Wiesz, co jest na zdjęciu? Zagadka Lasów Państwowych obiega sieć, każdy może się natknąć na ten obiekt
Na profilu Lasów Państwowych co jakiś czas pojawiają się tajemnicze zdjęcia, które trudno rozszyfrować nawet najzagorzalszym znawcom. Tym razem nie jest to jednak ukryty na zdjęciu niezidentyfikowany zwierzak, a coś o wiele trudniejszego. Zdołasz odgadnąć, co tym razem sprawiło zagwozdkę internautom? Przydatna okaże się wiedza, która nie jest obca szczególnie pewnym hobbystom. Przekonajcie się, czy jesteście lepsi od nich.
Ta zagadka pokonała nawet bywalców lasów
Spacery do lasów to nie tylko okazja do inhalacji świeżym powietrzem i kontemplacji przyrody. To także czas i miejsce, w którym amatorzy fauny i flory mogą zaobserwować różne ciekawe zjawiska. Do takich osób z pewnością należą także grzybiarze, którzy w sezonie spędzają przy leśnym runie naprawdę dużo czasu (zwłaszcza o poranku).
Jeśli do nich należysz, ta zagadka nie powinna mieć przed Tobą tajemnic. Są jednak i tacy, którzy grzyby, zamiast zbierać, wolą dostawać na talerzu - im dzisiejsza zagwozdka może przysporzyć nieco więcej trudności. Lasy Państwowe zadały bowiem pytanie dotyczące jednego z gatunków grzybów, którego wyjątkową strukturę wykorzystuje się w przemyśle pszczelarskim. O co dokładnie chodzi w tej "leśnej zagadce"?
Jedna z tych osób przed chwilą popełniła zbrodnię. Masz 20 sekund na rozwiązanie zagadki, udaje się nielicznymZagadka dla leśników i grzybiarzy. Uda Ci się odgadnąć, co jest na zdjęciu?
Aby sprawdzić swoją wiedzę, należy spojrzeć na fotografię i spróbować odgadnąć, co się na niej znajduje. Najwytrawniejszym ekspertom wystarczy kilka minut, by wpaść na właściwe rozwiązanie. Jeśli potrzebujesz podpowiedzi, zamieszczamy ją pod grafiką.
Zanim tajemnica zdjęcia zostanie zupełnie rozwikłana, warto dać sobie jeszcze jedną szansą. Być może pomocna okaże się to, że na zdjęciu widoczna jest część owocnika grzyba zwana hymenoforem. Najczęściej są one blaszkowate lub gąbczaste. Dlaczego w tym przypadku tak nie jest?
Okazuje się, że przedmiotem tej internetowej zabawy był hymenofor labiryntowaty. Choć występuje powszechnie, znawcom tematu trudno spostrzec go na zebranych podczas wypraw darów lasu. W jaki sposób wykorzystują go pszczelarze?
Co to za grzyb? Oto wyjaśnienie i poprawna odpowiedź
Hymenofor labiryntowaty służy im w pasiekach, gdzie widoczna na zdjęciu falująca struktura doskonale nadaje się, by uspokoić pszczoły i umożliwić im łatwiejsze wykonywanie swojej pracy.
Taka budowa i struktura spowodowała, że wykorzystywano je również do pielęgnacji (czyszczenia) koni, szczególnie tych, których skóra była zbyt wrażliwa na powszechnie używane zgrzebła - dowiadujemy się.
Dla niektórych użytkowników sieci t pojęcia były zbyt abstrakcyjne i chcieli po prostu dowiedzieć się, jaki gatunek grzyba wykorzystano do wykonania tego mikroskopijnego zdjęcia. Był gmatwek dębowy z rodziny pniarkowatych, który może przetrwać nawet 10 lat. Zazwyczaj rośnie bokiem nie tylko na dębach, ale także innych drzewach liściastych.
Do wyżej wspomnianych wymiernych atutów warto dodać także kolejny - gmatwek dębowy skutecznie odstrasza komary, gry się go podpali. Uwaga - grzyb jest niejadalny. W którym momencie zorientowaliście się, że znacie właściwe rozwiązanie tej arcytrudnej zagadki?