Niepokojące dane z Rosji. Padł rekord zgonów na COVID-19
Rosja jest jednym z krajów, które zostały najbardziej dotknięte przez pandemię koronawirusa. To tam również obmyślono jedną z pierwszych szczepionek. Dzisiaj kraj mierzy się z dotychczas największą falą zakażeń. Chociaż sytuacja staje się dramatyczna, rząd nie planuje wprowadzać restrykcji.
We wtorek 12 października w Rosji zdiagnozowano 28 190 nowych przypadków zakażeń COVID-19 . Rekordowa liczba zakażeń padła w poniedziałek, było to 29 409 pozytywnych testów.
Z powodu zakażenia koronawirusem zmarły 973 osoby. To największa dzienna liczba zgonów od początku pandemii w Rosji. Martwią także kończące się łóżka w szpitalach. Coraz więcej pacjentów zostaje podłączona do respiratora.
Tak źle jeszcze nie było
Rosja bardzo poważnie zmaga się z czwartą falą pandemii. Jak podaje Moscow Times, aktualnie zajętych jest 235 000 łóżek szpitalnych, podczas gdy całkowita liczba wynosi 255 000. Rosyjski Minister Zdrowia, Michaił Muraszko poinformował, że aż 6000 osób jest aktualnie podpiętych pod respiratory.
Kryzysowa sytuacja na nowo rozpoczęła dyskusję na temat restrykcji i wprowadzenia ewentualnego lockdownu. W poniedziałek Kreml przedstawił, że liczba przypadków jest bardzo wysoka, a współczynnik zaszczepienia jest “nieakceptowalnie niski”. Mimo to, rząd na razie nie planuje restrykcji ogólnokrajowych.
W Moskwie w ponad dwudziestu lokalizacjach postawiono punkty, w których można wykonać darmowy test ekspresowy. Mimo, że wykrywalność wirusa w szybkich testach jest niższa niż w testach PCR, to wynik otrzymujemy już po piętnastu minutach.
- Każdy społecznie odpowiedzialny mieszkaniec Moskwy powinien korzystać z możliwości wykonania darmowego testu i upewniać się, że nie przenosi wirusa - powiedział mer rosyjskiej stolicy, Sergiej Sobianin.
O restrykcjach decydują obwody
Mimo, że Kreml zapowiedział, że nie planuje wprowadzać ogólnokrajowych restrykcji, poszczególne obwody zdecydowały się wprowadzić różnego rodzaju zalecenia i ograniczenia.
W obwodzie moskiewskim, który otacza rosyjską stolicę, wszyscy pracownicy sprzedaży, gastronomii, transportu, obsługi klienta, a także salonów fryzjerskich i klubów fitness zostali zobligowani do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19.
Z kolei w obwodzie leningradzkim, wszyscy odwiedzający teatry, kina, baseny i siłownie, są zobowiązani do zaprezentowania kodu QR, który potwierdza przyjęcie szczepionki bądź prezentuje status ozdrowieńca. Nakaz obowiązuje do 15 listopada.
Z oficjalnych informacji wynika, że w 32 z 85 obwodów Rosji zostały wprowadzone obowiązki szczepień dla przedstawicieli poszczególnych branż.
Do tej pory w Rosji zostało podane 94,7 miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19. W pełni zaszczepione jest 31,3% społeczeństwa.