Czy w najbliższą niedzielę przestawiamy zegarki? UE zapowiadała koniec zmiany czasu
Czy w najbliższą niedzielę nastąpi zmiana czasu z letniego na czas zimowy? Wyjaśniamy, jak obecnie jest to uregulowane. Wcześniej UE zapowiadała zmiany w tym zakresie.
Zmiana czasu 2023. Dlaczego w ogóle go zmieniamy?
W Polsce mamy do czynienia z dwoma czasami zależnymi od pór roku. Reguluje to specjalne rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów bazujące na ustawie z 2003 roku o czasie urzędowym na terenie naszego kraju. Oznacza to, że zegarki trzeba przestawiać dwa razy w roku, w ostatnich tygodniach marca i października.
Dotyczące tego przepisy po raz pierwszy w Polsce weszły w życie w okresie międzywojennym, później na kilka lat tuż po II Wojnie Światowej, następnie na przełomie lat 60. i 70. Nieprzerwanie mamy z nimi do czynienia od 1977 roku. W tej kwestii Polska nie jest wyjątkiem. Podobne prawo istnieje w ok. 70 krajach świata. Kiedy zatem dokładnie w 2023 roku nastąpi zmiana czasu?
Tego nie wypada robić na cmentarzu. Możesz najeść się wstydu! Polacy często popełniają ten błądKiedy zmiana czasu na zimowy w 2023 roku? Dokładna data
Zmiana czasu nie jest już tak wielkim przedsięwzięciem, jak jeszcze kilka lat temu. Dziś godziny na wszelkich domowych urządzeniach zmieniają się automatycznie, jednak lepiej dokładnie wiedzieć, kiedy się tego spodziewać.
Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada zawsze na ostatnią niedzielę 10 z kolei miesiąca w roku. Nastąpi to zatem w nocy z 28 na 29 października. Wówczas wskazówki zegarów przesuną się o godzinę do tyłu z 3:00 na 2:00. A to oznacza, że każdy z nas będzie spał o godzinę dłużej. Czy ta wzbudzająca kontrowersje regulacja już niedługo przestanie istnieć? Oto co wiadomo w tej sprawie.
Kiedy zmiana czasu zostanie zlikwidowana?
Zmiana czasu była dyskutowana na forum Unii Europejskiej jeszcze przed pandemią koronowirusa. Rozpoczęto wtedy prace nad przepisami mającymi zlikwidować konieczność zmiany czasu dwa razy do roku. Komisja Europejska zobligowała wszystkie kraje członkowskie, by przygotowały podstawy prawne, na mocy których takie zniesienie byłoby możliwe.
Z tego zobowiązania wszystkie 27 członków szybko się wywiązało. W 2018 roku opublikowano specjalną dyrektywę, jednak… dalej nie wiadomo nic na temat ewentualnego terminu, w którym zmiana czasu na terenie Unii Europejskiej (w tym Polski) przestanie obowiązywać.
Na chwilę obecną nie jest wiadome, jakie będą dalsze losy tego projektu oraz czy i kiedy ostatecznie odejdziemy od sezonowych zmian czasu - poinformoło Ministerstwo Rozwoju i Technologii UE.
Należycie do zwolenników zmiany czasu w Polsce, czy uważacie to za sprawę zupełnie niepotrzebną, której skutkami jest dezinformacja i szerzące się utrudnienia, np. w fabrykach, szpitalach, komunikacji miejskiej lub pociągowej?
Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii UE, rp.pl