Goniec.pl Finanse Darmowa komunikacja miejska dla seniorów. Kto może z niej skorzystać?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Darmowa komunikacja miejska dla seniorów. Kto może z niej skorzystać?

13 lutego 2023
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Choć ostatnio głośno mówi się o cenach biletów kolejowych, wysokość opłat za przejazdy komunikacją miejską w polskich metropoliach także nie sprzyja naszym portfelom. Nic więc dziwnego, że kto może, ten korzysta z obowiązujących ulg i upustów. Te, jak powszechnie wiadomo, przysługują np. uczniom i studentom. Niewielu wie jednak, że zupełnie za darmo podróżować mogą seniorzy, którzy spełniają określony warunek.

Emeryci liczą każdy grosz

Możliwość tańszego, a nawet bezpłatnego podróżowania komunikacją miejską, to życzenie każdego seniora, którego dochody w dobie galopującej inflacji i wszechobecnych podwyżek topnieją niczym wczesnowiosenny śnieg.

Co prawda, w tym roku najstarsi Polacy mogą liczyć na rekordową waloryzację swoich świadczeń , jednakże szkoda, aby dodatkowe pieniądze marnować na pełne opłaty za to, co można otrzymać ze 100-procentową zniżką .

Powszechnie utarło się, że na ulgi w transporcie publicznym mogą liczyć dzieci uczęszczające do szkół, studenci czy ostatnio także np. rodziny wielodzietne. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że pewna grupa jest uprawniona do podróżowania za darmo. O kim mowa?

Bezpłatna komunikacja miejska dla seniorów

W przypadku korzystania z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską nie trzeba spełniać szeregu warunków, lecz zaledwie jeden podstawowy. Jest nim cezura wiekowa, która jasno określa, że aby móc jeździć m.in. autobusami, tramwajami czy metrem trzeba mieć ukończone 70 lat.

W takiej sytuacji wsiadamy do wybranego środka transportu bez jakiegokolwiek biletu czy kwitu, a kontrolerowi wystarczy okazać albo legitymację emeryta, albo też dowód osobisty.

Co istotne, o tańsze przejazdy można starać się także będąc emerytem przed 70. urodzinami. Warunki przyznania i wysokość ulg różnią się w zależności od miasta, dlatego warto sprawdzać je na stronach miejskiego przewoźnika.

Na przykład w Szczecinie z 50-procentowym upustem mogą poruszać się komunikacją miejską 55-letnie panie i 60-letni panowie , zaś w Warszawie osoby, które ukończyły 65. rok życia, mogą wykupić roczny "bilet seniora", który kosztuje 50 zł .

Wrocław i Lublin przyjazne 65-latkom

Jak zauważa Interia, w zdecydowanie najlepszym położeniu są seniorzy z Lublina i Wrocławia, gdzie za darmo można jeździć już po 65. urodzinach . Dla mężczyzn jest to tożsame z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, natomiast kobiety-emerytki muszą poczekać na przywilej 5 lat (ich wiek emerytalny wynosi 60 lat).

I dla pań są jednak dobre informacje. Zgodnie z przepisami, mogą one wystąpić o 50 proc. zniżki na przejazdy z tytułu bycia emerytem i przez 5 lat, dopóki nie uzyskają prawa do bezpłatnych przejazdów, po prostu jeździć taniej.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Interia

Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport