Na Pomorzu zaobserwowano niecodzienną trąbę lądową
Niezwykłe zjawisko nad miejscowością Wielkie Walichnowy w gminie Gniew. W piątek mieszkańcy mogli tam zaobserwować trąbę lądową. Zdjęcia i nagrania opublikował na Twitterze Polski Alarm Pogodowy.
W piątek 17 września nad Pomorzem przechodziły ulewy. Strażacy odnotowali wiele interwencji, przede wszystkim dotyczących zalania posesji oraz powalonych drzew. Poza burzami i intensywnymi opadami nad regionem pojawiło się także niecodzienne zjawisko zwane trąbą lądową.
Zachwycające zjawisko na Pomorzu
Trąba lądowa jest zjawiskiem trudnym do przewidzenia, gdyż charakteryzują się słabą rotacją. Niełatwo także ją wytropić. Ta sztuka udała się jednak mieszkańcom miejscowości Wielkie Walichnowy w pomorskiej gminie Gniew, którzy chętnie uwiecznili ten moment na zdjęciach i nagraniach.
- Zalążek trąby lądowej obserwowany chwilę temu w gminie #Gniew (miejscowość Wielkie Walichnowy). Brak informacji o kontakcie z powierzchnią - napisał pod jednym z filmów na Twitterze Pomorski Alarm Pogodowy.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Chwilę później opublikowano fotografię, przedstawiająca zachwycające, lecz budzącego grozę zjawisko. Towarzyszył mu także wał szkwałowy, czyli podłużna, pozioma, nisko zawieszona chmura, która nie jest groźna dla człowieka.
Czym jest trąba lądowa?
Trąby lądowe to rodzaj tornad, których powstanie nie jest związane z działalnością mezocyklonu w superkomórce burzowej. Związane są z komórkami chmurowymi cumulus congestus, a nawet zwykłym cumulusami.
Zazwyczaj mają kształt wąskiej rury. Są o wiele smuklejsze od tornad powstających w wyniku mezocyklonu, a ich lej nie osiąga powierzchni ziemi. Ich cykl życia i proces powstania może trwać kilka minut, dlatego trudno jest je przewidzieć i uchwycić.
Zalążek trąby lądowej obserwowany chwilę temu w gminie #Gniew (miejscowość Wielkie Walichnowy). Brak informacji o kontakcie z powierzchnią.
— Pomorski Alarm Pogodowy (@alarmpogodowy) September 17, 2021
Nagranie przesłał: Mikołaj Starus pic.twitter.com/ea0V5YW1Bx
Kolejne ujęcie z gminy #Gniew.
— Pomorski Alarm Pogodowy (@alarmpogodowy) September 17, 2021
📷 Fot. Łukasz Kamiński pic.twitter.com/G4BeS2d2rk
Wał szkwałowy nad miejscowością #Subkowy, w powiecie #tczewskim dzisiaj.
— Pomorski Alarm Pogodowy (@alarmpogodowy) September 17, 2021
Fot. 📷 Beata Lamek pic.twitter.com/m7lV2Fa6n0
Ostatni raport, jaki otrzymaliśmy od P. Radosława Czaplewskiego, pochodzi z Pelplina (godzina 16:09, widok na N). To potwierdza, że mieliśmy dwie rodziny lejów kondensacyjnych, lub częściowo krótkotrwałych trąb lądowych. Pierwsza w okolicach Radostowa i druga na wschód od DK91. pic.twitter.com/pNtIyNzOJH
— Pomorski Alarm Pogodowy (@alarmpogodowy) September 18, 2021
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Beata Kozidrak może liczyć na wsparcie byłego męża. Andrzej Pietras nie ma żalu do piosenkarki
Agresor napadł na 16-latka. Nie wiedział, że to multimedalista w sztukach walki
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Fakt, Wikipedia