Ustawa o radiofonii i telewizji niezgodna z konstytucją?
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wniosła do Trybunału Konstytucyjnego prośbę o sprawdzenie zgodności ustawy o radiofonii i telewizji z konstytucją. Chodzi o kwestie związane z koncesją dla TVN24.
Koncesja według ustawy "może być udzielona osobie fizycznej, posiadającej obywatelstwo polskie i stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobie prawnej lub osobowej spółce handlowej, które mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". To oznacza, że TVN może mieć znów kłopoty?
KRRiT przedstawiło ustawę o radiofonii i telewizji Trybunałowi Konstytucyjnemu. Chodzi o koncesję
- KRRiT podkreśla, że prawidłowym kryterium, umożliwiającym zastosowanie zwolnień przewidzianych w art. 35 ust. 3 urt, z zachowaniem traktatowej swobody przedsiębiorczości w Unii Europejskiej, jest to, aby podmiot ostatecznie kontrolujący te podmioty zagraniczne miał swoją siedzibę w EOG - informował KRRiT w swoim wniosku,
Jak twierdzi KRRiT "istnieje jednak przeciwna interpretacja art. 35 ust. 2 i 3 prowadząca do wniosku, iż z wyłączenia z art. 35 ust. 3 urt korzysta spółka, która jest co prawda bezpośrednio kontrolowana przez podmiot z EOG, ale jednocześnie pośrednio jest zależna od podmiotu spoza EOG ".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- W ocenie KRRiT taka eksplikacja przepisów jest nie tylko sprzeczna z celem ustawy, ale również z przepisami Konstytucji RP. W przypadku bowiem takiego rozumienia ww. przepisów, wbrew art. 32 Konstytucji, następuje nierówne traktowanie polskich podmiotów działających na tym samym rynku w stosunku do m.in. spółki polskiej zależnej (bezpośrednio) od osoby zagranicznej z EOG a pośrednio od podmiotu spoza EOG. Sytuacja ta jest sprzeczna z zasadami równości wobec prawa i podważa reguły prawidłowej konkurencji na tym samym rynku - pisano w komunikacie.
Dotychczasowa praktyka miałaby faworyzować kraje znajdujące się w EOG w stosunku do podmiotów polskich , co, według KRRiT, stoi w sprzeczności z unijną zasadą równości.
TVN w niebezpieczeństwie?
Kwestia koncesji dla TVN24 może być zagrożona? Wniosek KRRiT o zbadanie ustawy w zgodności z konstytucją był zapowiadany po tym, jak przedłużono już koncesję dla stacji. Przypominano wtedy jednak, że należy zrobić porządek z kwestiami działania podmiotów z EOG.
Do KPRM przesłano prośbę o " podjęcie prac legislacyjnych mających na celu uporządkowanie regulacji prawnych w wyżej wskazanym zakresie z odwołaniem się do najlepszych praktyk istniejących np. w prawie ochrony konkurencji ".
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
Źródło: Onet