Pozornie proste równanie pokonało 90% internautów. Znasz prawidłowy wynik?
Matematyka to dla jednych królowa nauk i "bułka z masłem", dla innych udręka i strata czasu. Do której grupy uczniów należeliście? Nawet jeśli deklarujecie dobrą znajomość matematyki i jesteście dobrzy w obliczeniach, ta zagwozdka może przyprawić Was o niemały ból głowy. Nie tylko szóstoklasiści, ale także dorośli z prawidłowym rozwiązaniem mieli spory problem. Jakie jest jedyne słuszne rozwiązanie?
Niekochana matematyka przydaje się na każdym kroku
Tabliczka mnożenia, dzielenie, odejmowanie i dodawanie to podstawy znane wszystkim. Są jednak tacy, którzy tuż po wyjściu ze szkoły zapominają o zdobytej tam wiedzy w myśl złotej zasady Zakuć Zdać Zapomnieć. Niestety, nie zawsze ma to dobre skutki w dalszym życiu.
Matematyka przydaje się bowiem na każdym kroku - podczas zakupów, przy prowadzeniu firmy i płaceniu rachunków. Czy na kilka lat po szkole dalej macie odwagę, by zmierzyć się z poniższym zadaniem? Jeśli tak - czapki z głów. Misja jest bowiem o wiele trudniejsza, niż się wydaje. Ostrzegamy - kalkulator może wprowadzić w błąd, więc lepiej opierać się na naukach pobranych w szkole. Zaczynamy!
Działanie matematyczne dla uczniów. Dorośli mają sporą trudność
Przy obliczaniu należy być czujnym, ponieważ jeden błąd może zepsuć mozolną próbę poznania prawidłowego wyniku. Podpowiadamy, że w tym przypadku najważniejszym jest, by skrupulatnie i bez żadnych wyjątków trzymać się sztywnej kolejności wykonywania działań.
Warto przypomnieć, że właściwe zastosowanie zasad tej kolejności sprawi, że działanie okaże się logiczne i przejrzyste Zgodnie z nauką nauczycieli najpierw należy zacząć od dzielenia 3 : 1/3. Kreskę ułamkową traktujemy jako dzielenie. Wówczas otrzymujemy 3/1 : 1/3, co daje następnie 3/1 * 3/1. Co dalej?
Działanie matematyczne na poziomie 6 klasy. Oto rozwiązanie
Wynikiem całego działania zostaje liczba 9, a więc 9 - 9 : 1. Jaki jest zatem poprawny wynik tej matematycznej łamigłówki ? Działanie wykonane należycie z obowiązującymi regułami (a więc od lewej do prawej) nie pozostawia wątpliwości, że jedynym rozwiązaniem działania jest liczba 1. Też Wam tak wyszło?