Goniec.pl
lekarz-wycial-guza

Facebook Szpital św. Rafała

50-letnia Polka myślała, że przytyła. Lekarze wyciągnęli z niej olbrzymiego guza

24 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

50-letnia pacjentka była przekonana, że przytyła, dopóki nie zbadał jej lekarz ze Szpitala św. Rafała w Krakowie. Doktor Paweł Gruszecki przeprowadził operację, podczas której usunął kobiecie guza o wadze 15 kilogramów. Specjalista zaapelował, by nie lekceważyć badań profilaktycznych, ponieważ łatwo zignorować zmiany nowotworowe.

Lekarz z krakowskiego szpitala opublikował na Facebooku szokujące zdjęcie, na którym widać, jak stoi przy stole operacyjnym i trzyma ogromnego guza. Zmiana nowotworowa ważyła aż 15 kilogramów. Pacjentka, którą operował, początkowo była przekonana, że po prostu przybrała na wadze.

Dariusz Szpakowski

Polacy nie mają litości dla Dariusza Szpakowskiego. TVP wydało oświadczenie

CZYTAJ DALEJ

W związku z tą sytuacją lekarz Paweł Gruszecki przypomniał, jak istotne są badania profilaktyczne Polaków. Specjalista położnictwa, ginekologii i ginekologii onkologicznej ze Szpitala św. Rafała w Krakowie zauważył, że wiele zmian nowotworowych łatwo jest zbagatelizować, ponieważ rzadko wywołują ból.

W trakcie operacji udało się usunąć olbrzymiego guza

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez lekarza Pawła Gruszeckiego 50-letnia pacjentka zauważyła, że zaczęła przybierać na wadze. Początkowo najwyraźniej stwierdziła, że jest to związane ze zwolnieniem metabolizmu.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Pacjentka jednak zaczęła odczuwać coraz większy dyskomfort. Po przeprowadzeniu serii badań w szpitalu specjalista przypomniał, jak istotne są badania profilaktyczne Polaków. Specjalista położnictwa, ginekologii i ginekologii onkologicznej zdecydował, że konieczna jest operacja.

Okazało się, że 50-letnia Polka przybrała na wadze nie z powodu wejścia w wiek średni i zwolnienia przemiany materii. Nadmiar kilogramów spowodowany był rozrostem guza. Specjalista musiał dokonać rozległego cięcia brzusznego.

To natomiast sprawiło, że operacja była bardziej inwazyjna. Specjaliści z krakowskiego szpitala zakończyli zabieg po 40 minutach. Jego zdaniem 50-latka będzie dochodziła do siebie przez cztery do sześciu tygodni.

Lekarz apeluje do Polek o czujność

W rozmowie z mediami lekarz Paweł Gruszecki przypomniał, jak ważna jest profilaktyka i podejście do niej nie powinno się zmieniać z wiekiem. Specjalista oświadczył, że młode Polki regularnie korzystają z wizyt, ale u kobiet po 50. roku życia widać spadek zainteresowania. Między innymi dlatego u tych pacjentek przypada szczyt zachorowań na choroby nowotworowe.

Lekarz zauważył, że kobiety, które przeszły menopauzę, także powinny regularnie odwiedzać przychodnie. Zdaniem medyka łatwo zlekceważyć wiele objawów, ponieważ nie wywołują one bólu. Pacjenci początkowo zrzucają winę na stresujący tryb życia czy też niezdrową dietę lub jedzenie w pośpiechu.

Warto pamiętać, że jednym z najtrudniejszych i najczęściej występujących chorób nowotworowych jest rak jajnika. Dlatego tym bardziej Polki nie powinny zapominać o badaniach profilaktycznych. Jak wskazał doktor Paweł Gruszecki, warto „około raz w roku przeprowadzać profilaktycznie badanie USG przezpochwowe”.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Wypadek autobusu wiozącego dzieci. Napływają sygnały o kolejnych rannych

  • Poznań walczy ze skutkami nawałnicy. Radiowóz policyjny utknął na zalanej ulicy

  • Od jutra wracają restrykcje dla Polaków przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: o2.pl

Podobne artykuły

Lifestyle

Mężczyzna rozkuł ścianę podczas remontu. Znalazł podziemne miasto

Czytaj więcej >

Lifestyle

9-latek napisał list do Roberta Lewandowskiego. Żona napastnika reaguje

Czytaj więcej >

Lifestyle

Sąsiadowi nie podobały się kredowe rysunki dzieci na chodniku. Zagroził policją

Czytaj więcej >

Lifestyle

Złodzieje oznaczają mieszkania, które chcą obrabować. Co mówią poszczególne znaki?

Czytaj więcej >

Lifestyle

Przyszła panna młoda z Indii odwołała ślub. Powodem wada wzroku narzeczonego

Czytaj więcej >
Poruszający ślub

Lifestyle

Podczas ślubu pan młody nagle chwycił za mikrofon. Wzruszające słowa

Czytaj więcej >