Nie żyje znana polska artystka, smutne wieści obiegły kraj. Jej śmierć załamała wielu widzów
Smutne informacje niczym grom z jasnego nieba obiegły polskie media. Nie żyje zasłużona i utalentowana artystka z wielkim dorobkiem kulturalnym i artystycznym, która w trakcie swojej wieloletniej kariery była związana z środowiskiem teatralnym. Jej wielkie zaangażowanie miało kluczowe znaczenie przy produkcji 170 premier. Komunikat o jej śmieci opublikował łódzki oddział TVP.
Nie żyje wyjątkowa polska artystka. Smutne wieści obiegły kraj
Smutne informacje przekazał łódzki oddział TVP. Na oficjalnej stronie pojawiała się informacja dotycząca śmierci niezwykle utalentowanej scenografki, Elżbiety Dietrych-Różyckiej. Spod jej zdolnych rąk i dzięki niesamowitej kreatywności i pomysłowości powstało wiele dzieł, które można było obejrzeć podczas około 170 premier scenicznych.
Nie podano jednak żadnych szczegółowych informacji na temat jej śmierci. Elżbieta Dietrych-Różycka miała 82 lata. Zmarła 20 listopada.
Kim była Elżbieta Dietrych-Różycka?
Elżbieta Dietrych-Różycka przyszła na świat w Stalowej Woli i od najmłodszych lat wykazała się ogromną wrażliwością artystyczną i talentem. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Jeszcze podczas studiowania podjęła decyzję, czym pragnie zająć się w przyszłości i wówczas wybór padł na specjalizację scenograficzną, którą zajmowała się przez dziesiątki lat.
ZOBACZ TAKŻE : Alarm w domu księżnej Kate i księcia Williama. “Niebezpieczne warunki, zakaz wstępu”
Scenografie, które stworzyła Elżbieta Dietrych-Różycka, można było zobaczyć w kluczowych łódzkich teatrach, m.in. Teatrze Powszechnym, Teatrze Pinokio czy Teatrze im. Stefana Jaracza. Ostatni z nich pożegnał swoją pracownicę w czułych słowach, podkreślając jej zaangażowanie w twórczość.
Niestety, kolejny już raz w ostatnim czasie, z całą siłą dociera do nas poczucie nieodwracalności ludzkiego losu i jego nieuchronności – 20 listopada br. odeszła Elżbieta Iwona Dietrych-Różycka – Artystka o nieprzeciętnej pasji i talencie, które oddała w służbę Sztuki. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia - możemy przeczytać w social mediach.
Twórczość Elżbiety Dietrych-Różyckiej
Elżbieta Dietrych-Różycka przez lata swojej aktywności zawodowej, stworzyła wiele scenografii do ważnych spektakli. Jak przypomina Encyklopedia Teatru Polskiego, przyczyniła się do prac, które następnie były użyte podczas m.in. “Antygony” (1981 r.), “Wesela (1982 r.), ”Dziadów" (1984 r.), “Balladyny” (1993 r.) czy “Historii Dziadka do Orzechów” (1997 r.).
Nie zabrakło tam również ciepłych słów, opisujących scenografkę. Przypomniano nie tylko jej niesamowity talent, który przelewała na tworzone scenografie, ale również wspomniano, że była bacznym obserwatorem, wyłapującym kluczowe informacje dotyczące ludzkich charakterów.
Artystyczną postawę Elżbiety Iwony Dietrych cechuje wnikliwa obserwacja ludzkich charakterów. Uchwycona mina, grymas, spojrzenie, uśmiech, zmarszczka. Gra ze szczegółem - syntetycznym znakiem zatrzymana na twarzy przekazano na łamach Encyklopedii Teatru Polskiego.