Goniec.pl Finanse Polski Ład wprowadza drożyznę? Opłaty wyższe o nawet 1600 złotych na gospodarstwo
Piotr Molecki/East News, pixabay.com/Chronomarchie

Polski Ład wprowadza drożyznę? Opłaty wyższe o nawet 1600 złotych na gospodarstwo

12 października 2021
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Nawet 1600 złotych rocznie więcej wydawać będzie każda rodzina za rachunki. To efekt dalszych podwyżek, jakie nadal będą faktem w 2022 roku. Na liście drożejących produktów znaleźć można m.in. prąd, gaz, składki ZUS, czy niektóre podatki.

Z tygodnia na tydzień produkty w sklepach drożeją. Nie zmieni się to w najbliższym czasie. Nadchodzący rok 2022 również przyniesie ze sobą wzrost miesięcznych kosztów gospodarstwa domowego .

Według wyliczeń "Faktu" przeciętna rodzina zapłaci 1600 złotych więcej za te same rachunki, które opłaca obecnie. Powodem rosnące koszty poszczególnych produktów.

Podwyżki cen w 2022 roku

Nie ma wątpliwości, że więcej zapłacimy za prąd oraz węgiel . Już niedługo więcej pieniędzy trzeba będzie odkładać na rachunki za prąd . Spółki energetyczne będą podnosić taryfy dla gospodarstw domowych. Mowa o nawet 20 proc. podwyżkach .

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Wynika z tego, że przez 12 miesięcy przeciętna polska rodzina zapłaci za prąd o 300 złotych więcej niż obecnie. Podobny wzrost cen szykuje się w kwestii gazu.

PGNiG już teraz pewne jest, że w 2022 roku konsumenci zapłacą więcej. Nieoficjalne doniesienia Business Insider wskazują, że będzie ona wynosić również 20 proc . W zależności od tego, jak dużo zużywa się gazu w danym gospodarstwie domowym, rodziny mogą odczuć tę podwyżkę. Rocznie będą bowiem płacić prawie 400 złotych więcej niż dotychczas.

Domy, gdzie źródłem ciepła są piece na ekogroszek , także przygotować muszą się na nadwyrężenie budżetu. Ekogroszek będzie kosztował blisko 30 proc. więcej . Za tonę w 2022 roku zapłacić będzie trzeba o 1300 złotych więcej .

Wzrasta podatek od psa, ale nie tylko

To nie koniec opłat, które się zwiększą. Właściciele czworonogów zapłacą większy podatek za ich posiadanie. Od nowego roku wyniesie on nawet 135 złotych .

Osoby prowadzące firmy przygotować muszą się na większe koszty swojego biznesu. Według ustaleń "Faktu" miesięczna składka na ZUS wzrośnie blisko 240 złotych . Dodatkowo osoby płacące pełny ZUS zapłacą więcej o 135,60 złotych . Rocznie ta podwyżka będzie kosztować ich 1630 złotych .

Więcej zapłacimy także za kredyty i pożyczki

Rodziny mające zobowiązania kredytowe także mogą z niepokojem spoglądać w przyszłość. Już teraz banki przeprowadzają tzw. aktualizację wysokości rat . Jest to bezpośrednio związane z faktem podniesienia stóp procentowych przez bank centralny .

Wyliczenia "Faktu" wskazują na to, że osoba mająca kredyt w wysokości 500 tys. złotych rozłożony na okres 25 lat, płacić będzie ratę miesięczną wyższą o ponad 100 złotych . W skali roku daje to niemal 1250 złotych .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: Fakt

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport