Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rozrywka > Śpisz z psem? Możesz być w niebezpieczeństwie, trzeba wiedzieć
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 07.02.2023 16:10

Śpisz z psem? Możesz być w niebezpieczeństwie, trzeba wiedzieć

spanie z psem
Fot. Pinterest

Czy dzielenie łóżka z psem jest zdrowe? Nieoficjalne badania wskazują, że niemal połowa właścicieli milusińskich czworonogów pozwala im spać ze sobą w łóżku. Okazało się, że ten zwyczaj ma nie tylko blaski, ale i cienie. Opowiedział o nich ekspert z amerykańskiej organizacji Sleep Foundation.

Śpisz z psem? To musisz wiedzieć

Czy śpisz z psem? Po zadaniu tego pytania na forach internetowych miłośników psów zawsze wszczyna się burzliwa dyskusja. Przychodzi na myśl powiedzenie "uderz w stół, a nożyce się odezwą".

Niektórzy swoich pupili traktują jak członków rodziny i nadają im niemal ludzkie prawa. Inni są bardziej sceptyczni wobec zwierząt i uważają, że spanie nimi w tym samym łóżku jest niehigieniczna i niebezpieczne dla zdrowia. Czy jest jakiś "złoty środek", który zdoła ich pogodzić? Decyzję trzeba podjąć w pojedynkę, jednak pewien amerykański uczony postanowił uściślić, z czym wiąże się trzymanie psa w sypialni. Oto co udało mu się ustalić.

Plusy spania z psem

Psy postrzegane są nie tylko jako zwierzęta bardzo przywiązane do swoich właścicieli, ale także ich gorliwi obrońcy. Nawet mały chihuahua swoim szczekaniem czasem potrafi kogo odstraszyć. Właśnie dlatego spanie z czworonogami może podnieść nasze poczucie bezpieczeństwa. Naukowiec podkreśla, że ten punkt jest ważny zwłaszcza dla kobiet.

Kolejnymi atutami wpuszczenia psa do sypialni jest obniżenie stresu i ciśnienia krwi. Według badań z 1988 roku dzieje się tak, ponieważ w łóżku głaszczemy swoich ulubieńców. Kwadrans tej przyjemności może obniżyć ciśnienie nawet o 10 procent. A w trakcie zwiększa się także poziom oksytocyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za stymulowanie więzi społecznych, relaksacji i zaufania.

Przedstawiciel Sleep Foundation podkreślił wpływ zwierząt na odporność człowieka. Psy są bowiem nosicielami różnych zarazków, a kontakt z nimi pozwala je neutralizować i rozpoznawać, by w przyszłości organizm mógł się skutecznie przed nimi bronić. Jak zapewnia, kontakt ze zwierzęciem zmniejsza także ryzyko alergii, jednak ta teoria ma też minusy.

Minusy spania z psem

Wspomniany kontakt z zarazkami może przynieść także mniej pożądane skutki. Pasożyty, niebezpieczne drobnoustroje, czy inne roztocza czworonogów mogą wywołać u ludzi biegunkę, skurcze i bóle brzucha. A jeśli jesteśmy uczuleni także na sierść lub ślinę psa, mogą nastąpić także reakcje alergiczne. Jeśli zatem dolega ci katar, duszności, kaszel lub zmiany skórne, mogą być skutkiem spania z psem. Lekarze zalecają również, by osoby cierpiące na choroby immunosupresyjne nie dopuszczały zwierząt o aż tak bliskiego i długiego kontraktu.

Noc w asyście pupila może powodować zaburzenia snu. Wystarczy, że dojdzie do kilkukrotnego przebudzenia się. Wówczas jakość naszego ponownego snu drastycznie się zmniejsza, wskutek czego kolejnego dnia można czuć większe zmęczenie.

Chociaż większość właścicieli jest przekonana o tym, że ich psy nigdy by ich nie ugryzły, czasem można pożałować tego zaufania wobec nich. Pies może się czegoś przestraszyć, a w grę mogą wchodzić nawet nasze gesty, nad którymi podczas snu nie panujemy. W takich sytuacjach może dojść do agresji i ugryzienia, np. stopy lub innej części ciała. Zwolennikiem której z opcji jesteś? Antropomorfizujesz swojego psa, czy wyznaczasz sztywne granice tej przyjaźni?

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: "Sleeping with Pets" aut. Jay Summer, dr. Nilong Vyas, www.sleepfoundation.org

Tagi: pies
Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów