Bartosz Sienkiewicz zadecydował o losie TVP. Ministerstwo opublikowało komunikat
Zapadła decyzja na temat przyszłości najważniejszych osób w TVP. Bartosz Sienkiewicz powołał zupełnie nową radę nadzorczą Telewizji Polskiej. TVP nie jest jednak jedyna. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało obszerny komunikat.
Bartosz Sienkiewicz podjął decyzję ws. TVP, PAP i Polskiego Radia
Kolejny krok rewolucji w TVP. Po przyjęciu przez Sejm uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej przyszedł czas na konkretne decyzje.
Bartosz Sienkiewicz powołał nowe rady nadzorcze TVP, Polskiej Agencji Prasowej oraz Polskiego Radia. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa wskazało, iż taką możliwość przyniosła ze sobą uchwała Sejmu z 19 grudnia 2023 r. Znamy pełną treść komunikatu.
Zapadła decyzja w sprawie Grzegorza Brauna. Czy to koniec działalności posła Konfederacji?Rady Nadzorcze TVP, PAP i Polskiego Radia zostały zmienione
TVP, PAP i Polskie Radio z nowymi radami nadzorczymi. Decyzja Bartosza Sienkiewicza niesie ze sobą również inne roszady personale w Telewizji Polskiej, niemniej nie sięgają one jeszcze wprost do dziennikarzy, którzy przez 8 lat pełnili funkcję twarzy prorządowej propagandy PiS.
ZOBACZ: Zaczęło się okupowanie telewizji? Nieprawdopodobne, co zapowiedział Jarosław Kaczyński
- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek - czytamy w komunikacie MKiDN. To jednak nie wszystko.
Zmiany w TVP stały się faktem
Bartosz Sienkiewicz podjął decyzją o zmianie rad nadzorczych samodzielnie. W komunikacie resortu kultury wskazało, iż minister ma pełną autonomię tym zakresie. - Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - wskazał resort w oficjalnym komunikacie na temat kluczowych zmian w TVP.
ZOBACZ: To koniec kultowego programu TVP. Był nadawany od 1996 roku
Na sam koniec MKiDN odniosło się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - Zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek - czytamy w komunikacie resortu kierowanego przez Bartosza Sienkiewicza.
Źródło: goniec.pl