Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Śląskie: Alarm antysmogowy. Normy w Rybniku i Zabrzu zostały przekroczone
Paulina Musianek
Paulina Musianek 18.10.2021 18:17

Śląskie: Alarm antysmogowy. Normy w Rybniku i Zabrzu zostały przekroczone

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Niedziela była kolejnym dniem w regionie ze złą jakością powietrza w nowym sezonie grzewczym. Zazwyczaj i tak już mało optymistyczną sytuację pogorszył spadek temperatur, wysokie ciśnienie powietrza i słaby wiatr.

Według poniedziałkowej informacji Regionalnego Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach, na stacji pomiarowej w Rybniku średniodobowa norma pyłu zawieszonego PM10 została przekroczona w niedzielę o 42 proc., w Wodzisławiu Śląskim o 35 proc., a w Zabrzu o 17 proc.

Alarm smogowy w części Śląska

Alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześcienny dla pyłu PM10. Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów; oznacza dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.

Ponieważ komunikaty o przekroczeniu poziomu informowania i alarmowania wydawane są na podstawie wyliczeń średnich wartości pomiarów zebranych w ciągu poprzedniej doby, ostrzeżenia zostają wydawane przez służby dopiero w kolejnych dobach. Mieszkańcy okolic Rybnika i Zabrza powinni mieć jednak na uwadze, że dziś oraz jutro sytuacja może być również niebezpieczna, dlatego należy unikać dłuższego przebywania na zewnątrz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak smog wpływa na zdrowie?

Smog negatywnie wpływa nie tylko na zdrowie, ale nawet może skracać długość naszego życia. Długotrwały kontakt z niebezpiecznymi związkami chemicznymi w smogu może prowadzić m.in. do zmian nowotworowych, chorób układu oddechowego, osłabienia układu odpornościowego i niewydolności nerek i wątroby.

Badania WHO wskazują, że zanieczyszczenia powietrza mogą nawet w 30% podwyższać ryzyko wystąpienia nowotworów, takich jak rak płuca, zatok, jamy ustnej, gardła i krtani, przełyku, a nawet nerek. Co więcej, długotrwałe wdychanie smogu może również prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP).

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Tagi: Pogoda