Goniec.pl
Jacek Kurski Pawel Wodzynski/East News

Jacek Kurski Pawel Wodzynski/East News

Wyciekły kulisy odwołania Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP. W tle taśmy i wzajemne oskarżenia

4 Października 2022

Autor tekstu:

Weronika Uszakiewicz

Mariusz Gieraszewski, dziennikarz śledczy Radia ZET, dotarł do informacji, które rzuciły nowe światło na odwołanie Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej. Poznajcie szczegóły.

Jacek Kurski zaszedł za skórę przyjaciółce Jarosława Kaczyńskiego

Na początku września Jacek Kurski pożegnał się z funkcją prezesa Telewizji Polskiej. Na tę decyzję kluczowy wpływ miała mieć Janina Goss - przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego, która stanęła w obronie odwołanego przez Kurskiego szefa łódzkiego ośrodka TVP3. Do byłego prezesa TVP miały wówczas dotrzeć informacje o planach ówczesnego dyrektora ośrodka TVP w Łodzi - Błażeja Kronica, dotyczących powołania prywatnej fundacji, która współpracowała z telewizją.

"Wiadomości" TVP znów uderzyły w konkurencyjne media. Padły oskarżenia o "kłamstwa i manipulacje"

"Wiadomości" TVP znów uderzyły w konkurencyjne media. Padły poważne oskarżenia

CZYTAJ DALEJ

We władzach fundacji miał znaleźć się łódzki biznesmen, a także pracownicy ośrodka TVP3. Na projekt programu, który miał być emitowany w łódzkim oddziale TVP3, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło rzekomo 100 tysięcy złotych. Jacek Kurski pokrzyżował jednak plany Kronica, który wkrótce stracił stanowisko. Ten krok nie miał nie spodobać się z kolei Janinie Goss, co w konsekwencji mogło doprowadzić do odwołania Kurskiego z funkcji prezesa TVP.

Radio ZET dotarło do szczegółów odwołania Kurskiego

Dziennikarz śledczy Radia ZET - Mariusz Gieraszewski dotarł do nagrania, na którym Błażej Kronic rozmawia z niezwiązanym z mediami znajomym. Były szef ośrodka TVP3 w Łodzi nakłania go do zostania założycielem fundacji, zapewniając jednocześnie, że zasiadają w niej wyłącznie zaufani pracownicy ośrodka telewizyjnego.

- Fundacja będzie się zajmowała projektami kulturalnymi związanymi z telewizją między innymi, fundator nie ponosi odpowiedzialności. Jeżeli fundacja się rozkręci, to ja... wiesz, to są ludzie, których wiem. Jako fundator dajesz mi to bezpieczeństwo, że to nie jest nikt obcy. [...] Ty nic nie musisz, wszystko jest zabezpieczone - brzmią słowa Błażeja Kronica, które możemy usłyszeć na nagraniu

- O powstaniu tej fundacji nie wiedział nikt na Woronicza. Inaczej fundatorem byłaby telewizja publiczna – wyznaje jeden z sojuszników Jacka Kurskiego

Osoba związana z TVP3 z ośrodkiem w Łodzi przedstawia sprawę inaczej.

– Podobne fundacje działają też przy innych ośrodkach regionalnych i nikt nie robi z tego afery. To fundacja non profit. Pracowała przy wielu innych wydarzeniach jak na przykład spektakl Cafe Wolność z okazji Święta Niepodległości. Zarząd TVP nie mógł o tym nie wiedzieć – mówi Radiu ZET

Błażej Kronic został odwołany przez Jacka Kurskiego na początku sierpnia, co wywołało istną burzę w łódzkim ośrodku TVP3. Pracownicy mieli podzielić się wówczas na zwolenników i przeciwników Kronica. Według przedstawionej wersji wydarzeń, jedni uważali, że decyzja Jacka Kurskiego wywołała bunt wśród pracowników. Inni natomiast sugerowali, że Kronic nastawiał pracowników przeciwko swojemu następcy.

Do ośrodka wybrał się podobno wówczas sam Jacek Kurski, który próbował nieco ostudzić emocje pracowników. Prezes miał wyraźnie zaznaczyć wówczas, że nic nie zmieni jego decyzji, co prawdopodobnie zostało nagrane przez jednego z pracowników, a do taśmy rzekomo dotarła Janina Gross, którą łączą bliskie relacje z Błażejem Kronicem. Dyrektor TVP3 zapraszał ją między innymi na telewizyjne imprezy.

