W czerwcu strajk generalny w ZUS. Wypłaty świadczeń mogą być zagrożone
Związkowa alternatywa ogłosiła, że 27 czerwca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie się strajk generalny. Z komunikatu wynika, że strajk ma być bezterminowy i obejmować cały kraj. Główne postulaty pracowników to podwyżki płac i przywrócenie na stanowisko prezes Ilony Graczyńskiej. ZUS w odpowiedzi oskarżył związkowców o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.
Związkowa alternatywa: "Żądamy podwyżek"
Z listu skierowanego do premiera Mateusza Morawieckiego 30 maja wynika, że pracownicy od dłuższego czasu nie są zadowoleni z warunków panujących w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy skarżą się na realnie zmniejszające się wynagrodzenia, coraz większy zakres obowiązków, rosnącą liczbę nadgodzin, przestarzały sprzęt, słabe warunki BHP w pracy i niejasne zasady przyznawania premii i awansów.
We wrześniu ub. roku jedna z pracownic ZUS mówiła, że w Zakładzie robi się coraz gorzej. – Ludzie boją się iść na chorobowe, przychodzą do pracy na antydepresantach – mówiła. Z jej relacji wynika, że zarobki niektórych nie sięgają nawet 3 tys. zł na rękę.
Związkowa alternatywa: "Strajk obejmie całą Polskę"
Decyzja o strajku zapadła już w zeszłym tygodniu. Wówczas nie była jednak znana jeszcze data. Dziś wiadomo, że akcja protestacyjna zacznie się 27 czerwca. Jednak jak informują związkowcy, bezpośrednią przyczyną decyzji o akcji strajkowej jest zwolnienie dyscyplinarne liderki Związkowej Alternatywy w ZUS i zarazem głównej negocjatorki w sporze zbiorowym Ilony Garczyńskiej.
Straciła ona pracę 25 maja 2022 r., a ZUS powołał się na art. 52 Kodeksu pracy, pozwalający rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych
W liście do premiera związkowcy oskarżają prezes ZUS Gertrudę Uścińską o to, że zwolniła Garczyńską wyłącznie za działania na rzecz pracowników - "krytykę antypracowniczych działań pracodawcy" i "zachęcanie pracowników do akcji protestacyjnych".
-Prezes Uścińska nie pozostawiła nam wyboru. Gdy wybuchnie strajk, za wszelkie związane z nim niedogodności będzie odpowiedzialna właśnie Uścińska, ale też pan jako osoba, która sprawuje nadzór na ZUS - podkreślają.
Związkowcy domagają się podwyżek znacznie przekraczających poziom inflacji i dymisji prezes Uścińskiej. Przewodniczący związku Piotr Szumlewicz zasugerował, że może dojść do wstrzymania wypłaty świadczeń.
Rzecznik ZUS o świadczeniach: "Nie będą zagrożone"
W odpowiedzi na zapowiedź strajku rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapewnił, że emeryci czy rodziny z dziećmi nie muszą się martwić o to, czy zostaną im wypłacone świadczenia.
- Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników ZUS realizował, realizuje i będzie realizować wszelkie zadania ustawowe związane z wypłatą emerytur i innych świadczeń, w tym pozostałych na rzecz rodziny, w szczególności 500 plus - zaznaczył Paweł Żebrowski w komunikacie.
Podkreślił, że przedstawiciele Związkowej Alternatywy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat ZUS. - Alternatywa to jeden z najmniejszych związków zawodowych w ZUS. Skupia bowiem niewiele ponad 160 członków. Dla porównania w ZUS pracuje ponad 40 tys. pracowników. Przyjęcie dziś tezy tegoż związku to tak, jakby na podstawie informacji jednego dziennikarza powiedzieć, że redakcja kończy swoją działalność - oświadczył Żebrowski.
Jak podkreślił, " tworzenie przez tę jedną organizację związkową fałszywego stanu zagrożenia, wywoływanie negatywnych emocji, próby manipulowania opinią publiczną jest nie do zaakceptowania". - Związek kolejny raz straszy obywateli i rozpowszechnia nieprawdziwe informacje - dodał rzecznik.
Rzecznik ZUS o Garczyńskiej: "Mijała się z prawdą"
Odnosząc się do zwolnienia Ilony Garczyńskiej, rzecznik ZUS przekazał, że w opinii pracodawcy, wielokrotnie naruszyła ona podstawowe obowiązki pracownicze. "Wielokrotnie mijała się z prawdą i rozpowszechniała nieprawdziwe informacje. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje za niedopuszczalne jej wypowiedzi jako pracownika ZUS, szkalujące dobre imię Zakładu, jego kierownictwa, związków zawodowych i pozostałych pracowników" - przekazał Żebrowski.
Dodał, że działania pracownicy mogą skutkować obniżeniem bądź nawet utratą wiarygodności Zakładu, a także utratą zaufania do ZUS, jako instytucji o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa i społeczeństwa. "Dopuszczając się takich działań, pracownica niewątpliwie narusza pracowniczy obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy i przestrzegania zasad współżycia społecznego, a także obowiązek przestrzegania regulaminu pracy" - podkreślił rzecznik Zakładu.
Wyjaśnił, że decyzja o zwolnieniu pracownicy wynikała z nieakceptowanego także przez pracodawcę dyskredytowania przez nią innych związków zawodowych i konkretnych osób zaangażowanych w ich działalność.
"Ta naganna aktywność nie była rzadkim zjawiskiem, na co zwracano nam uwagę. Od wielu miesięcy docierały do nas także głosy zaniepokojonych pracowników ZUS. Z uwagą wsłuchiwaliśmy się we wszystkie te sygnały, starając tonować nastroje, tłumaczyć sytuację, opanować oburzenie samych pracowników niewłaściwym zachowaniem pracownicy. Trudno jednak tłumaczyć działania, którym towarzyszyła agresja czy poniżające słowa" - dodał Żebrowski.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Dojdzie do spotkania Zełenskiego z Putinem? Padły nowe propozycje
-
Znowu drożej? Rekordowa inflacja w maju, a to jeszcze nie koniec
-
Wiceszef MON przekazał, kiedy Kaczyński odejdzie z rządu. Ujawniono termin
Źródło: money.pl, goniec.pl