Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Bartosz Sienkiewicz zadecydował o losie TVP. Ministerstwo opublikowało komunikat
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 20.12.2023 11:40

Bartosz Sienkiewicz zadecydował o losie TVP. Ministerstwo opublikowało komunikat

TVP Bartosz Sienkiewicz
Wojciech Olkusnik/East News; Wojciech Olkusnik/East News

Zapadła decyzja na temat przyszłości najważniejszych osób w TVP. Bartosz Sienkiewicz powołał zupełnie nową radę nadzorczą Telewizji Polskiej. TVP nie jest jednak jedyna. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało obszerny komunikat.

Bartosz Sienkiewicz podjął decyzję ws. TVP, PAP i Polskiego Radia

Kolejny krok rewolucji w TVP. Po przyjęciu przez Sejm uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej przyszedł czas na konkretne decyzje. 

Bartosz Sienkiewicz powołał nowe rady nadzorcze TVP, Polskiej Agencji Prasowej oraz Polskiego Radia. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa wskazało, iż taką możliwość przyniosła ze sobą uchwała Sejmu z 19 grudnia 2023 r. Znamy pełną treść komunikatu.

Zapadła decyzja w sprawie Grzegorza Brauna. Czy to koniec działalności posła Konfederacji?

Rady Nadzorcze TVP, PAP i Polskiego Radia zostały zmienione

TVP, PAP i Polskie Radio z nowymi radami nadzorczymi. Decyzja Bartosza Sienkiewicza niesie ze sobą również inne roszady personale w Telewizji Polskiej, niemniej nie sięgają one jeszcze wprost do dziennikarzy, którzy przez 8 lat pełnili funkcję twarzy prorządowej propagandy PiS.

ZOBACZ: Zaczęło się okupowanie telewizji? Nieprawdopodobne, co zapowiedział Jarosław Kaczyński

- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek - czytamy w komunikacie MKiDN. To jednak nie wszystko.

Zmiany w TVP stały się faktem

Bartosz Sienkiewicz podjął decyzją o zmianie rad nadzorczych samodzielnie. W komunikacie resortu kultury wskazało, iż minister ma pełną autonomię tym zakresie. - Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - wskazał resort w oficjalnym komunikacie na temat kluczowych zmian w TVP.

ZOBACZ: To koniec kultowego programu TVP. Był nadawany od 1996 roku

Na sam koniec MKiDN odniosło się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - Zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek - czytamy w komunikacie resortu kierowanego przez Bartosza Sienkiewicza.

Źródło: goniec.pl

Tagi: TVP
Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów
Sąsiedzi ujawnili, co dzieje się pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Nie wszyscy są zadowoleni
Jarosław Kaczyński dom policja
Jarosław Kaczyński dom policja
Sąsiedzi Jarosława Kaczyńskiego podzieleni w związku z usunięciem policji spod domu prezesa PiS. Chociaż na Żoliborzu nadal spotkać można patrole policyjne, to obecnie prywatni ochroniarze. - To, co wyprawiają, to przechodzi ludzkie pojęcie - powiedziała jedna z kobiet spotkanych pod domem Jarosława Kaczyńskiego.
Czytaj dalej
Nowy rząd powinien jak najszybciej się tym zająć. Chodzi o podstawowe prawa polskich dzieci
Monika Horna-Cieślak
Choć Polska była inicjatorem Konwencji o Prawach Dziecka, to od 10 lat nie chce podpisać III Protokołu do tego dokumentu. Skutek? Polskie dzieci nie mają takiej ochrony jak zagraniczne. Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka w rozmowie z Gońcem mówi, że czas jak najszybciej to zmienić. - Jeśli mam o coś zaapelować do premiera Tuska, to jest to jeden z priorytetów - mówi Monika Horna-Cieślak.- Moja lista marzeń jest bardzo długa, zwłaszcza że powiększała się przez wiele lat - odpowiada nowa rzeczniczka, której zaprzysiężenie odbędzie się w środę, 20 grudnia, pytana przez nas o to, czym premier Tusk powinien zająć się natychmiast w kwestii dzieci. - Ratyfikacja III Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka jest bardzo ważna. Da to możliwość składania skarg przez dzieci do Komitetu Praw Dziecka ONZ w przypadkach naruszeń i łamania ich praw. Byliśmy jako Polska jednym z inicjatorów samej konwencji, a teraz brakuje podpisu na protokole, by skutecznie egzekwować jej zapisy.Komitet Praw Dziecka ma podobne uprawnienia jak Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. W konsekwencji skargi może nałożyć środki tymczasowe, orzec o naruszeniu konwencji czy zobowiązać państwo do określonego działania. Innymi słowy: dorosły obywatel w Polsce może złożyć skargę na swe państwo do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Polskie dziecko jednak analogicznej skargi do Komitetu Praw Dziecka ONZ złożyć nie może, bo polscy dorośli od 10 lat nie są w stanie go podpisać.Absurdu sytuacji dodaje właśnie fakt, iż samą Konwencję Polska podpisała jako jeden z pierwszych krajów już w 1991 r., a mimo to do dziś nie dopełniła formalności związanych z III Protokołem. Oznacza to, że polskie dzieci nie mają takiej ochrony jak większość dzieci na świecie - protokół podpisało 196 krajów. Umożliwia on złożenie skargi dzieciom i ich pełnomocnikom do Komitetu Praw Dziecka ONZ, zapewniając tym samym międzynarodową ocenę działania polskich organów władzy w zakresie przestrzegania praw dziecka.Ba! Tekst Konwencji inspirowany jest życiem i pismami Janusza Korczaka, który wyjaśniał, jak rządy i dorośli obywatele powinni działać, by zapewniać dzieciom odpowiednie warunki do korzystania z przysługujących im praw. Fundamenty dokumenty do kierowanie się dobrem dziecka, stawianie go ponad dobro innych grup społecznych oraz zakaz jego dyskryminacji i wyzysku.
Czytaj dalej