Goniec.pl
nie żyje

Pixabay/_Alicja_

Nie żyje aktor Melvin Van Peebles. Syn potwierdził tragiczne informacje

23 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Hollywood w żałobie. We wtorek w wieku 89 lat zmarł Melvin Van Peebles, ikona czarnego kina i legenda Afroamerykanów. Śmierć artysty potwierdziła w specjalnym oświadczeniu jego rodzina.

Melvin Van Peebles był światowej sławy aktorem, muzykiem, scenarzystą i reżyserem. Do jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł należą filmy "Człowiek-arbuz" z 1970 roku oraz Sweet Sweetback's Badassss Song". W swoich obrazach Van Peebles najczęściej poruszał problemy dyskryminacji Afroamerykanów w USA.

nie żyje

Zmarł Zbigniew Galperyn

CZYTAJ DALEJ

Odeszła gwiazda kina afroamerykańskiego

Śmierć Van Peeblesa pogrążyła w smutku cały świat Hollywood. Artystę żegnają od wczoraj czołowi reżyserzy, tacy jak Barry Jenkins, scenarzysta oscarowego hitu "Moonlight".

- Wykorzystywał w pełni każą sekundę, każdą klatkę. Choć ostatni raz widziałem się z nim wiele lat temu – była to noc, w czasie której tańczył jak szalony. Ten facet naprawdę żył! - napisał na Twitterze. Zasmucony odejściem Van Peeblesa jest także Spike Lee. Rodzina artysty wydała w tej sprawie oświadczenie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- W swojej niezrównanej karierze, która wyrażała się nieustannymi innowacjami, bezgraniczną ciekawością i duchową empatią, Melvin Van Peebles odcisnął niezatarty ślad na międzynarodowym krajobrazie kulturowym poprzez swoje filmy, powieści, sztuki teatralne i muzykę - podali bliscy artysty. Z kolei Josh Olson nazwał Peeblesa "prawdziwym gigantem" i "buntownikiem".

Melvin Van Peebles nie żyje

Melvin Van Peebles urodził się w 1931 roku w Chicago. Jako młody mężczyzna zainteresował się filmem, co zaowocowało tworzeniem krótkich metraży. Początkowo jednak jego dzieła nie zyskały zainteresowania, więc Peebles przeprowadził się do Francji i wydał tam cztery powieści, które odniosły sukces.

Jego pierwszym Hollywoodzkim filmem był "Człowiek-arbuz" z 1970 roku. Później artysta podjął się nakręcenia "Sweet Sweetback's Baadasssss Song", który stanowił przełom w jego karierze. Początkowo żadna z wytwórni nie chciała wyprodukować filmu, a fundusze na realizację Van Peebles pożyczył m.in. od Billa Cosby'ego. Sam napisał scenariusz, ścieżkę dźwiękową, zagrał główną rolę i wyreżyserował obraz.

Po sukcesie dzieła, uznawanego za przełomowe w historii czarnego kina, przyszła wielka popularność. Van Peebles odrzucał jednak współpracę z szefami wytwórni, którzy odmówili w przeszłości wsparcia finansowego dla artysty.

Do roku 2012 wyreżyserował jeszcze 10 filmów, ale głównie skupił się na literaturze i nagrywaniu muzyki. Rozwinął też swoją karierę aktorską. Łącznie zagrał ponad 40 ról filmowych – m.in. w telewizyjnej wersji "Lśnienia" Stephena Kinga oraz "Bohaterze ostatniej akcji" z Arnoldem Schwarzeneggerem, gdzie wystąpił po prostu jako on sam.

Van Peebles uznawany jest także za twórcę nurtu kina "Blaxploitation", traktującego o walce Afroamerykanów o równouprawnienie. Artysta odszedł we wtorek 21 września w swoim domu na Manhattanie.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Wyborcza.pl, BBC

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gwiazdy

TVN usuwa cały wywiad z Bożeną Dykiel o depresji

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gwiazdy

Kolega Krzysztofa Krawczyka ujawnił kilka nieznanych faktów o artyście

Czytaj więcej >
Piotr Woźniak-Starak

Gwiazdy

Widok grobu Piotra Woźniak-Staraka na chwilę przed Wszystkimi Świętymi

Czytaj więcej >
Finał „Tańca z gwiazdami”

Gwiazdy

Co Piotr Mróz zrobi z pieniędzmi za wygraną w "Tańcu z gwiazdami"?

Czytaj więcej >
Doda i Kajra

Gwiazdy

Zakulisowe zdjęcie Kajry i Dody z "TzG" obiegło właśnie sieć

Czytaj więcej >
Krzysztof Kiersznowski

Gwiazdy

Specjalny odcinek "Barw szczęścia". Upamiętnienie zmarłych aktorów

Czytaj więcej >