Stało się. Właściciel TVN ogłosił masowe zwolnienia
Warner Bros. Discovery, właściciel m. in. stacji TVN, podjął prawdopodobnie nieuniknioną decyzję. Pracowników czekają masowe zwolnienia. Dojdzie do nich nie bez przyczyny, ponieważ szykują się istotne dla funkcjonowania zarówno TVN-u, jak i CNN zmiany. Czy to w jakikolwiek sposób zagraża funkcjonowaniu kanałów TVN w naszym kraju?
Właściciel TVN ogłosił zmiany
Stacja TVN, wchodząca w skład Grupy TVN, od 2022 roku należy do koncernu Warner Bros. Discovery. Wcześniej należała do samego Discovery, w latach 2015-2018 do Scripps Networks Interactive, a na samym początku (do 2015 roku) do grupy medialnej ITI. TVN zaczął swoje nadawanie w Polsce 3 października 1997 roku o godz. 19:00. Niespełna rok wcześniej stacja otrzymała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na nadawanie programu telewizyjnego o zasięgu ponadregionalnym na obszarze północnej i centralnej Polski.
Z czasem zasięg TVN-u się rozszerzał. Wkrótce stacja doszła do porozumienia z Telewizją Wisła, która nadawała ponadregionalny program w południowej Polsce. W 2004 roku doszło do ostatecznego przejęcia “Wisły” przez TVN. Dziś stanowi ona alternatywę dla Telewizji Polskiej.
Szykują się masowe zwolnienia
Właściciel TVN-u, a także CNN ogłosił masowe zwolnienia pracowników. Warner Bros. Discovery chce tym samym wprowadzić kluczowe zmiany dla funkcjonowania stacji. Mają one związek z rozwojem cyfrowych technologii i dostosowania ich do przyszłości .
Jak wiadomo, dziś odbiorcy treści telewizyjnych konsumują je nie tylko na tradycyjnych odbiornikach. Coraz większą rolę odgrywają platformy streamingowe. Tego typu aplikacje oferuje także Warner Bros. Discovery, w postaci Playera czy Max. To pod uwagę wzięła firma Nielsen, która od lat analizuje oglądalność telewizji i streamingu w Polsce.
Dostępny jest raport za rok 2024. Dane obejmują oglądalność z czterech ekranów (telewizor, PC/laptop, smartfon, tablet) w domach w ramach wspólnej sieci. Pochodzą one z jednoźródłowego panelu telemetrycznego Nielsena, który liczy 3,5 tys. gospodarstw domowych i prawie 9,7 tys. panelistów.
Z danych w raporcie pt. “All Screens Video Landscape” wynika, że największy udział w oglądalności ma Warner Bros. Discovery, do którego należą stacje TVN czy CNN. To 19,51% udziału . Wyprzedził tym samym Telewizję Polską (18,41%) oraz Grupę Polsat (18,18%).
ZOBACZ: Wszystko się nagrało. Sandra Kubicka popłakała się przez Barona
TVN zostanie sprzedane? Tusk już zareagował
Tymczasem, w obliczu prowadzenia Warner Bros. Discovery w Polsce, pod względem udziału w oglądalności, w koncernie zapadły kluczowe decyzje. Jak informuje Associated Press, szykują się masowe zwolnienia.
Warner Bros. Discovery, właściciel CNN i TVN, planuje zwolnienia grupowe. Pracę straci kilkaset osób. Zmiany mają dostosować stacje do cyfrowej przyszłości - przekazuje AP.
Jak informuje Associated Press, CNN planuje zwolnić ok. 200 pracowników. Stanowi to 6% całego zespołu. Dyrektor generalny stacji Mark Thompson zaznacza, że redukcja etatów w telewizji zostanie zrekompensowana. Planowane są nowe rekrutacje.
Kolejne zamiary stacji sięgają wprowadzenia produktów subskrypcyjnych. Thompson zaznacza, że zmiany te są konieczne, ponieważ po wyborach prezydenckich w USA doszło do spadku oglądalności.
Naszym celem jest przesunięcie środka ciężkości CNN w kierunku platform i produktów, z których korzystają odbiorcy - napisał Thompson w notatce do pracowników.
Zatem, Warner Bros. Discovery postanowił przeznaczyć blisko 70 milionów dolarów na te zmiany. Dotkną one także ramówki telewizyjnej. W grudniu zeszłego roku koncern dał znać o tym, że wydzielono dwa oddziały operacyjne: studia i platformy streamingowe, a także stacje telewizyjne (w tym CNN i TVN).
Co jednak ważne dla mediów w Polsce, Warner Bros. Discovery zamierza sprzedać Grupę TVN. Premier RP Donald Tusk zdążył już zareagować i wydać decyzję o wpisaniu TVN-u i Polsatu na listę firm strategicznych . Ma to chronić je przed niebezpiecznym przejęciem.