Ogromne straty w Dobrzycy po przejściu trąby powietrznej. Burmistrz miejscowości nie krył łez
Mieszkańcy Dobrzycy w Wielkopolsce liczą straty po przejściu przez miejscowość trąby powietrznej, a burmistrz ze łzami w oczach przyznaje, że nigdy nie widział tak ogromnej skali zniszczeń. Żywioł nadszedł w nocy i zdewastował ponad 50 domów.
Niż Dudley dał się we znaki mieszkańcom Polski. Silne podmuchy wiatru i nawałnice spowodowały wiele szkód, pozrywały dachy, powaliły drzewa i powybijały szyby w oknach domów.
Ogromne skutki dynamicznej aury widać bardzo wyraźnie w zachodniej części kraju. Najbardziej poszkodowane miejscowości w Wielkopolsce to Dobrzyca i Sośnica, które w nocy ze środy na czwartek doświadczyły przejścia trąby powietrznej .
Burmistrz Dobrzycy: "Łzy mi w oczach stanęły"
- Takiego pobojowiska i skali zniszczeń nigdy nie widziałem. Jak przyjechałem rano do poszkodowanych to łzy w oczach mi stanęły – relacjonował burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak. Jak się okazało, straty są na tyle duże, że kilka rodzin straciło dach nad głową i nie ma gdzie się podziać. Uszkodzone domy nadają się tylko do rozbiórki.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Jak relacjonują świadkowie, trąba przeszła głównie przez ulicę Krótką, zahaczając o Krotoszyńską i Czarneckiego. Na co dzień Dobrzyca to nieduża, spokojna miejscowość licząca zaledwie 4 tysiące mieszkańców.
Strażacy szacują, że zniszczeniu uległo ponad 50 domów. Na szczęście, nie ma mowy o poszkodowanych czy ofiarach . Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zapewnił już, że pierwsze pieniądze na doraźną pomoc dla poszkodowanych przez żywioł mieszkańców przelano dziś na konto gminy.
Ta przygotowała dla poszkodowanych mieszkańców schronisko - jest ono gotowe na przyjęcie ok. 50 osób. W centrum kultury można zjeść ciepły posiłek.
Trwa naprawianie szkód
Burmistrz Dobrzycy poinformował również, że do pracy w terenie ruszyły specjalne komisje socjalne. Sporządzą one protokoły, na podstawie których będzie można wnioskować o pomoc w wysokości 6 tys. złotych na dom z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Ponadto, mieszkańcy mogą też ubiegać się o pomoc z budżetu państwa. To kwota do 200 tys. zł na obudowę domów.
- Dodatkowo gmina powołała trzy komisje budowlane, których zdaniem jest dokładne oszacowanie powstałych szkód w celu uruchomienia dla poszkodowanych środków rządowych – przekazał burmistrz.
Teraz mieszkańcy przy pomocy strażaków sprzątają po nawałnicy i zabezpieczają to, co nie zostało zniszczone.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Drzewa blokują drogi i ponad 300 tys. domów nie ma prądu. Niż Dudley przyniósł ze sobą wiele strat
-
Kontrowersyjna zagadka - niewielu kierowców wie, kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo
-
Przypomnieli szokujące słowa Kaczyńskiego o Polakach. "Mizerne pijaczyny"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: polskieradio24.pl, RMF FM