Decyzja w sprawie dymisji Kurskiego zapadła pod jego nieobecność

Radio ZET ustaliło, że podczas gdy rzekomo za sprawą Gross zapadła decyzja o dymisji Jacka Kurskiego, ten znajdował się na wakacjach. Prezes nie pozostał jednak bezrobotny na długo, ponieważ już po 4 dniach po jego odwołaniu Jarosław Kaczyński przyjął go w swoim biurze.

Do Prokuratury Krajowej trafiło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Błażeja Kronica, które miałoby polegać na wykorzystaniu stanowiska publicznego do utworzenia prywatnej fundacji, gromadzącej środki na cele niepodlegające kontroli społecznej.

Tomasz Kammel o Joannie Kurskiej

Tomasz Kammel zachwala Joannę Kurską. "Jest mega fachowcem". Odpowiedź Krzysztofa Stanowskiego była natychmiastowa

CZYTAJ DALEJ

W ośrodku TVP3 w łodzi trwa właśnie audyt, dotyczący między innymi współpracy z fundacją. Są one prowadzone również w Telewizji Polskiej, a z nieoficjalnych informacji wiadomo, że w jednym z nich sprawdzano doniesienia na temat współpracy TVP ze spółką powiązaną rzekomo z żoną Jacka Kurskiego - Joanną Kurską oraz jej byłym mężem - Tomaszem Klimkiem. Informator Radia ZET stwierdził jednak, że nic nie znaleziono.

Według rozmówców Radia ZET największe wpływy w TVP mają obecnie: przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, a także kuzyn prezesa PiS i doradca zarządu TVP Jan Maria Tomaszewski. Informatorzy redakcji twierdzą również, że Janina Goss nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

TRICOLORS/East News, Pawel Wodzynski/East News, Piotr Molecki/East News

Jeden po drugim wychodzili na scenę i się zaczęło. Politykom może się zrobić słabo

We wtorek 18 stycznia po raz 29. wręczono "Paszporty Polityki". W trakcie gali, na której nagrodzono najbardziej obiecujących polskich artystów, nie zabrakło odwołań do polityki. Pod ostrzałem prowadzących i laureatów znaleźli się m.in. prezes TVP Jacek Kurski, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Kliknij "dalej", aby sprawdzić, co zarzucili im uczestnicy wydarzenia.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • 55-letnia Ewa Minge pochwaliła się zdjęciem z USG. Pokazała pierwsze zdjęcie synka

  • Edward Miszczak odchodzi z TVN. W stacji zaszły już pierwsze zmiany, na które by się nigdy nie zgodził

  • Edward Miszczak o zatrudnieniu Rozenek-Majdan w "DDTVN": "To tak nie działa". Jasne stanowisko TVN

Tagi:

Weronika UszakiewiczAutor

Redaktorka portalu Goniec.pl. Z zawodu jest dziennikarką, z zamiłowania - artystką. W wolnych chwilach zajmuje się malarstwem. Uwielbia trzymające w napięciu książki i filmy kryminalne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: weronika.uszakiewicz@goniec.pl

Podobne artykuły

Tomasz Lis fot. Piotr Molecki/East News

Gwiazdy

Tomasz Lis ma za sobą poważną operację. Wiadomo, jak się czuje

Czytaj więcej >
Robert Janowski fot. TRICOLORS/East News

Gwiazdy

Robert Janowski żyje w strachu, a stalkerka śmieje mu się w twarz. "Mam ubaw po pachy"

Czytaj więcej >
Nie żyje

Gwiazdy

Cliff Emmich ze "Strażnika Teksasu" nie żyje. Aktor przegrał walkę z ciężką chorobą

Czytaj więcej >
Dominik Abus fot. YouTube @Hi_5

Gwiazdy

"Gogglebox. Przed telewizorem". Dominik Abus zatrzymany przez policję, doszło do ostrej sprzeczki

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

Gwiazdy

Syn Krzysztofa Skiby dokonał coming outu. "Jestem biseksualny"

Czytaj więcej >
Lech Wałęsa fot. JOHN MACDOUGALL/AFP/East News

Gwiazdy

Sławomir Wałęsa "zgarnięty" przez policję. Funkcjonariusze zapukali do jego drzwi

Czytaj więcej >