Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Szybki test, który może uratować życie. 3 objawy, które mogą świadczyć o udarze
Bartłomiej Cieślak
Bartłomiej Cieślak 06.06.2021 22:25

Szybki test, który może uratować życie. 3 objawy, które mogą świadczyć o udarze

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News

Lekarze ostrzegają Polaków. Warto nauczyć się rozpoznawać wczesne objawy udaru, bo to może uratować życie nam lub komuś z naszych bliskich. Jest szybki test, który pozwoli to sprawdzić.

Wyróżniamy dwa główne typy udaru: niedokrwienny i krwotoczny. Różnią się one objawami, które trzeba znać, żeby być w stanie szybko zareagować i wezwać niezbędną pomoc.

Przy udarze niedokrwienny pojawiają się niedowład lub paraliż, zmniejszenie czucia, trudności w mówieniu, trudności w zapamiętywaniu, kłopoty z przełykaniem, majaczenie czy zaburzenia świadomości. Objawy fizyczne najczęściej pojawiają się w tylko jednej stronie ciała.

Z kolei udar krwotoczny charakteryzuje się przede wszystkim bólem, którego umiejscowienie zależy od lokalizacji wylewu. Często towarzyszą mu takie objawy dodatkowe, jak zaburzenia czucia, niedowład oraz problemy ze wzrokiem.

Wymienione wyżej symptomy mogą świadczyć o udarze. Jeżeli podejrzewamy go u osoby z otoczenia, lekarze zalecają przeprowadzić test o nazwie F.A.S.T. Polega on na sprawdzeniu czterech rzeczy: F jak face, czyli twarz, A jak arms, czyli ramiona, S jak speech, czyli mowa, T jak time, czyli czas.

W przypadku twarzy należy poprosić osobę o szeroki uśmiech. Jeżeli jeden z kącików ust opada, może to świadczyć o udarze. Jeśli chodzi o ramiona, poproś o podniesienie rąk do góry. Jeżeli jedno ramię jest niżej, może to wskazywać udar.

W przypadku mowy należy wypowiedzieć dowolne zdanie i poprosić o jego dokładne powtórzenie. Jeśli badana osoba ma kłopot z jego zapamiętaniem lub przekręca słowa i mówi niewyraźnie, może to świadczyć o udarze.

Gdy potwierdzimy przynajmniej jeden z powyższych symptomów, najważniejszy jest czas. Należy natychmiast zadzwonić po karetkę i upewnić się, że karetka zabierze chorego do ośrodka dysponującego tomografem oraz oddziałem chirurgii naczyniowej.

To ostatnie jest o tyle ważne, że mimo udzielonej pomocy, w nieodpowiednio przygotowanym szpitalu można umrzeć lub skończyć z paraliżem.

Warto również pamiętać, że ryzyko udaru krwotocznego jest najwyższe u osób z nadciśnieniem. Z kolei udar niedokrwienny najczęściej wynika z miażdżycy, zaburzenia rytmu serca i zaburzenia krzepnięcia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: O2

Tagi: