Goniec.pl Wiadomości Pierwszego kwietnia rusza spis powszechny. Jest obowiązkowy
Pixabay/CC0

Pierwszego kwietnia rusza spis powszechny. Jest obowiązkowy

6 maja 2021
Autor tekstu: Oktawian Góral

1 kwietnia rachmistrzowie wyruszą w Polskę. Zaczyna się Narodowy Spis Powszechny. Dzięki danym, jakie zbierze GUS, dowiemy się, ilu faktycznie jest Polaków, tego jak żyjemy, gdzie pracujemy, jakimi językami mówimy i w co wierzymy. Niektóre pytania mogą wydawać się bardzo intymne, jednak każdy będzie miał obowiązek odpowiedzieć na nie. Urząd zapewnia, że przekazane informacje będą objęte tajemnicą statystyczną.

Rusza spis, lepiej przyjąć rachmistrza

Spis w tym roku, w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju w dużej mierze będzie polegał na autonomii obywateli. Każdy z nas będzie mógł dokonać samospisania się w specjalnej aplikacji internetowej. Ci, którzy nie mają dostępu do sieci będą musieli wpuścić do swojego domu rachmistrza. GUS informuje, że dane przekazane - czy to samodzielnie przez internet, czy przez rachmistrza - objęte będą tajemnicą.

Zgodnie z polskim prawem udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy, a odmowa odpowiedzi na pytania rachmistrzów grozi grzywną do 5 tysięcy złotych. Obowiązkiem objęci są wszyscy mieszkańcy Polski - także cudzoziemcy , a także obywatele RP stale mieszkający za granicą. W tym roku czekają nas spore zmiany w stosunku do edycji z lat poprzednich. Ostatni spis miał miejsce w 2011 roku i był pierwszym od wejścia Polski do UE.

Po raz pierwszy jako obowiązującą formę wybrano samospis internetowy. Obywatele będą musieli udzielić odpowiedzi za pomocą specjalnej strony. Formularz dostępny będzie już 1 kwietnia. Ci, którzy nie mają w domu komputera lub urządzenia mobilnego, będą mogli spisać się w urzędzie gminy. Na samorządy nałożono obowiązek przygotowania stanowisk do samospisu obywateli . Jedynie starsi i niepełnosprawni Polacy oraz obcokrajowcy, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia nie mogą dokonać samospisu, będą mogli liczyć na rachmistrzów - osobiście lub za pomocą infolinii 22 279 99 99.

GUS przypomina: spis jest obowiązkowy

Główny Urząd Statystyczny przypomina, że udział w spisie jest obowiązkowy. Każda osoba, która będzie samodzielnie wypełniała kwestionariusza samodzielnie, przez internet, będzie musiał potwierdzić swoją tożsamość przez podanie numeru PESEL. Dostęp do danych zaszyfrowany będzie unikalnym hasłem. Ponadto aplikacja przygotowana przez GUS jest tak skonstruowana, że respondent nie pomyli się, na bieżąco będą wskazywane ewentualne błędy w wypełnianiu rubryk.

GUS ponadto informuje, że dane, które przekazujemy są poufne i podlegają ścisłej kontroli oraz ochronie - chroni je tajemnica statystyczna, której przestrzegać muszą wszyscy rachmistrzowie.

Znamy pytania, są intymne

Jakie pytania pojawią się w spisie? Kwestionariusz zawiera 8 bloków tematycznych. W pierwszym z nich odpowiemy na pytania dotyczące demografii (wiek, stan cywilny, obywatelstwo), drugi to nasza sytuacja ekonomiczna (gdzie pracujemy, w jakim wymiarze), trzeci odniesie się do ukończonego poziomu wykształcenia, czwarty blok pytań to informacje o naszym stanie zdrowia i niepełnosprawnościach. Piąta część przygotowanych pytań poruszy kwestie związane z mobilnością - odpowiedzieć trzeba będzie, na pytania jak często się przeprowadzamy, ile razy byliśmy za granicą, a także czy kiedykolwiek mieszkaliśmy poza Polską.

Szósta część pytań GUS-u dotyczyć ma naszej narodowości - pojawią się pytania o deklarowaną przynależność etniczną, język, jakim mówimy na co dzień, wyznanie oraz przynależność narodową. Kolejny, siódmy blok pytań dotyczyć będzie pokrewieństwa między domownikami oraz tytułów prawnych do zajmowania mieszkań. Kwestia zajmowanych lokali najbardziej będzie interesowała GUS. Tegoroczny spis posiada bowiem niezwykle rozbudowaną część dotyczącą tego tematu. Wskazać trzeba będzie na wielkość mieszkań, w jakich żyjemy, ich stan prawny, stan własnościowy, a nawet liczbę pokoi i rodzaj sprzętów elektronicznych, jakie posiadamy. Urząd zapyta także o rodzaj opału, jakiego używamy do ogrzania mieszkania.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych wskazać będą musieli na rok budowy domu, powierzchnię użytkową, rodzaj własności. Oddzielne formularze przygotowano dla migrantów. - Kwestionariusz emigranta krótkookresowego wypełnia osoba, która nie dłużej niż rok przebywa w innym kraju. Jeśli mieszka tam ponad rok wypełnia kwestionariusz emigranta długookresowego.    Główny Urząd Statystyczny (GUS) informuje, że formularz do samospisu został zaprojektowany tak, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie - podaje portal Interia Biznes.

Główny Urząd Statystyczny zachęca, by z pytaniami zapoznać się wcześniej, ponieważ niektóre kwestie poruszone w spisie, np. dotyczące własności mieszkania, wymagają wcześniejszego przygotowania się. Lista pytań oraz demo spisu dostępne są na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy, a za odmowę odpowiedzi na pytania grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych.

Zobacz zdjęcie:

[ EMBED-183 ]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

undefined

Źródło: Interia Biznes

Obserwuj nas w
autor
Oktawian Góral

Humanista, człowiek wielu pasji. W dziennikarstwie stawia swoje pierwsze kroki. Najchętniej podejmuje się tematyki społecznej, politycznej oraz związanej z ekonomią. Znaczną część życia poświęcił na pracy w branży turystycznej, której problemy zna i chętnie o nich pisze. Studiował filologię polską, obecnie kształci się na kierunku zarządzanie. Interesuje się historią, językami, naukami społecznymi oraz sztuką. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz wiadomość na adres: oktawian.goral@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport