Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rozrywka > Beata Szydło zasiądzie w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau
Irmina Jach
Irmina Jach 06.05.2021 15:18

Beata Szydło zasiądzie w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News

Beata Szydło została skierowana do pełnienia nowej funkcji przez wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. „Gazeta Wyborcza” we wtorek 13 kwietnia poinformowała, że była premier będzie członkiem Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Jej kadencja potrwa cztery lata. Polityk wytypował jeszcze ośmiu innych kandydatów do tej roli.

Beata Szydło będzie pracownicą muzeum

Rada Muzeum „sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez Muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, ocenia, na podstawie przedłożonego przez dyrektora muzeum sprawozdania rocznego z działalności, działalność muzeum oraz opiniuje przedłożony przez dyrektora roczny plan działalności”.

Rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w rozmowie z mediami poinformował, że Beata Szydło nie będzie pobierała za swoją pracę żadnego wynagrodzenia finansowego. Jej członkostwo ma charakter społeczny.

Była premier przed czterema laty, kiedy piastowała jeszcze funkcję państwową, zainicjowała powstanie nowego muzeum w Oświęcimiu. Tłumaczyła wówczas, że obowiązkiem każdego patrioty jest pielęgnowanie i utrwalanie pamięci poległych w obozie.

- Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz będzie świadectwem o bohaterach i ludziach dobrych i przyzwoitych. Do nas należy przypominanie światu o tym, kto był katem, kto był ofiarą, kto oprawcą, a kto bohaterem - mówiła polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Beata Szydło jest rodowitą mieszkanką Ziemi Oświęcimskiej, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Jana Konarskiego. Posłanka ukończyła między innymi studia z zakresu etnografii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1987 do 1995 pracowała jako asystent w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Kierowała także działem merytorycznym w Libiąskim Centrum Kultury oraz ośrodkiem kultury w Brzeszczach. W Radzie Muzeum w Oświęcimiu mają towarzyszyć jej: Bogdan Bartnikowski, dr hab. Grzegorz Berendt, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, prof. Edward Kosakowski, prof. dr hab. Stanisław Krajewski, dr Marek Lasota, ks. dr hab. Jan Nowak oraz Krystyna Oleksy.

O powołaniu Beaty Szydło do rady przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau Ministerstwo Kultury poinformowało za pośrednictwem Dziennika Urzędowego. Sama europosłanka pochwaliła się nowym stanowiskiem za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych.

- Dziękuję premierowi Piotrowi Glińskiemu za powołanie w skład Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Ta społeczna funkcja jest dla mnie, mieszkanki Ziemi Oświęcimskiej, zaszczytem i wielkim obowiązkiem - napisała była premier.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Gazeta Wyborcza

Tagi:
Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów