CBOS: W ciągu ostatnich 30 lat spadł poziom wiary i praktyki religijnej w Polsce
Z najnowszego badania CBOS wynika, że w społeczeństwie polskim w ciągu ostatnich 30 lat znacznie spadł poziom wiary i praktykowania religijnego. Badanie objęło lata 1992-2021, a jego wyniki mogą zaskoczyć wiele osób.
Jak wskazali autorzy badania, w marcu 1992 roku wierzący oraz głęboko wierzący stanowili łącznie 94 proc. wszystkich badanych. Z kolei w sierpniu 2021 roku było to 87,4 proc. ankietowanych, co wciąż stanowi wysoki wynik.
- Powoli rośnie jednak odsetek niewierzących (raczej niewierzących oraz całkowicie niewierzących), który w 2021 roku wyniósł łącznie 12,5 proc. - wskazano w raporcie CBOS.
W Polsce spada poziom wiary i praktykowania religijnego
Z raportu CBOS wynika, że poziom praktyk religijnych spadł z 69,5 proc. do 42,9 proc., a najgwałtowniej wzrósł procent niepraktykujących młodych dorosłych do 24 roku życia. Badanie wykazało także, że kobiety wciąż deklarują większą wiarę, niż mężczyźni.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
- Wydaje się, że w skali ogólnospołecznej awans edukacyjny kobiet czy protesty kobiet przeciwko zaostrzaniu prawa antyaborcyjnego nie spowodowały znacząco szybszego spadku poziomu ich wiary religijnej w porównaniu do poziomu wiary mężczyzn - przekazali przedstawiciele CBOS.
Raport wskazuje, że proces utraty wiary stosunkowo najszybciej przebiega u osób z wyższym wykształceniem. Najwolniej wiarę tracą zaś Polacy z wykształceniem podstawowym lub zawodowym. Wpływ na to ma również miejsce zamieszkania. W największych miastach w 1992 roku odnotowano 91 proc. wierzących wśród wszystkich badanych, a obecnie jest to 72,5 proc. przy 27,5 proc. niewierzących. Spada także poziom wiary religijnej w mniejszych miejscowościach.
Spadek wiary wykazano również w kategorii wiekowej 65+
Największy spadek dotyczy jednak poziomu praktykowania. W marcu 1992 roku regularną praktykę (kilka razy w tygodniu oraz raz w tygodniu) zadeklarowało 69,5 proc. ogółu badanych. W sierpniu tego roku wynik ten spadł do 42,9 proc. Odsetek niepraktykujących w 2021 roku wyniósł natomiast 24,1 proc.
Wśród osób w kategorii wiekowej 18-24 lata odsetek wierzących spadł z 93 proc. w roku 1992 do 71 proc. w 2021 roku. Z kolei odsetek niewierzących wzrósł z 6,7 proc. do 28,6 proc.
Wiarę zadeklarowało 82 proc. ankietowanych w wieku 25-34 lata, a odsetek ten w 1992 roku wynosił 94 proc. Spadek wierzących zanotowano także wśród osób w wieku 65+. W 1992 roku wiarę deklarowało 97,3 proc. ogółu badanych, a w tym roku 94,6 proc.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra Łukaszenki
-
Angela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UE
-
Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
Źródło: Interia/CBOS