Tak wygląda dziś grób Marka Perepeczki. Bardzo smutny widok
16 listopada 2005 roku Marek Perepeczko zmarł na zawał serca w swoim mieszkaniu w Częstochowie. 28 listopada urna z prochami aktora została złożona w rodzinnym grobie na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Marek Perepeczko odszedł w 2005 roku
Perepeczko zdobył największa popularność, wcielając się w rolę legendarnego Janosika, jednak na swoim koncie aktor miał również inne wspaniałe role, zarówno filmowe, jak i teatralne. Fani mogli zobaczyć go m.in. „Panu Wołodyjowskim”, „Weselu”, a także ekranizacji „Pana Tadeusza” z 1999 roku.
Aktor poślubił koleżankę po fachu, którą poznał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Z Agnieszką Fitkau-Perepeczko przeżył wspólnie 40 lat, a ich małżeństwo zakończyła nagła śmierć gwiazdora w 2005 roku.
Marek Perepeczko odszedł nagle na zawał serca, którego doświadczył w swoim mieszkaniu w Częstochowie. 28 listopada 2005 roku urna z prochami aktora została złożona w rodzinnym grobie na warszawskich Powązkach, który znajduje się w kwaterze 141 w 5 rzędzie na miejscu nr 9.
[EMBED-245]
Aktor spoczął w grobie ze swoim przodkami, m.in. swoim dziadkiem - inżynierem Franciszkiem Perepeczko oraz babcią Walentyną Perepeczko z Umańców. Z informacji na mogile wynika, że w grobie spoczywa również ojciec aktora Florian Perepeczko wraz ze swoją siostrą, Anną.
W sieci można znaleźć informacje wskazujące na to, że ojciec Marka Perepeczki wraz z siostrą uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim. Oboje przeżyli walki w stolicy. Z dat podanych na nagrobku wynika, że Florian Perepeczko zmarł w 1985 roku, a Anna po 2000 roku, jednak nie sposób dostrzec dokładnej daty z powodu zatarcia napisu.
Dziś grób rodziny Perepeczko wygląda jednak na zaniedbany i nieczęsto odwiedzany. Pomnik porósł mchem, a na kamieniu widać ślady zasuszonych liści, które opadły z drzew jesienią.
Gwiazdor nie miał dzieci, które mogłyby zadbać o jego mogiłę, a żona aktora od ponad 40 lat mieszka w Australii. Grób Marka Perepeczki odwiedzają jednak fani, którzy wciąż wspominają jego pamiętne kreacje.
31 października 2014 roku w Częstochowie odsłonięto pamiątkową ławeczkę Marka Perepeczki. Z kolei w 2018 roku imieniem gwiazdora nazwano jedną z ulic w śródmieściu Częstochowy.undefined
fot. Klaudia Bochenek/Goniec.pl
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Policja chciała wejść do kościoła, duchowny ich przegonił. Awantura pod polskim kościołem za granicą