Goniec.pl Wiadomości Wielkanoc 2022. Kto nie pości w Wielki Piątek?
Piotr Molecki/East News

Wielkanoc 2022. Kto nie pości w Wielki Piątek?

12 kwietnia 2022
Autor tekstu: Maria Hędrzak

Wielki Piątek tradycyjnie kojarzy się katolikom z utrzymywaniem postu. Wokół kościelnego nakazu narosła jednak cała warstwa tradycji, przez co niektórzy wierni nie wiedzą, jak restrykcyjny naprawdę jest. Wyjaśnienie może naprawdę zaskoczyć.

Wielki Piątek jest jednym z najbardziej emocjonalnych dni Wielkiego Tygodnia. Upamiętnia bowiem śmierć Jezusa na krzyżu. To czas zadumy, rozważań, pobożności. Wierni zbierają się na nabożeństwie drogi krzyżowej oraz Liturgii Męki Pańskiej.

Post w Wielki Piątek. Co to jest post ścisły?

Księża z całego kraju od początku Wielkiego Tygodnia przypominają, że w Wielki Piątek wiernych obowiązuje post ścisły. W jego ramach katolicy są zobowiązani do ograniczenia posiłków. Nie mogą również spożywać mięsa i wszelkich pokarmów mięsnych. Jest to więc połączenie wstrzemięźliwości z postem.

Choć zasady te wydają się bardzo restrykcyjne, występują od nich stosowne wyjątki. Jak się bowiem okazuje, nie wszyscy wierni muszą bezpośrednio stosować się do narzuconego postu ścisłego.

Kto nie pości w Wielki Piątek?

Nawet w Wielki Piątek od spożywania pokarmów mięsnych oraz samego mięsa nie muszą powstrzymywać się dzieci do 14. roku życia. Wszystkie osoby powyżej tego wieku muszą jednak zrezygnować z podobnych posiłków.

Jeśli zaś chodzi o równoległe powstrzymanie się od mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczenie posiłków, te obowiązują osoby pełnoletnie do 60. roku życia. Dzieci i seniorzy nie są więc objęci podobnymi ograniczeniami.

Rzecznik Episkopatu o poście w Wielki Piątek

Przed Świętami Wielkanocnymi 2019 głos w sprawie obowiązywania postu zabrał ówczesny rzecznik Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Jak zaznaczył, "w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, co w praktyce oznacza, że ograniczamy się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta (od 18. do 60. roku życia). Oprócz tego, tak jak w każdy piątek, wierni są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia)".

Ksiądz Rytel-Andrianik powołał się przy tym na kanon 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w którym stwierdzono: "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". W kanonie 1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego czytamy natomiast, że "prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia”.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, KEP

Obserwuj nas w
autor
Maria Hędrzak

Wydawca portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim i studentką specjalizacji Afryka i Bliski Wschód. Pasjonuje się polityką i dobrym reportażem. Badam wpływ mediów społecznościowych na współczesne stosunki międzynarodowe oraz społeczeństwo irańskie. Po godzinach prowadzę autorski podcast "Jeszcze Bliższy Wschód".

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport