Goniec.pl Wiadomości Tajemnice dyktatora. Tego nie wiecie o przeszłości Łukaszenki
Mikhail Klimentyev/AFP/East News

Tajemnice dyktatora. Tego nie wiecie o przeszłości Łukaszenki

2 maja 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Przeszłość Alaksandra Łukaszenki znacznie odbiega od obecnego wizerunku prezydenta Białorusi. Dyktator, który pławi się obecnie w luksusie, przed laty ledwo wiązał koniec z końcem, a kolejne pomysły na stanie się "kimś" spełzały na niczym. Co skrywa nieślubne dziecko dojarki z białoruskiego kołchozu?

Pragnienie bycia ważnym, podziwianym i znaczącym towarzyszyło Alaksandrowi Łukaszence praktycznie od zawsze . Co w odniesieniu do jego trudnego dzieciństwa wydaje się marzeniem samotnego chłopca.

Zanim jednak Alaksandr Łukaszenka zasiadł na prezydenckim fotelu i wprowadził swoją dyktaturę w całym kraju, był postawnym chłopcem ze osiedla Kopyś znad Dniepru . O ojcu prezydenta Białorusi wiadomo mało, niewiele więcej o jego samotnej matce.

Przeszłość Alaksandra Łukaszenki, tajemnica dyktatora

Dzieciństwo przyszłego prezydent Białorusi nie wskazywało, że za kilkanaście lat nieodnoszący sukcesów chłopiec wychowywany bez ojca opływać będzie w luksusy . Złote krany wyglądały niczym nierealne marzenie.

Co wiadomo o ojcu Alaksandra Łukaszenki ? Jedyny trop to imię Grigorij . Właśnie takiego otczestwa używa prezydent Białorusi. To jedyna wiadomość na temat ojca dyktatora zza wschodniej granicy Polski .

Życiorys polityka to także matka, która nie przystaje do elit . Samotne macierzyństwo kobiety odcisnęło piętno na ambitnych planach jej syna? Alaksandr Łukaszenka dorastał z łatką nieślubnego dziecka dojarki z kołchozu .

W domu nie było pieniędzy i p rzyszły prezydent Białorusi od najmłodszych lat musiał pracować, by dokładać się do domowego budżetu . Mały Alaksandr razem z matką doił zwierzęta i uprawiał kawałek ziemi przy swoim domu . Wszelkie udogodnienia były jedynie marzeniem, przyszły prezydent Białorusi do szkoły chodził na pieszo. Pięć kilometrów w jedną stronę.

Biografia rozwiewa wątpliwości, Łukaszenka chciał osiągnąć sukces za wszelką cenę

Bogactwa, których pozazdrościć może obecnie sam Władimir Putin były w domu rodzinnym prezydenta Białorusi nieosiągalnym marzeniem. W biografii "Łukaszenka. Niedoszły car Rosji" autorstwa Andrzeja Brzezieckiego i Małgorzaty Nocuń , znaleźć można przesłanki wskazujące, że wielokrotne porażki nie zniechęciły Aleksandra Łukaszenki do podejmowania kolejnych prób stanięcia na piedestale .

Absolwent Wydziału Historycznego Mohylewskiego Instytutu Pedagogicznego zaczynał swoją zaskakującą karierę jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie . Nie był to jednak jego pomysł na życie i bardzo szybko zarzucił ten zawód. Pracę z resztą zmieniał wiele razy.

Ambitny Alaksandr chciał mieć szacunek, chciał mieć władzę . W biografii podkreślono, że jego próby zaistnienia w Komsomole i partii spaliły na panewce. Ostatnią deską ratunku był sowchoz i tak oto objęcie w Gorodiecu koło Szkłowa we wschodniej Białorusi posady dyrektora sowchozu stało się pierwszym krokiem przyszłego prezydenta na szczyt .

Nawet na niższych szczeblach był okrutny

O polityce prezydenta Białorusi wiele mówi to, jak zachowywał się jako dyrektor gorodieckiego sowchozu , którym został w 1985 r. Alaksandr Łukaszenka zapamiętany został jako człowiek brutalny .

Wychowywany przez samotną matkę dojarkę z kołchozu mężczyzna bił nieposłusznych podwładnych oraz tych, których uważał za "leniwych" . Trwająca w ZSRR pieriestrojka pozwoliła na włączenie w strategię elementów wolnego rynku . Alaksandr Łukaszenka wykorzystał swoją szansę.

Przyszły prezydent Białorusi postanowił dzierżawić ziemię oraz maszyny pracownikom . Mimo okrucieństwa dyrektora pozwoliło to na zwiększenie produkcji, a co za tym idzie zwiększenie ogólnych wyników .

To był jednak zaledwie wstęp do kariery Alaksandra Łukaszenki . Polityk nabrał wiatru w żagle i wykorzystał uwagę, stopniowo ją powiększając. Zaczął być rozpoznawany nie tylko ze względu na swoją przysadzistą budowę ciała, ale przede wszystkim ze względu na swoje płomienne mowy, silną gestykulację i zabierania głosu w każdym temacie .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: dziennik polski

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport