11 listopada. Mariusz Kamiński wydał specjalne rozporządzenie. Jednodniowy zakaz obowiązuje w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie
11 listopada w trzech miastach w Polsce będzie obowiązywać specjalny przepis. Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji wydał rozporządzenie, które obowiązuje tylko i wyłącznie w Święto Niepodległości. Chodzi o broń i prawo do jej noszenia.
11 listopad a powinien być dniem, gdy wszyscy Polacy razem i z uśmiechem na ustach świętują odzyskanie przez Polskę niepodległości. Niestety Narodowy Dzień Niepodległości został zagrabiony przez agresywną i ksenofobiczną grupę radykalnych prawicowców , którzy praktycznie co roku niszczą Warszawę oraz powstrzymują rodziny z dziećmi przed wyjściem na przemarsz ulicami stolicy.
Tegoroczny dzień niepodległości odbywa się w cieniu wojny w Ukrainie i podejrzenia, iż argument prowokacji ze strony Rosjan zostanie wykorzystany do usprawiedliwienia chuligańskich wybryków . Mariusz Kamiński postanowił działać i wprowadził jednodniowe rozporządzenie.
Mariusz Kamiński wydał rozporządzenie, obowiązuje tylko 11 listopada
11 listopada 2022 r. upłynie pod znakiem spokoju i celebrowaniem niepodległości? Ruch ze strony Mariusza Kamińskiego wskazuje, że chociaż służby będą zabezpieczać Marsz Niepodległości, to wprowadzono niecodzienne środki zapobiegawcze .
Polska Policja przypomina, iż Mariusz Kamiński wprowadził specjalne rozporządzenie . Obowiązuje ono tylko i wyłącznie na terenie miasta stołecznego Warszawa oraz w Krakowie i Wrocławiu .
Dotyczy ono możliwości noszenia przy sobie broni . 11 listopada obowiązuje specjalny czasowy zakaz . Rozporządzenie opublikowane zostało już w Dzienniku Ustaw.
Czasowy zakaz noszenia broni w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu
11 listopada nie wyjdziesz na ulice Warszawy, Krakowa i Wrocławia z bronią mimo przyznania pozwolenia na jej posiadanie . Polska Policja w czwartek, dzień przed 11 listopada, przypomniała o tym w specjalnym komunikacie.
- Zakaz ten dotyczy osób i podmiotów posiadających broń zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2020 r., poz. 955 ze zm.) - czytamy na stronie Polskiej Policji. Są jednak wyjątki.
Kto 11 listopada będzie mógł wyjść bronią mimo wprowadzenia czasowego zakazu jej noszenia ? Lista jest bardzo krótka i konkretna:
-
członkowie misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz osoby zrównane z nimi na podstawie porozumień międzynarodowych, którzy mogą posiadać broń i amunicję na podstawie porozumień międzynarodowych lub na zasadzie wzajemności;
-
podmiotów posiadających broń na podstawie świadectwa broni, tj.:
-
przedsiębiorców i jednostek organizacyjnych, którzy na podstawie odrębnych przepisów powołali wewnętrzne służby ochrony , jeżeli broń jest niezbędna do wykonywania przez te służby zadań wynikających z planu ochrony,
-
urzędów , instytucji , zakładów , przedsiębiorców i innych podmiotów , których pracownikom broń jest niezbędna do ochrony osobistej w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków pracowniczych związanych ze szczególnym narażeniem na zamach przeciwko życiu lub zdrowiu,
-
przedsiębiorców , którzy uzyskali koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, jeżeli broń jest im niezbędna w zakresie i formach określonych w koncesji,
-
-
cudzoziemców niewymienionych wyżej, którzy mogą posiadać broń i amunicję, jeżeli są one niezbędne do wykonywania czynności związanych z ochroną misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych , przedstawicielstw organizacji międzynarodowych , członków oficjalnych delegacji zagranicznych , a także do innych celów wynikających z porozumień międzynarodowych lub z zasady wzajemności, z uwzględnieniem odpowiednich przepisów.
Rozporządzenie ministra MSWiA Mariusza Kamińskiego zwiększa szansę na przebieg uroczystości 11 listopada bez groźnych incydentów zagrażających zdrowiu i życiu ?
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Źródło: goniec.pl, materiały policyjne