Goniec.pl Zdrowie Puck: szpital czasowo wyłącza Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną
Pixabay

Puck: szpital czasowo wyłącza Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną

12 lutego 2022
Autor tekstu: Maria Glinka

Szpital w Pucku ograniczył funkcjonowanie Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w ten weekend. Wszystko z powodu braku personelu medycznego. Do dyspozycji pacjentów będą jedynie pielęgniarki.

Mimo problemów kadrowych pacjenci w stanie zagrożenia zdrowia i życia otrzymają stosowną pomoc w Izbie Przyjęć Szpitala Puckiego. O tym, z jak trudną sytuacją zmaga się placówka, opowiadała jej prezes Oksana Rabij-Zabłotna.

Szpital ogranicza nocną i świąteczną opiekę

Komunikat w sprawie weekendowych zmian pojawił się na oficjalnym profilu na Facebooku Szpitala w Pucku. "Z przykrością informujemy, że pomimo wielu starań od piątku 11 lutego od godz. 18.00 do poniedziałku 14 lutego do godz. 8 Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna będzie funkcjonowała jedynie w trybie dyżurów pielęgniarskich" , czytamy.

Problemy są związane z brakiem lekarzy . Z oświadczenia wynika, że wśród personelu medycznego wzrosła zachorowalność na koronawirusa. Przedstawiciele Szpitala Puckiego przeprosili pacjentów za utrudnienia.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Grafik szpitala łatwo zburzyć

Prezes placówki Oksana Rabij-Zabłotna przyznała w rozmowie z PAP, że nieobecność nawet jednego lekarza z powodu izolacji, spraw osobistych czy losowych "zaburza grafik". Niedobory w personelu nie pozwalają szybko obsadzić pustych dyżurów.

Dodatkowo zwróciła uwagę, że lekarze z Nocnej i Świątecznej opieki świadczą pomoc w wielu szpitalach. - Nie ma możliwości znalezienia kogoś na zastępstwo - stwierdziła.

Sytuacja jest trudna, a dyrektor placówki nie chce prosić o pomoc lekarzy z oddziałów. Z jej obserwacji wynika bowiem, że również oni są wyjątkowo przemęczeni.

Niedobory kadrowe ogromnym wyzwaniem

Oksana Rabij-Zabłotna kieruje Szpitalem Puckim od listopada 2021 r. i od tamtej pory nawiązała współpracę z trzema lekarzami . W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada średnio dwóch lekarzy.

- Będzie coraz trudniej. W takiej sytuacji każda choroba, czy niedyspozycja lekarza zaburza grafik pracy podmiotów leczniczych - przekonywała Oksana Rabij-Zabłotna.

Prezes zwróciła także uwagę, że wielu pacjentów zapomina, że lekarze także chorują. - Oprócz zobowiązań zawodowych mają również swoje rodziny, życie prywatne - przypomniała.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Facebook, onet.pl

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport