Goniec.pl Fakty Plaga latających kleszczy w całym kraju. Trudno się przed nimi uchronić
Pixabay.com epicantus

Plaga latających kleszczy w całym kraju. Trudno się przed nimi uchronić

12 lipca 2021
Autor tekstu: Klaudia Bochenek

Strzyżak sarni potocznie jest zwany latającym kleszczem. Teraz gdy temperatury są wysokie, należy uważać na te małe owady. Mogą przenosić bakterie, a ich ugryzienia są bolesne i mogą wywołać reakcje alergiczne. Z racji ich rozmiarów dość trudno się przed nimi uchronić.

Komary i meszki to nie wszystko - w lecie atakować mogą nas również strzyżaki. Ugryzienie może wiązać się z długotrwałymi problemami skórnymi. Wiemy, czym jeszcze skutkuje ich ukąszenie i czy przenoszą boreliozę.

Ich ugryzienia są niezmiernie bolesne

Tzw. latające kleszcze pojawiają się od czerwca do września, a jeśli pogoda jest słoneczna, nawet do listopada. Owady (strzyżaki mimo podobieństwa nie zaliczają się do pajęczaków) mają ok. 5 mm długości, spłaszczone ciało pokryte twardym pancerzem oraz brązowe skrzydła.

Ciepły czerwiec i zapowiadający się równie ciepło lipiec sprzyja namnażaniu się owadów. Trzeba uważać na siebie podczas spacerów - jeśli wyczują ofiarę, mogą obsiąść ją całą chmarą i dotkliwie pokąsać.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Ich ugryzienia się niezmiernie bolesne, nieporównywalne do ukąszenia komara. Z racji swojego rozmiaru z łatwością przedostają się przed ubrania, z upartością wchodzą nawet do nosa, uszu czy też pod powieki. Zaczepiają się też o włosy.

Czy latające kleszcze przenoszą boreliozę?

Strzyżaki gryzą nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Ukąszenie objawia się swędzeniem, na drugi dzień zaczyna mocniej pobolewać. Na skórze możemy zobaczyć grudkę, która może zniknąć dopiero po trzech tygodniach lub dłużej.

U dzieci, osób starszych oraz alergików może wystąpić silna reakcja alergiczna, powodująca nawet kłopoty z oddychaniem. Warto też obserwować rumień, który może utrzymać się przez kilka miesięcy. Czasem bywa mylony z ugryzieniem zwykłego kleszcza.

Latające kleszcze mogą przenosić bakterię Bartonella schoenbuchensis, która wywołuje bolesne zmiany na skórze. Jeśli chodzi o boreliozę, nie wykazano, aby strzyżaki mogły nią zarażać.

Owady często występują w lasach. Warto sięgnąć więc po popularne środki do ochrony przed komarami i kleszczami w sztyfcie lub sprayu, a także ubrać się w jasne kolory. Strzyżaki przyciągane są przez ciemne ubrania. Poniżej pokazujemy, jak wyglądają uciążliwe owady:

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl pl

Źródło: Dziennik Zachodni, medonet

Obserwuj nas w
autor
Klaudia Bochenek

Wydawca portalu Goniec.pl W przeszłości zajmowała się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęca eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport