Zegar tyka, lepiej się nie spóźnić. Zapomnisz o PIT, możesz nie dostać ulg
W poniedziałek 2 maja mija czas na złożenie deklaracji PIT za 2021 rok. Od kilku lat jest to formalnością, bo PIT generuje się automatycznie, jednakże istnieją sytuacje, gdy naprawdę warto samodzielnie zweryfikować i zatwierdzić zeznanie. Wyjaśniamy zatem, co należy wiedzieć, by prawidłowo rozliczyć się z fiskusem.
2 maja 2022 roku kończy się sezon składania rocznych rozliczeń podatku PIT za 2021 rok. W związku z tym do tego dnia należy złożyć deklaracje podatkowe właściwe dla od osób fizycznych.
Logowanie do systemu Twój e-PIT
Dwa miesiące temu Krajowa Administracja Skarbowa umieściła w usłudze Twój e-PIT przygotowane przez siebie rozliczenia roczne za miniony rok. Aby mieć do nich wgląd, należy zalogować się za pośrednictwem profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej i aplikacji mObywatel do e-Urzędu Skarbowego na stronie podatki.gov.pl.
Jeśli dla kogoś te procedury są zbyt skomplikowane, można wykorzystać do logowania dane podatkowe i PESEL (lub NIP i datę urodzenia). Ten sposób wymaga jednak również uzupełnienia kwot przychodu z rozliczenia za 2020 rok oraz przychodu za 2021 rok, które potwierdza się kwotą nadpłaty lub podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 r.
Jak złożyć PIT w formie papierowej? Kiedy mija termin?
Tradycjonaliści mogą też wydrukować specjalnie przygotowany formularz i uzupełnić go ręcznie, a następnie zanieść do przypisanego im urzędu skarbowego. Istnieje też opcja rozliczenia z wykorzystaniem programów internetowych, te jednak mogą samodzielnie wypełniać rubrykę o przekazaniu 1% podatku.
Dla ułatwienia, rezygnując z usługi Twój e-PIT nie trzeba pamiętać o odrzuceniu zeznania, które ona udostępnia , ponieważ urząd skarbowy i tak bierze pod uwagę to zeznanie, które składamy osobiście.
Bez względu na to, jaką formę preferujemy, wszystkich obowiązuje jeden ostateczny terimin. W tym roku czas mamy do poniedziałku 2 maja , ale warto wcześniej załatwić formalności, by na spokojnie zweryfikować wpisane dane i ewentualnie zmodyfikować rozliczenie w usłudze Twój e-PIT.
Jeśli jednak zapomnimy o wspomnianej dacie, KAS z automatu akceptuje zeznania PIT-37 oraz PIT-38, które przygotowała sama. W takim przypadku pamiętać trzeba o tym, że nie odliczymy wówczas żadnych ulg, nie rozliczymy się z małżonkiem ani nie przekażemy 1%.
Rubryki, które warto wypełnić samodzielnie
Tylko samodzielnie wypełniając PIT za 2021 rok możemy więc zmienić sposób rozliczenia oraz wybrać dogodną dla nas formę opodatkowania (np. jako samotnie wychowujący dzieci). Samodzielnie można też wybrać organizację pożytku publicznego, której chcemy ofiarować swój 1% oraz wybrać odliczenia.
Odliczenia te mogą dotyczyć np. darowizny, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na internet, ulgi termomodernizacyjnej, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenia wydatków mieszkaniowych.
Jeśli przegapimy termin na wysłanie PIT i będziemy czuli się o kilka gorszy "do tyłu", to możemy jeszcze złożyć korektę zeznania , która uwzględni ulgi, przekazanie 1% lub rozliczenie wspólnie z małżonkiem.
Warto pamiętać również, że usługa Twój e-PIT jest tak zaprojektowana, że automatycznie wpisuje w rubryce do przekazania 1% podatku tę organizację, którą wsparliśmy w ubiegłym roku. Jeśli więc chcemy zmienić swój cel, musimy zrobić to ręcznie. Wsparcie w formie 1% podatku przekazać mogą również emeryci i renciści, którzy rozliczają swój PIT.
Jak zapłacić podatek? Kiedy otrzymamy zwrot?
2 maja to również termin uiszczenia ewentualnego podatku do zapłaty . Wpłaty dokonujemy zawsze na indywidualny mikrorachunek, którego numer znaleźć można w usłudze Twój e-PIT lub wygenerować w generatorze mikrorachunków wpisując PESEL lub NIP.
Gdy zeznanie nie jest zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy w ciągu miesiąca od dnia upływu płatności podatku, wyśle informację o kwocie podatku do zapłaty. Wtedy będziemy mieli równe 7 dni na nadrobienie zaległości . Później naliczane zostają odsetki.
Jeśli zaś w zeznaniu wyjdzie, że mamy nadpłatę, zostanie ona nam wypłacona w ciągu 45 dni od dokonania rozliczenia online. Jeżeli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane przez KAS, wówczas termin nadpłaty będzie liczony od dnia następującego po dniu, w którym upływa termin składania zeznań. Skoro termin składania zeznań przypada 2 maja, to termin zwrotu nadpłaty liczony będzie od dnia następującego po nim, tj. od 3 maja.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Wielkanoc Jarosława Kaczyńskiego. Kuzyn ujawnił plany prezesa
-
Śmiertelny wypadek na S8. Media: świadkiem była Małgorzata Gersdorf
Źródło: Wyborcza.pl