Donald Tusk ogłasza: jest przełom w sprawie ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej
“Wreszcie przełom. Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA” - poinformował Donald Tusk. Jak wynika z wpisu zamieszczonego przez premiera, wkrótce możemy spodziewać się “kolejnych decyzji” w tej sprawie. Kwestia zbrodni wołyńskiej i blokada ekshumacji jej ofiar od dawna stanowi kość niezgody między Polską a Ukrainą.
Tusk ogłasza przełom
Szef rządu napisał w portalu X, że w sprawie Wołynia wreszcie doszło do przełomu. “Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA. Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje” - poinformował Tusk.
Na X pojawiły się już pierwsze polityczne komentarze. “Ciekawe czy teraz Konfederacja i PiS uderzą się w pierś i powiedzą - nie mieliśmy racji - dziękujemy za sprawne działania rządu. Przypomnę tylko że w rok udało się to co nie udało się PiS przez 8 lat” - napisał Krzysztof Sałek z PO.
“Wstrzymam się z gratulacjami do czasu, gdy zobaczymy jak to będzie wykonane. Podstawowe pytanie - kto będzie przeprowadzał ekshumacje?” - spytał z kolei Robert Winnicki, dawniej związany z Konfederacją.
Ukraińcy zgodzą się na wszystkie ekshumacje?
Kwestia wołyńska, dotycząca zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej podczas II wojny światowej, pozostaje istotnym i wrażliwym tematem w relacjach polsko-ukraińskich. Głównym punktem spornym jest brak zgody Ukrainy na ekshumację i godny pochówek ofiar tych wydarzeń, co budzi kontrowersje i wpływa na współczesne stosunki między obu krajami.
Ostatnio, w rozmowie z Polsat News, Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta z ramienia PiS, stwierdził, że obecnie "nie widzi" Ukrainy ani w NATO, ani w Unii Europejskiej, dopóki nie zostaną rozwiązane kwestie związane z rozliczeniem zbrodni wołyńskiej. Podkreślił, że “państwo, które nie jest w stanie rozliczyć się z tak brutalnej zbrodni, nie może być częścią międzynarodowych sojuszy”.
Co o Wołyniu mówili Tusk i Sikorski?
Z kolei premier Donald Tusk skrytykował wypowiedź Nawrockiego, zwracając się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z pytaniem: “Prezesie Kaczyński, pański kandydat Karol Nawrocki stwierdził, że nie widzi dla Ukrainy miejsca w NATO. Pamięta Pan jeszcze, który prezydent najmocniej wspierał Ukrainę w tej kwestii? A który jest najbardziej przeciwny? Nie wstyd Panu?”. Miał na myśli Lecha Kaczyńskiego, gorącego zwolennika wejścia Ukrainy do NATO i UE.
Także szef MSZ Radosław Sikorski odnosił się w ostatnich miesiącach kilkukrotnie do tej kwestii, podkreślając, że Polska nie zrezygnuje z żądania przeprowadzenia ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej na Ukrainie.
Zaznaczył, że jest to “chrześcijański obowiązek i nie powinno to być przedmiotem politycznych targów”.