Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Czego możemy się spodziewać w styczniu po RPP? "Niczego"
Irmina Jach
Irmina Jach 30.12.2022 23:41

Czego możemy się spodziewać w styczniu po RPP? "Niczego"

Adam Glapiński
Autorstwa Piotr Malecki, Narodowy Bank Polski (National Bank of Poland)Praca pochodna: TharonXX - Ten plik jest fragmentem innego pliku, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50906137

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej apelowali niedawno o wydłużenie posiedzeń decyzyjnych. Wiadomo już, że zmiana wejdzie w życie w 2023 roku. Posiedzenia mają być dwudniowe. Pierwsze zaplanowano na 3-4 stycznia. Czego możemy się spodziewać?

Wielu członków Rady Polityki Pieniężnej od dawna przekonywało, że instytucja nie funkcjonuje prawidłowo. Przemysław Litwiniuk bezskutecznie prosił Adama Glapińskiego o przywrócenie dwudniowego trybu obrad RPP. NBP zaprzeczał jego wersji.

Czego możemy się spodziewać po RPP?

Pod koniec października bieżącego roku Ludwik Kotecki, Joanna Tyrowicz i Przemysław Litwiniuk wysunęli wniosek o zaplanowanie dodatkowego niedecyzyjnego posiedzenia RPP w listopadzie. W odpowiedzi Adam Glapiński przekazał, że "brak jest wystarczającego uzasadnienia do zwołania dodatkowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej na dzień 8 listopada 2022 roku". Zadeklarował przy tym, że dwudniowe spotkania wrócą w 2023 roku.

Zgodnie z harmonogramem pierwsze posiedzenie RPP zostało zaplanowane na 3-4 stycznia przyszłego roku, a kolejne na: 7-8 lutego, 7-8 marca, 4-5 kwietnia, 9-10 maja, 5-6 czerwca, 5-6 lipca, 21 sierpnia (posiedzenie niedecyzyjne), 5-6 września, 3-4 października, 7-8 listopada, a także 5-6 grudnia. Czego możemy się spodziewać w styczniu po RPP?

- Niczego - mówi w rozmowie z portalem Wirtualna Polska prof. Witold Orłowski, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz były doradca Prezydenta RP.

- Glapiński dość jasno wskazał, jakie jest jego stanowisko, kiedy mówił na molo w Sopocie. Sugestie są takie, że zadaniem RPP, według większości jest członków, nie jest zwalczanie inflacji, tylko pomaganie rządowi - dodawał ekspert w programie "Newsroom" WP.

Zdaniem byłego doradcy Andrzeja Dudy "dzisiaj mało kto w Polsce chciałby zaostrzenia polityki pieniężnej", dlatego "nie będzie podwyżki stóp procentowych" - rozmówca portalu Wirtualna Polska nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi: Inflacja