Pogoda cały czas jest niebezpieczna. Ostrzeżenia dla pięciu województw
W sobotę 13 lipca Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do Polaków kolejne ostrzeżenia przed silnymi burzami, deszczem i wichurami. Alerty otrzymali mieszkańcy pięciu województw. Eksperci ostrzegają przed silnym wiatrem, który w ostatnich dniach dał o sobie znać w wielu regionach – zrywał dachy i wyrywał drzewa z korzeniami. W niektórych miejscowościach zabrakło prądu.
Niebezpieczna pogoda w Polsce. Kolejne alerty RCB
Od kilku dni niemal codziennie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega Polaków przed skrajnymi zjawiskami pogodowymi. Intensywnym upałom towarzyszą silne burze i wichury. Nawałnice przeszły wczoraj w wielu regionach Polski.
Bardzo niebezpiecznie było m.in. w Tomaszowie Mazowieckim, a w nocy także w Warszawie. Nad ranem centra handlowe w Markach i na Targówku nie miały prądu. Komórki burzowe przeszły przez Mazowsze, w kierunku Warmii i Mazur. Ucierpiała także Małopolska i Śląsk, gdzie żywioł zrywał dachy i wyrywał drzewa z korzeniami.
Eksperci ostrzegają jednak, że to nie koniec. W sobotę kolejne alerty RCB otrzymali mieszkańcy pięciu województw.
Nawałnica przetoczyła się przez polskie miasto. Strażacy mieli pełne ręce roboty Powalone drzewa, zerwane dachy. Żywioł nie miał litości, mieszkańcy alarmująUwaga! Dziś i w nocy (13/14.07) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie - informuje RCB.
Niebezpieczna pogoda w Polsce. Burze i ulewy to nie wszystko
Jak poinformowała nas straż pożarna, w sobotę tylko do godziny 12.00 odnotowano ponad 2200 zgłoszeń związanych ze skutkami przejścia nawałnic. Służby najwięcej pracy miały na Mazowszu, gdzie silna burza przeszła w środku nocy.
ZOBACZ: Co za sceny na plaży w Kołobrzegu. Mężczyzna robił to 8 godzin, nagranie hitem
Dzisiejszy alert RCB został uruchomiony w województwach:
- podkarpackim,
- lubelskim (powiaty: biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubelski, Lublin, opolski, świdnicki, tomaszowski, zamojski, Zamość),
- małopolskim (powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, gorlicki, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, proszowicki, suski, tarnowski, Tarnów, tatrzański, wielicki),
- świętokrzyskim (powiaty buski, kazimierski, opatowski, ostrowiecki, sandomierski, staszowski),
- śląskim (powiat żywiecki)
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje w tych regionach intensywne opady i wiatr nawet do 90 km/h. Mieszkańcy Podkarpacia alarmują o opadach gradu średnicy kilku centymetrów.
RCB przypomina, jak przygotować się na nadejście burzy
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby w przypadku nadchodzącej burzy zabezpieczyć wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, a także przeparkować pojazdy w bezpieczne miejsca i zapewnić schronienie zwierzętom. Jeśli burza zastała nas podczas jazdy samochodem, powinniśmy zachować ostrożność i zwracać szczególną uwagę na łamiące się drzewa i konary. Przygotujmy również zapas baterii, latarek i naładujmy telefon. Nawałnice i wichury mogą bowiem uszkodzić linie energetyczne.