Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Wielkanoc 2022. Co symbolizują jajka i baranek? Wielkanocne tradycje w Polsce
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 12.04.2022 14:16

Wielkanoc 2022. Co symbolizują jajka i baranek? Wielkanocne tradycje w Polsce

wielkanoc 2022 baranek jajko
Pixabay/Emilia_Baczynska

Wielkanoc 2022. Co symbolizują jajka i baranek? Wśród wielkanocnych symboli znaleźć można wiele, które nawiązują do postaci Chrystusa oraz sedna świąt wielkanocnych. Co kryje się pod jajkiem, barankiem czy zajączkiem?

Niektóre tradycje przyszły do Polski później - zając jest symbolem jeszcze z czasów pogańskich, ale na stałe zadomowił się również w chrześcijańskiej tradycji.

Wielkanoc 2022. Co symbolizują jajka?

Jajko jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wielkanocnych symboli. Króluje na polskich stołach jako główna potrawa i jest najważniejszych składnikiem wielu dań. Co symbolizuje jednak jajko w wielkanocnej tradycji?

Jajko to jeden z niewielu przedmiotów, przy których ludzie na własne oczy ludzie mogli oglądać, jak przebiegają procesy związane z narodzinami. Jajko symbolizuje nowe życie - namacalne nowe życie.

Jest ono mocno związane z wielkanocną tradycją. To święta zmartwychwstania i do nich właśnie ma odnosić się jajko. Stąd w niektórych domach panuje tradycja dzielenia się kawałkami jajka ze święconki, posypanego pieprzem i solą.

Wielkanoc 2022. Co symbolizuje baranek?

Baranek wydaje się być jednym z najbardziej oczywistych dla chrześcijan symboli. Chrystus został nazwany barankiem i przepowiadano go jako baranka prowadzonego na rzeź - w chrześcijańskiej ikonografii często występuje jako to zwierzę, a także śpiewa się o nim w czasie eucharystii.

Baranek w tym wypadku symbolizuje ofiarę, jaką Jezus ponosi w Wielki Piątek, umierając na krzyżu. Baranki były zwierzętami ofiarnymi i często pojawiają się w biblii - po złożonej ofierze krwią baranka naznaczało się progi domów w historii o Mojżeszu, by ominął je nadchodzący anioł śmierci zabijający pierworodnych.

W prostszej symbolice baranek jest również symbolem czystości i niewinności, a także braku grzechu, stąd jego częste pojawianie się w postaci cukrowej lub chlebowej na naszych stołach.

Wielkanoc 2022. Co symbolizuje zajączek?

Zajączek wielkanocny nie jest tradycją ściśle związaną z chrześcijaństwem, a raczej został dodany z racji wkroczenia świąt wielkanocnych w okres wiosenny.

W tradycjach pogańskich w Europie zając uważany był za zwiastuna wiosny - łączył się również z nowym startem, nowym życiem i witalnością. Co jednak ciekawe, chrześcijanie również dopasowali zająca do swoich wierzeń.

W opowieściach można usłyszeć, że zając ma symbolizować żołnierzy rzymskich, którzy struchleli i uciekli sprzed Grobu Pańskiego, kiedy ten się otworzył. Zając w tym przypadku kojarzy się raczej ze strachem i ucieczką i nie ma zbyt pozytywnych konotacji.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl