyną Gärtner.

W latach 90. związał się z muzyką disco i stał się dzięki niej na nowo popularny. Jego piosenka "Bo życie jedno mam" została wykorzystana jako główny motyw w show TVP "Sanatorium miłości".

Edward Hulewicz - śmierć

Od lat Edward Hulewicz cierpiał na nowotwór. Zmarł 4 września 2022 roku po długiej chorobie. Został pochowany na warszawskich Powązkach.

Slajd 10 z 16

barbara krafftówna zmarli 2022

Barbara Krafftówna (1928-2022)

Barbara Krafftówna była uwielbianą polską aktorką znaną m.in. z występów w Kabarecie Starszych Panów. Na swoim koncie miała również duże role komediowe i dramatyczne.

Barbara Krafftówna - kariera

W czasie wojny grała w konspiracyjnym Studiu Dramatycznym, a po niej stała się częścią zespołów teatralnych m.in. Teatru Starego w Krakowie, a potem Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi i gdyńskiego Teatru Wybrzeże. Później stała się stałą aktorką w kilku warszawskich teatrach po przenosinach do stolicy.

Stała się wielką gwiazdą Kabaretu Starszych Panów, gdzie wykonała tak znane piosenki jak "Zakochałam się w czwartek niechcący" czy "Przeklnij mnie". Widzowie pokochali ją za rolę Honoratki w serialu "Czterej pancerni i pies", a wielu doceniło za pełną dramatu rolę Felicji w "Jak być kochaną".

Barbara Krafftówna - śmierć

Aktorka w 2021 roku trafiła do szpitala ze złamaną nogą. Ze względu na problemy z poruszaniem się, zdecydowała o przenosinach do Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Zmarła podczas pobytu 23 stycznia 2022 roku. Została pochowana na Powązkach Wojskowych.

Slajd 11 z 16

zmarli 2022 franciszek pieczka

Franciszek Pieczka (1928-2022)

Franciszek Pieczka był aktorem, którego cała Polska pokochała za role Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies". Jego bogata filmografia pokazywała przez lata jego umiejętności i różnorodność ról.

Franciszek Pieczka - kariera

Studia aktorskie skończył na warszawskiej PWST (dzisiejszej Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza). Debiutował w teatrze w Jeleniej Górze, a później role posypały się jak z rękawa. Zagrał w ponad 100 filmach polskich i zagranicznych.

Największą popularność zdobył dzięki roli Gustlika w filmie "Czterej pancerni i pies". Pojawił się również w filmach "Potop", "Ziemia obiecana", "Quo Vadis", "Wesele" czy "Wierna rzeka". Młodsze pokolenia zachwycił kreacją w serialu "Ranczo", gdzie przez wszystkie sezony wcielał się w Stanisława Japycza.

Franciszek Pieczka - śmierć

Franciszek Pieczka zmarł 23 września 2022 roku w wieku 93 lat. Został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu w Aleksandrowie, a w uroczystościach pogrzebowych uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Slajd 12 z 16

jerzy urban zmarli 2022

Jerzy Urban (1933-2022)

Jerzy Urban był politykiem, byłym rzecznikiem rządu PZPR i w wolnej Polsce satyrykiem, publicystą i właścicielem lewicowego tygodnika "Nie".

Jerzy Urban - kariera

Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, ale go nie ukończył. Rozpoczął karierę dziennikarską od pisma "Nowa Wieś", potem został redaktorem "Po Prostu" i wreszcie "Polityki".

W latach 1981-1989 był rzecznikiem prasowym rządu PZPR. Nazywano go "Goebbelsem stanu wojennego" - stał również za ulepszaniem mechanizmów propagandowych i cenzury. W 1989 roku został powołany do rządu jako minister, gdzie sprawował funkcję przewodniczącego Komitetu do Spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja” (Radiokomitetu). W wyborach 1989 roku nie dostał się do Sejmu i postanowił zrezygnować z czynnej polityki (choć wciąż tworzył struktury SLD) na rzecz publicystyki.

Był założycielem tygodnika "NIE" związanego ze środowiskami lewicowymi, a przede wszystkim z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Do końca życia prowadził również satyryczny kanał w serwisie Youtube, który cieszył się dużą popularnością.

Jerzy Urban - śmierć

Jerzy Urban do śmierci deklarował się jako ateista. Zmarł nieoczekiwanie 3 października 2022 roku i został pochowany na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach.

Slajd 13 z 16

Mariusz Walter

Mariusz Walter - założyciel TVN

Mariusz Walter założył grupę ITI w 1984 roku, która początkowo zajmowała się sprowadzaniem kaset wideo. Z czasem firma poszerzyła swoją działalność, a w 1997 roku uruchomiła stację TVN.

Mariusz Walter nie żyje

Mariusz Walter zmarł 13 grudnia 2022 - zaledwie kilka tygodni przed swoimi 86. urodzinami. Jego pogrzeb odbył się na warszawskim Wilanowie.

Slajd 14 z 16

Jerzy Połomski

Jerzy Połomski nie żyje

Jerzy Połomski - muzyk zmarł w wieku 89 lat 14 listopada 2022 roku. Artysta od 2019 roku przebywał w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, do którego przeprowadził się przez chorobę.

Slajd 15 z 16

Jan Nowicki

Jan Nowicki nie żyje

Jan Nowicki zmarł niespodziewanie 7 grudnia 2022 roku. Mówi się, że przyczyną śmierci aktora był zawał serca.

Slajd 16 z 16

Emilian Kamiński

Emilian Kamiński nie żyje

Emilian Kamiński zmarł 26 grudnia 2022 roku, o czym poinformowała rzeczniczka Teatru Kamienica. Aktor przegrał walkę z ciężką chorobą.

Tagi: