Goniec.pl
Sławomir Świerzyński

MARCIN GADOMSKI/East News

Jan Paweł II i pokazy pościeli. Świerzyński będzie miał problemy

9 Lipca 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

W mediach pojawiły się zaskakujące informacje na temat Sławomira Świerzyńskiego, który już nie raz wzbudzał ogromne kontrowersje, zarówno swoimi skrajnymi poglądami, jak i działalnością na granicy prawa. Lider Bayer Full miał w przeszłości nielegalnie rozpowszechniać płyty z filmem o Janie Pawle II, które były prezentem dla uczestników pokazu kołder.

O sprawie poinformowała redakcja „Gazety Wyborczej”. W ten sposób słynny gwiazdor disco polo miał dopuścić się „naruszenia praw autorskich i czerpania korzyści majątkowej z bezprawnej produkcji i rozpowszechniania płyt”.

ksiadz-wzial-pieniadze

Ksiądz nie wiedział, że jest nagrywany. "Nie ma nic za friko"

CZYTAJ DALEJ

Sławomir Świerzyński od dawna oskarżany jest o łamanie praw autorskich

Zespół Bayer Full to jedna z ulubionych grup muzycznych fanów disco polo, jednak jej lider wzbudza coraz większe kontrowersje. Choć zespół Sławomira Świerzyńskiego odniósł ogromny sukces, okazuje się, że nie zawsze muzyk działał zgodnie z prawem.

Pierwsze wątpliwości pojawiły się już kilka lat temu, gdy Sławomirowi Świerzyńskiego zarzucano plagiat piosenek. Następnie podważono autentyczność jego legendarnego sukcesu w Chinach, gdzie Bayer Full miał podobno zdobyć ogromną popularność, a jego lider zarobić ogromne pieniądze.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

O sprawie opowiedział dziennikarzom sinolog Krzysztof Darewicz, który miał pomóc grupie zaistnieć na chińskim rynku muzycznym, a także jest autorem tłumaczeń piosenek Bayer Full. Mężczyzna oskarża muzyka o bezprawne wykorzystywanie przetłumaczonych przez niego tekstów, a sprawa trafiła do sądu.

Chciałbym wreszcie położyć kres nie tylko tej jawnej kradzieży praw autorskich, ale też kreowanej przez Świerzyńskiego od lat mistyfikacji o jego rzekomo zawrotnej karierze w Chinach i milionach sprzedaży płyt - wyznał mężczyzna w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Sławomir Świerzyński miał nielegalnie rozpowszechniać płyty z filmem o Janie Pawle II

Teraz okazuje się, że Sławomir Świerzyński ma jeszcze więcej kłopotów z prawem, a wszystko przez kolejne naruszenia praw autorskich, których miał się dopuścić kilka lat temu. Z ustaleń redakcji „Gazety Wyborczej” wynika, że Świerzyński w 2005 roku nawiązał współpracę z Hagi Film, która zajmuje się dystrybucją filmową.

Od firmy Świerzyński otrzymał film o papieżu „Jan Paweł II – człowiek, który zmienił świat”, współpraca nie została jednak potwierdzona, a pełne prawa do dystrybucji obrazu miała nadal spółka Hagi Film. Mimo tego muzyk bezprawnie rozpowszechniał film, rozdając płyty z nim na pokazie kołder, za co czerpał korzyści majątkowe od firmy produkującej pościel.

Świerzyński miał otrzymać wówczas ponad 14 tysięcy zaliczki od firmy, która zorganizowała pokazy. Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, muzyk został w tej sprawie ukarany przez sąd i musi zapłacić na rzecz firmy Hagi Film kwotę 14 752 zł.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Władysław Lisewski

  • Joanna Racewicz zabrała głos ws. tragicznego wypadku pod Stalową Wolą

  • IMGW: Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP

Podobne artykuły

Gwiazdy

Agnieszka Gozdyra boi się o swoje bezpieczeństwo. Otrzymała groźbę, sprawa zgłoszona policji

Czytaj więcej >
Jolanta Kwaśniewska

Gwiazdy

Jolanta Kwaśniewska jest zachwycona teściami swojej córki. „Dla nich wartości rodzinne są najważniejsze”

Czytaj więcej >
Magda Gessler

Gwiazdy

Dziennikarze Wirtualnej Polski są rozczarowani restauracją po rewolucjach Magdy Gessler

Czytaj więcej >
Klan

Gwiazdy

Twórcy „Klanu” po 24 latach zmieniają czołówkę serialu. Widzowie nie usłyszą już Ryszarda Rynkowskiego

Czytaj więcej >
Magda Narożna

Gwiazdy

Magda Narożna zaprezentowała się w tiulowej sukience. Fani ją skrytykowali

Czytaj więcej >
Zenek Martyniuk

Gwiazdy

Syn Zenka Martyniuka spędził urodziny na morzu. Daniel tęskni za rodziną

Czytaj więcej >