Goniec.pl Rozrywka Zaskakujące pytanie w "Milionerach". Można było wygrać pół miliona złotych, chodzi o polskiego premiera
TRICOLORS/East News

Zaskakujące pytanie w "Milionerach". Można było wygrać pół miliona złotych, chodzi o polskiego premiera

15 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk

Zaskakujące pytanie za pół miliona złotych w "Milionerach". Uczestnik Łukasz Zdrójkowski nie poradził sobie i zakończył grę. Pytanie dotyczyło pierwszego polskiego powojennego premiera, który, jak się okazało, objął urząd w wieku zaledwie 34 lat.

Łukasz Zdrójkowski wcześniej radził sobie całkiem dobrze. W poprzednim odcinku doszedł do wyniku 125 tys. zł i zdawało się, że będzie kontynuował dobrą passę.

Zaskakujące pytanie w "Milionerach". Chodziło o polskiego premiera

Zdrójkowski sprawnie poradził sobie z pytaniem za 250 tys. zł w "Milionerach", które polegało na wydedukowaniu współrzędnych geograficznych jednego z miast - Warszawy, Ottawy, Rio de Janeiro i Kapsztadu. Współrzędne 52°13'N i 21°00'E określają pierwsze z tych miast, stolicę Polski.

Gwoździem do trumny okazało się jednak pytanie o polskiego premiera. Brzmiało ono: "kto jako 34-letni młodzieniec został pierwszym powojennym premierem Polski?". Spośród czterech odpowiedzi (A: hr. Stanisław Małachowski, B: Stanisław Grabski, C: Edward Osóbka-Morawski i D: Wincenty Witos). Zdrójkowski niemal na samym początku odrzucił poprawną odpowiedź i odparł z "Milionerów".

Uczestnik zaznaczył odpowiedź A: hr. Stanisław Małachowski i odpowiedział tym samym błędnie. Pierwszym powojennym premierem został Edward Osóbka-Morawski , który w ogóle nie był rozpatrywany przez Zdrójkowskiego.

Kim był hr. Stanisław Małachowski?

Postać Stanisława Małachowskiego może kojarzyć się bardzo historycznie, a jego nazwisko słyszeliśmy pewnie dziesiątki razy. Jego czasy sięgają o wiele dalej, niż sądził uczestnik "Milionerów".

Przede wszystkim postać Małachowskiego może kojarzyć się z rozbiorami oraz Sejmem Wielkim zwanym też Czteroletnim. Małachowski był wtedy marszałkiem Sejmu, a później również Trybunału. Jego laska marszałkowska swoim stukaniem obwieściła pierwszy rozbiór Polski.

Wraz z Hugonem Kołłątajem i Ignacym Potockim był również jednym z twórców i sygnatariuszy Konstytucji 3 maja . Stawiał przede wszystkim na współpracę szlachty i mieszczaństwa, reformował również trybunały i sądy, przywracając im ich godność i niezależność.

W czasie konfederacji targowickiej sprzeciwił się królowi Stanisławowi Augustowi i potępił jakiekolwiek układu z targowiczanami. Nie przystąpił również do insurekcji kościuszkowskiej, twierdząc, że jest ona zbyt radykalna.

Po ostatnim rozbiorze, a w czasie wojen napoleońskich, zaangażował się w sprawę Księstwa Warszawskiego. Otwierał jego pierwszy sejm w 1809 roku. Był zwolennikiem pozostania przy konstytucji 3 maja i nie wprowadzania kodeksu cywilnego Napoleona. Zmarł w tym samym roku w wieku 73 lat i został pochowany w Kościele św. Krzyża w Warszawie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport