CBA do likwidacji. Będzie nowa służba do walki z korupcją
Koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak przedstawił dziś projekt likwidacji CBA. W jej miejsce powstanie nowa służba - Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. - Walka z korupcją może i powinna być inaczej zorganizowana - powiedział minister podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rządu.
CBZK w miejsce CBA
Ogłaszając decyzję o likwidacji CBA, minister Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich lat Polska spadła w rankingach mierzących skuteczność walki z korupcją. Rząd przygotował projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne i reorganizującej zwalczanie korupcji.
Uznaliśmy, że walka z korupcją może i powinna być inaczej zorganizowana - mówił Tomasz Siemoniak.
Projekt ustawy zapowiedzianej przez Siemoniaka przewiduje rozłożenie walki z korupcją na trzy poziomy. Pierwszym ma być powołane w miejsce CBA - Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Komórka ma być wzorowana na Centralnym Biurze Śledczym Policji.
Ta działająca ponad 20 lat struktura pokazuje, że działając w oderwaniu od pewnych lokalnych uwarunkowań, skutecznie walczy z tą najpoważniejszą przestępczością. Chcemy, żeby tak było zorganizowane CBZK - tłumaczył minister.
Trzy poziomy walki z korupcją
Na drugim poziomie walki z korupcją, to jest na poziomie ogólnokrajowym, kompetencje ma przejąć Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
ABW ma w swoich zadaniach walkę z korupcją, to dla funkcjonariuszy i szefostwa agencji nic nowego - tłumaczył Siemoniak.
We współpracy z kontrwywiadem wojskowym ABW będzie też nadzorować wielkie kontrakty zawierane przez państwo. Na trzecim poziomie walką z korupcją zajmie się natomiast Krajowa Administracja Skarbowa, która walczy z nieuczciwymi podatnikami, chroniąc jednocześnie tych uczciwych. KAS przejmie po CBA analizę oświadczeń majątkowych.
Grupa Państw Przeciwko Korupcji
O zmianach czekających CBA minister Siemoniak poinformował podczas poniedziałkowej rządowej konferencji „Jak skutecznie walczyć z korupcją”. Obecny na miejscu minister sprawiedliwości Adam Bodnar podał, że według analiz dostarczonych przez GRECO - Grupę Państw Przeciwko Korupcji - Polska nie spełnia wielu standardów dotyczących praktyk związanych z integralnością, oświadczeniami majątkowymi, dostępem do informacji publicznej i różnych mechanizmów, które mają przeciwdziałać korupcji. Jednocześnie wiele z zaleceń przekazywanych przez GRECO w ostatnich latach nie zostało spełnionych.
Żródło: PAP, bankier.pl