Goniec.pl
Etan Patz

Wikipedia/Stanleykpatz

6-latek wyszedł z domu na autobus i już nie wrócił. 33 lata później znaleziono mordercę

24 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Sprawą małego Ethana Patza żyły całe Stany Zjednoczone. 6-latek wyszedł z domu w maju 1979 roku i zaginął. Przez lata szukano go bezskutecznie, aż w 2012 roku odkryto szokującą prawdę o chłopcu.

25 maja 1979 r. Ethan Patz po raz pierwszy miał samotnie dotrzeć do szkoły oddalonej o kilkaset metrów od jego miejsca zamieszkania. Ubrany w czarną basebollówkę, niebieską kurtkę, jeansy i adidasy chłopiec nigdy do niej nie dotarł. O tym, co się z nim stało krążyły przeróżne legendy. Po 33 latach sprawę w końcu rozwiązano.

nie żyje

Zmarł Zbigniew Galperyn

CZYTAJ DALEJ

Tą sprawą żyła cała Ameryka

W poszukiwania chłopca zaangażowani byli mieszkańcy całej dzielnicy, rodzice, bliscy i liczne oddziały policji. Ojciec Ethana był fotografem, wpadł więc na pomysł, by zdjęcia chłopca wydrukować na plakatach i kartonach z mlekiem. Podobizny zaginionego wyświetlano także na Times Square. Można powiedzieć, że sprawa Ethana przetarła szlak do zupełnie nowych metod poszukiwania zaginionych dzieci.

Początkowo to rodziców Ethana podejrzewano o zaginięcie syna, jednak wkrótce oczyszczono ich z zarzutów. Wkrótce potem wskazano pierwszego podejrzanego. Okazał się nim właściciel warsztatu samochodowego, jednak mężczyzna posiadał alibi, a w miejscu jego pracy nie znaleziono żadnych obciążających go dowodów.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Liczne mylne tropy nie przyniosły przełomu w śledztwie, które zawieszono. 22 lata po zniknięciu chłopca uznano go za zmarłego, choć jego ciała nigdy nie odnaleziono. Wkrótce ustalono, że porwano go i zamordowano go w dniu jego zniknięcia. W maju 2010 roku śledczy na nowo zajęli się sprawą.

Długi proces

24 maja 2012 r. komisarz nowojorskiej policji Raymond Kelly ogłosił, że w areszcie znajduje się mężczyzna, który mógł być zamieszany w zaginięcie Etana. Winnym porwania i zamordowania 6-latka oskarżono Pedro Hernandeza, pracownika sklepu ze słodyczami nieopodal przystanku, na który zmierzał Ethan. Hernandez przyznał się do zbrodni.

Proces rozpoczął się w 2015 roku, lecz ława przysięgłych nie osiągnęła kompromisu co do winy oskarżonego. 1 z 12 sędziów wyłamał się. W rezultacie Hernandeza skazano dopiero 14 lutego 2017 roku. Uznano go wtedy za winnego morderstwa drugiego stopnia i porwania pierwszego stopnia. Mężczyźnie wymierzono karę dożywotniego pozbawienia wolności z możliwością ubiegania się o warunkowe zwolnienie w 2042 roku.

Dzień zaginięcia Ethana Patza został ustanowiony w 1983 roku przez prezydenta Reagana jako Narodowy Dzień Zaginionego Dziecka w Stanach Zjednoczonych.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Wikipedia

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Lifestyle

4-letni Piotruś zginął pod kołami samochodu. Wzruszająca prośba rodziny

Czytaj więcej >
Pexels/MART PRODUCTION

Lifestyle

Ile zarabiają księża w Polsce? Więcej niż przeciętna krajowa

Czytaj więcej >
złodziej zostawił kartkę i oddał łupy

Lifestyle

Ksiądz znalazł w parafii kartkę od złodzieja

Czytaj więcej >
Lekcje religii

Lifestyle

Księża straszą dzieci w szkołach. Treść ulotki oburzyła rodziców

Czytaj więcej >
Biedronka

Lifestyle

W Biedronce przyłapała męża na zdradzie

Czytaj więcej >
zakupy

Lifestyle

Zaprosiła teściową do siebie, mało nie umarła ze wstydu

Czytaj więcej >