Wacław Kowalski z „Samych swoich” Żródło: Screen „Sami Swoi” 1967 r.

Pawlak z „Samych swoich” przeżył trzy rodzinne tragedie. Tak dziś wygląda jego grób

25 Kwiecień 2021 Monika MajkoMonika Majko

Wacław Kowalski zyskał ogromną popularność, wcielając się w rolę uwielbianego przez widzów Pawlaka w kultowej komedii „Sami swoi”. Gwiazdor nagle zniknął z ekranów, a fani zastanawiali się, co stało się z artystą. Niewielu z nich wiedziało, że Kowalski przeżył wówczas ogromną tragedię i długo nie mógł pogodzić się z przedwczesną śmiercią ukochanego syna.

Śmierć syna była dla Wacława Kowalskiego ogromnym ciosem. Po tej tragedii artysta na zawsze porzucił aktorstwo i zniknął z mediów. Gwiazdor „Samych swoich” zmarł 27 października 1990 roku w ogrodzie swojego domu Brwinowie pod Warszawą. Jego grób odwiedzili z kamerą dziennikarze „Super Expressu”.

Wacław Kowalski porzucił aktorstwo po śmierci syna

Choć Wacław Kowalski miał za sobą trudne doświadczenia, to właśnie śmierć dziecka sprawiła, że na zawsze zdecydował się porzucić aktorstwo. Gwiazdor „Samych swoich” miał dwóch synów z małżeństwa ze Stanisławą Kowalską - Jana i Macieja.

W 1982 roku 26-letni Maciej Kowalski, który był studentem ostatniego roku medycyny, zginął w tragicznym wypadku samochodowym. Jego odejście wstrząsnęło gwiazdorem, który zrezygnował z pracy na planie serialu „Dom” i całkowicie wycofał się z aktorstwa.

Producenci „Domu” chcieli namówić Wacława Kowalskiego, by wrócił do pracy. Kiedy pojawili się w jego domu w Brwinowie pod Warszawą, ten miał im pokazać telewizor odwrócony ekranem do ściany i wyznać, że „to go już nie interesuje”.

Śląsk: ogromny pożar na terenie hali produkcyjnejŚląsk: ogromny pożar na terenie hali produkcyjnejCzytaj dalej

Ku rozpaczy widzów postać dozorcy Ryszarda Popiołka z „Domu” została wiec uśmiercona, a Wacław Kowalski zaszył się w domowym zaciszu i konsekwentnie odmawiał udziału w kolejnych produkcjach filmowych.

W 1990 roku Wacław Kowalski doznał udaru mózgu w swoim ogrodzie, a świadkiem zdarzenia był jego starszy syn, Jan, który z wykształcenia jest lekarzem anestezjologiem. Niestety, życia 74-letniego aktora nie udało się uratować.

Gwiazdor „Samych swoich” został pochowany na cmentarzu parafialnym w Brwinowie, gdzie spoczywa w grobie wraz ze swoim ukochanym synem oraz żoną. Stanisława i Wacław Kowalscy byli małżeństwem od 1943 roku i przeżyli wspólnie 47 lat.

Dziennikarze „Super Expressu” odwiedzili podwarszawską nekropolię z kamerą i pokazali, jak dzisiaj wygląda mogiła aktora w programie „(Nie)Zapomniani)”. Fani aktora spoglądający na nazwiska na grobie ze smutkiem wspominają tragedię, z którą musiał mierzyć się gwiazdor.

Choć śmierć syna wstrząsnęła aktorem, wcześniej Wacław Kowalski również musiał mierzyć się z rodzinnymi dramatami. W młodości jego siostra Jadwiga utonęła w nurcie Bugu. Z kolei ojciec gwiazdora również zmarł w młodym wieku po tym, jak kawałek metalu wbił mu się w oko.

Wacław Kowalski - grób

Screen se.pl „(Nie)Zapomniani)”

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Super Express/Wpolityce

Następny artykuł