Rząd uderza w księży. Będą musieli zapłacić więcej, już piszą skargi do Morawieckiego
Hierarchowie Kościoła nie są zadowoleni z faktu, że rząd nie zaprosił ich do rozmów przed ogłoszeniem postanowień Polskiego Ładu. Okazało się, że wzrost składki zdrowotnej obejmie również księży. Konferencja Episkopatu Polski skrytykowała ten ruch partii rządzącej. Przewodniczący arcybiskup Stanisław Gądecki napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego.
Rządowe postanowienia, które zostały zawarte w programie Polskiego Ładu, spotkały się już odpowiedzią Kościoła. Po tym, jak premier potwierdził, że księża nie będą grupą wyjątkową w kwestii wzrostu składki zdrowotnej, abp Stanisław Gądecki wysłał list do szefa rządu.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polskiego wyraził żal w związku z tym, że rząd nie zaprosił duchownych do konsultacji, chociaż program Polskiego Ładu ich dotyczy. Księża nie są zadowoleni z tego, że będą musieli płacić wyższe składki i woleliby inne rozwiązanie.
Konferencji Episkopatu Polski nie podoba się rządowy program
Warto przypomnieć, że jeśli rządowy program Polskiego Ładu wejdzie w życie takiej formie, w jakiej jest obecnie, składka zdrowotna wzrośnie do 9 procent . Zgodnie z postanowieniami zawartymi w projekcie możliwość odliczenia tej składki od podatku ma zostać zlikwidowana.
Według ekspertów odczują to przede wszystkim obywatele, którzy rozliczają podatki ryczałtem. Jak podaje „Puls Biznesu” wśród nich są między innymi księża, którzy nie są zachwyceni planem rządu. Konferencja Episkopatu Polski zajęła już oficjalne stanowisko w tej sprawie.
– W odniesieniu do członków tej grupy nie przewiduje się żadnych rozwiązań szczególnych, które miałyby złagodzić skutki likwidacji odliczania składki zdrowotnej od płaconego podatku dochodowego – czytamy w opinii KEP.
Kapłani mają własną propozycję odnośnie programu Polskiego Ładu. Przedstawiciele Kościoła chcą, by podwyżkę składki zrekompensować z Funduszu Kościelnego. Biorą też pod uwagę obniżenie stawek podatku ryczałtowego.
Abp Stanisław Gądek napisał list do szefa rządu
W odpowiedzi na podwyższenie składki zdrowotnej i brak zaproszenia hierarchów Kościoła przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądek wystosował do premiera list, w którym wyraził żal wywołany brakiem konsultacji społecznych.
– Z przykrością stwierdzam, że pomimo tego, że projekt dotyczy także sytuacji prawnej osób duchownych, ani Kościół Katolicki, ani inne związki wyznaniowe, nie zostały uwzględnione wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje – napisał duchowny.
Co roku fiskus ustala wysokość podatku, jaki mają płacić księża. Środki pobierane są raz na kwartał, a jego wysokość uzależniona jest od wielkości parafii. Nic dziwnego więc, że kwoty znacznie się różnią. W 2019 roku proboszczowie płacili odprowadzali od 434 złotych do 1559 złotych zryczałtowanego podatku.
Warto dodać, że podatki płacą także wszyscy księża pracujący, którzy np. uczą w szkołach czy też prowadzą działalność gospodarczą. Wszelkie darowizny (np. ofiary zbierane podczas mszy czy kolędy) są natomiast nieopodatkowane.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Sejmik małopolski podtrzymał uchwałę anty-LGBT. Możemy stracić 2,5 mld zł z UE
-
Piasek zakończył koncert w Sopocie kilkoma ważnymi słowami, rozległy się owacje
-
Mężczyzna złożył wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, dostał dodatkowe 400 zł
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: o2.pl