Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Watykan bierze się za nadużycia finansowe, nie działo się tyle od setek lat
Radosław Święcki
Radosław Święcki 28.07.2021 10:19

Watykan bierze się za nadużycia finansowe, nie działo się tyle od setek lat

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News

Watykan bierze się za nadużycia finansowe. Wczoraj przed Trybunałem Watykańskim rozpoczął się proces oskarżanego m.in. o nadużycia finansowe kardynała Angelo Becciu. To pierwszy taki proces od blisko 300 lat.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Wczoraj ruszył proces kardynała Becciu

  • Co zarzuca się duchownemu

  • O co oskarżana jest współpracownica kardynała

Watykan bierze się za nadużycia finansowe

Takiej sytuacji w Watykanie nie było od blisko 300 lat. We wtorek przed tamtejszym Trybunałem stanął oskarżany m.in. o nadużycia finansowe włoski kardynał Angelo Becciu.

Kardynał jak przypomina Money.pl został jesienią zeszłego roku zdymisjonowany przez Franciszka ze stanowiska prefekta. Dymisja była reakcją na zarzuty w kwestii zaangażowania w niejasne transakcje zakupu nieruchomości w Londynie ze środków kościelnych.

Chodzi o zakup w 2014 roku kamienicy na Sloane Square za ok. 200 mln euro. Środki na jej zakup miały pochodzić m.in. ze świętopietrza na dobroczynną działalność papieża.

Rozpoczęty wczoraj proces dotyczy nie tylko nadużyć finansowych, ale też korupcji, czy wymuszeń. Becciu jak podaje Interia.pl został również oskarżony o wyprowadzenie pieniędzy z datków w celu sfinansowania przedsięwzięć finansowych swoich braci.

Kardynał miał też przekupić (pieniędzmi należącymi do Kościoła) świadków, by świadczyli nieprawdę w procesie australijskiego kardynała George'a Pella.

Sam Becciu zaprzecza wszystkim oskarżeniom. W cytowanej przez Money.pl wypowiedzi twierdzi, że ma czyste sumienie i "ufność w to, że sędziowie będą potrafili ocenić fakty". Kardynał podkreśla, że ma pewność iż jego niewinność zostanie uznana.

Nie tylko Becciu

Rozpoczęty wczoraj proces poza Becciu dotyczy również dziewięciu innych osób oskarżanych o nieuczciwe transakcje finansowe w Sekretariacie Stanu.

Money.pl informuje, że o nadużycie władzy oskarżani są René Brülhart, były prezes Urzędu Informacji Finansowej, a także pracujący w Sekretariacie Stanu ksiądz Mauro Carlino (oskarża się go również o wymuszenia).

O defraudację oskarżana jest natomiast Cecila Marogna, współpracownica Becciu. Niechlubną listę zasilają również m.in. były pracownik biura administracyjnego w Sekretariacie Stanu Fabrizio Tirabassi czy pośrednik Gianluigi Torzi, który zadaniem śledczych miał wymusić 15 mln euro od Watykanu na inną transakcję.

Oskarżonym grożą kary więzienia i grzywny.

Tagi: