Prosty sposób na pozbycie się zapachu ryby z mieszkania. Chwila moment i problem z głowy
Święta to czas intensywnych przygotowań, w których trakcie wielu Polaków spędza masę czasu w kuchni. Każdy z nas lubi, gdy w tym wyjątkowym czasie dom wypełnia zapach, np. pieczonych ciast, mandarynek, czy po prostu świeżość po sprzątaniu. Niestety, w święta wiele osób przygotowuje też ryby, których zapach aż tak przyjemny znowu nie jest. Jak się go pozbyć?
Jak pozbyć się zapachu ryby z mieszkania?
Po smażeniu łososia, karpia czy pstrąga w domu unosi się charakterystyczny i niezbyt przyjemny zapach, który nie każdemu może odpowiadać. Trudno jednak przygotować świąteczne dania tak, aby nie uprzykrzać nikomu życia. Zapach ryby potrafi mocno wsiąknąć, np. w deskę do krojenia czy do piekarnika? Jak go zwalczyć? Oto kilka prostych, tanich i bezpiecznych metod.
Przede wszystkim zacznijmy od tego, że należy wybrać świeżą rybę, gdyż wtedy jej zapach jest w miarę neutralny. Jeśli ryba jest nieświeża, jej zapach jest intensywniejszy i mniej przyjemny. Po oczyszczeniu i opłukaniu ryby w wodzie warto ją wymoczyć w mleku, które doskonale poradzi sobie z pochłonięciem nieprzyjemnego zapachu.
Wystarczy namaczać ją przez około 1,5 godziny, a następnie ponownie wypłukać w wodzie i osuszyć ręcznikiem. Dzięki temu ryba też nie rozpadnie się podczas obróbki cieplnej - czyli smażenia, gotowania lub pieczenia.
Proste sposoby na walkę z zapachem ryby unoszącym się w całym domu
Najprostszym rozwiązaniem, które pomoże poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem, jest... otworzenie okna, choćby na czas przygotowywania. Warto też włączyć wentylator w okapie, co poprawi cyrkulację powietrza i sprawi, że zapach znacznie łatwiej opuści mieszkanie. Jeśli pozostawimy okno otwarte również chwilę po posiłku, również szybciej się go pozbędziemy.
Niestety, niecały zapach ryby można w prosty sposób wywietrzyć. Przesiąkają nim akcesoria, które wykorzystujemy do jej przygotowania. Jak pozbyć się zapachu ryby, np. z deski do krojenia?
Na początek możemy skropić rybę sokiem z cytryny i odstawić do lodówki na 1,5 godziny, dzięki czemu jej zapach będzie mniej intensywny w czasie smażenia. Metodę można stosować również z namaczaniem w mleku.
W trakcie smażenia ryby możemy umieścić obok niej połówkę jabłka, które pochłonie część nieprzyjemnego zapachu. Taki dodatek sprawi też, że ryba nabierze unikatowego smaku. W bardzo podobny sposób zadziała również surowy ziemniak.
Skutecznym środkiem w walce z zapachem ryby może okazać się również mieszanka wody, octu i goździków. Wystarczy do wody wymieszanej z 5 łyżkami octu dodać kilka goździków i postawić w kuchni, co ograniczy nieco aromat smażonej ryby.
W podobny sposób działa również mieszanka gałki muszkatołowej, goździków i cynamonu - przyprawy wsypujemy do garnka i mieszamy ze szklanką wody, a następnie dodajemy kilka łyżek octu. Roztwór gotujemy w czasie smażenia ryby, co sprawi, że po mieszkaniu rozejdzie się przyjemny, korzenny zapach, który zagłuszy smak ryby.
Metodą na dość intensywny zapach ryby mogą być także zioła, np. bazylia i majeranek. Wystarczy rybę nimi natrzeć i umieścić w lodówce na godzinę. Po tym czasie możemy zabrać się za jej smażenie.
Jedną z najpopularniejszych metod jest oczywiście cebula, która doskonale pasuje, m.in. do śledzi. Wystarczy rybę obłożyć plastrami cebuli i tradycyjnie umieścić w lodówce na 1,5 godziny.
Jak pozbyć się zapachu ryb na akcesoriach kuchennych i skórze dłoni? Wystarczy wykorzystać pastę do zębów lub cytrynę. Zamiast mydłem, umyjmy ręce pastą do zębów, a następnie przetnijmy cytrynę na pół i przetrzyjmy nią dłonie. Po wszystkim wystarczy umyć je ponownie.
Zapach ryby z deski do krojenia skutecznie usuniemy, wykorzystując sodę oczyszczoną. Wystarczy wetrzeć ją w deskę, a po kilku minutach przetrzeć gąbką i spłukać. Można również przygotować roztwór wody i wody utlenionej. Zanurzamy w nim na chwilę deskę, a zapach ryby powinien zniknąć.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
-
5 sposobów na komunikowanie się kochanków. Lepiej mieć świadomość, czy nie jesteś zdradzana
-
Robert Makłowicz wyjaśnia, jak prawidłowo gotować parówki. Większość robi to źle