Goniec.pl Finanse Pilne wieści dla właścicieli posesji, niektórzy złapią się za portfele. Zapłacą 10 razy więcej, zacznie się 15 marca
Fot. Marek BAZAK/East News

Pilne wieści dla właścicieli posesji, niektórzy złapią się za portfele. Zapłacą 10 razy więcej, zacznie się 15 marca

13 lutego 2025
Autor tekstu: Krzysztof Górski

Wraz z początkiem 2025 r. zmieniły się niektóre przepisy dotyczące popularnego płaconego podatku. Tymczasem już w marcu przypadnie termin zapłaty jego pierwszej, tegorocznej raty. Dla wielu osób będzie to spore zaskoczenie ponieważ w pewnych przypadkach należna kwota może być 10 razy wyższa, niż ta, którą będą musieli zapłacić posiadacze 100-metrowego domu.

Zaszły zmiany w podatku od nieruchomości

Od 1 stycznia pojawił się obowiązek zapłacenia "na nowo" podatku od nieruchomości. To bardzo powszechna danina lokalna, którą płacić muszą osoby będące właścicielami gruntów, mieszkań czy różnego rodzaju budynków. Chodzi w tym wypadku o milionów podatników, z których wielu już za otrzymało decyzję z kwotą do zapłaty. Okazuje się, że niektórzy będą musieli zapłacić 10 razy więcej niż posiadacze stumetrowego domu.

ZOBACZ: Seniorzy oszaleją z radości, chodzi o waloryzację emerytur. Wielu dostanie nawet 500 zł więcej

Już się zaczęło. Dino poszło na całość, same hity na Walentynki
Ważne zmiany w wypłacie 13. i 14. emerytury. Wiadomo, o ile dodatki wzrosną w tym roku

Podatek od nieruchomości na nowych zasadach

Podatek od nieruchomości dotyczy: budynków lub ich części, gruntów, a także budowli, czyli obiektów, które nie są budynkami, lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Termin pierwszej raty przypada już na 15 marca. Kto będzie musiał zapłacić w tym roku?

ZOBACZ: Nowa opłata zamiast abonamentu RTV. W tym wypadku każdy będzie musiał zapłacić

Te osoby zapłacą 10 razy wyższy podatek od nieruchomości

Zmiany, które weszły w życie 1 stycznia przedstawiają nową definicję obiektów budowlanych . Ta obecnie opisana jest w Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Według nowych przepisów, ”budynek to obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, który posiada fundamenty i dach".

Budowle to także m.in.  elektrownie wiatrowe, biogazownie, magazyny energii czy kotły i piece przemysłowe oraz skocznie, w części niebędącej budynkiem – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych. Ponadto wyróżniono także fundamenty pod maszyny oraz pod urządzenia techniczne, będące odrębnymi pod względem technicznym częściami przedmiotów składających się na całość użytkową. Jaki podatek obowiązuje w przypadku budowli? Wysokość stawki to wówczas 2 procent wartości budowli. Z kolei "budynkiem na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości nie jest obiekt, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym, określającym przeznaczenie, jest pojemność".

ZOBACZ: Oficjalnie: dokładnie o tyle wzrosną emerytury. Ministerstwo opublikowało ostateczną decyzję

Podatek od nieruchomości muszą płacić przede wszystkim osoby fizyczne (czyli zwykli właściciele np. domów i innych obiektów stojących na ich działkach), ale również osoby prawne (np. spółki). Wysokość daniny różni się w zależności od gminy. Górne granice podatków wyznacza corocznie w obwieszczeniu minister finansów. Co istotne, ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje wiele zwolnień z podatku od nieruchomości, a lokalne rady gmin mogą wprowadzić inne zwolnienia.

Terminy opłaty podatku od nieruchomości są z góry ustalone na cały rok.  Osoby fizyczne wnoszą opłatę ratalnie, w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada danego roku. Należności nie można podzielić płatności na raty, jeśli kwota podatku nie przekracza 100 zł.

Okazuje się, ze w niektórych przypadkach opłaty są zdecydowanie wyższe w porównaniu do innych nieruchomości. Chodzi w tym przypadku o obiekty gospodarcze. Stawki za nie są bowiem nawet 10 raz większe niż za duży dom. Kwestię tę poruszył pod koniec 2024 roku Rzecznik Praw Obywatelskich, wskazując na skargę mieszkańca Olsztyna, w którego przypadku stawka za szopę była dziesięciokrotnie wyższa od podatku za dom. “Przepisy Konstytucji RP i ustaw przyznają organom samorządu terytorialnego prawo do poboru podatków na rzecz lokalnego budżetu oraz do kształtowania ich wymiaru. Nie należy jednak tracić z pola widzenia konieczności dążenia ustawodawcy do zapewnienia racjonalności i proporcjonalności w kształtowaniu regulacji podatkowych” - wskazał RPO.

W związku z zaistniałą sytuacją dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski poprosił o stanowisko dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów. Ten ma wyjaśnić sens ustalenia maksymalnych stawek podatku od budynków gospodarczych w wysokości 10-krotnie wyższej od stawek za budynki mieszkalne.

ZUS podał konkretną datę. Od tego dnia emeryci dostaną dodatek na swoje konta
Oto najwięksi płatnicy podatków do ukraińskiego budżetu. Lista 10 firm
Obserwuj nas w
autor
Krzysztof Górski

Redaktor portalu Goniec.pl. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od klasycznej gazety papierowej. Obecnie natomiast jestem całkowicie pochłonięty internetem i tym co interesuje Polaków. Prywatnie pasjonat sportu, psychologii i komiksów.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport