Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rozrywka > Smutny dzień dla polskiego dziennikarstwa. Zmarł Marek Rapacki, redaktor "Gazety Wyborczej"
Alicja Czepli
Alicja Czepli 03.07.2022 19:19

Smutny dzień dla polskiego dziennikarstwa. Zmarł Marek Rapacki, redaktor "Gazety Wyborczej"

rip
pixabay

Media obiegła dziś przykra wiadomość. Zmarł Marek Repacki, wieloletni redaktor "Gazety Wyborczej", informację podała jego córka. Był członkiem "Solidarności", związanym z warszawskim Żoliborzem.

Zmarł redaktor "Gazety Wyborczej"

Dziś w mediach pojawiła się wiadomość o śmierci Marka Repackiego. Dziennikarz miał umrzeć w swoim domu w miniony piątek, przegrawszy długą walkę z chorobą. Informację przekazała jego rodzina.

Marek Repacki jest istotnym nazwiskiem w polskim dziennikarstwie. Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, pracował na przełomie lat w "Kurierze Polskim", podziemnych publikacjach w czasie stanu wojennego, czy już w III RP w "Gazecie Wyborczej".

Dziś żegnają go koledzy z redakcji "Gazety Wyborczej", w której ten przepracował wiele lat. Przez 6 lat działał jako zagraniczny korespondent mieszkający w Paryżu. Był niezwykle cenionym członkiem gazety.

Za swoje zasługi został niejednokrotnie doceniony. W 2011 został nagrodzony przez ówczesnego prezydenta, Bronisława Komorowskiego krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przez swoją działalność dziennikarską, jak i polityczną jest także bardzo ceniony w środowisku.

Kim był Marek Repacki?

Marek Repacki urodził się 18 sierpnia 1938 w Warszawie. Czasy jego wczesnego dzieciństwa przypadły na II wojnę światową, dlatego wraz z rodzicami opuścił Warszawę. Jak wspominał przed śmiercią, powrót do zniszczonej stolicy był dla niego spory szok.

- Gdy w 1948 r. jako 10-letni chłopiec wracałem po wojennych perypetiach z rodzicami do Warszawy, plac Wilsona wyglądał okropnie. Od wschodu rozciągało się wielkie gruzowisko, sięgające resztek niskiej zabudowy na wiślanej skarpie. - wspominał Repacki po latach.

Po wojnie rozpoczął studia w Warszawie na kierunku filologia polska, które ukończył w 1961. Po studiach pracował w redakcji "Encyklopedii Powszechnej PWN". W tym czasie należał także do Związku Młodzieży Polskiej i aktywnie działał oddolnie w rozmaitych akcjach ulotkowych, które potem doprowadziły go do wstąpienia do "Solidarności".

Rodzinie składamy szczere kondolencje. To z pewnością smutny dzień dla polskiej branży dziennikarskiej.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Onet

Tagi: Nie żyje
Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów