Goniec.pl
Materiały własne Iberion

Goniec.pl

Nie żyje Wiesław Zięba. Stworzył "Bolka i Lolka" i "Reksia", wielu zawdzięcza mu radości dzieciństwa

15 Września 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Nie żyje Wiesław Zięba, wybitny scenarzysta i reżyser animacji dla dzieci znany ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. To z jego pomysłu i nadzoru powstali m.in. "Reksio" czy "Bolek i Lolek". Zmarł w wieku 75 lat.

Spod jego ręki wyszła również animacja "Pampalini łowca zwierząt", która także cieszyła się popularnością wśród najmłodszych.

kazmierska dagmara

Dagmara Kaźmierska o swoim pobycie za kratkami: "W więzieniu siedzi wielu wartościowych ludzi"

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Wiesław Zięba. Stworzył "Bolka i Lolka" i "Reksia", wielu zawdzięcza mu radości dzieciństwa

- Dotarła do nas smutna informacja. 12 września 2022 r. zmarł wybitny scenarzysta, autor opracowań plastycznych i reżyser filmów rysunkowych – Wiesław Zięba. Spod jego ręki wychodziły znakomite produkcje Studia Filmów Rysunkowych, takie jak "Pampalini łowca zwierząt", "Reksio" czy "Bolek i Lolek". Człowiek wielu talentów, zaangażowany w popularyzację polskiego kina młodego widza - przekazało Studio Filmów Rysunkowych.

Został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Był jedną z najbardziej znanych postaci polskiej animacji, które cieszyły dzieci w każdym wieku.

Wiesław Zięba urodził się w Przysiekach w 1947 roku. Bielsko-Biała szybko pojawiła się w jego życiu za sprawą nauki w tamtejszej szkole średniej. W 1972 roku rozpoczął pracę w Studiu Filmów Rysunkowych.

Jego ostatnim dziełem było wyreżyserowanie jednego, a konkretnie pierwszego odcinka serii "Żubr Pompik". Serial powstawał w latach 2016-2017.

Po 1983 roku pracował również w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie, gdzie współtworzył słynny serial animowany "Tajemnice wiklinowej zatoki".

Nie podano informacji o ewentualnym pogrzebie lub przyczynie śmierci. Rysownik, grafik, satyryk i reżyser, bo tak określał się w biogramie w bazie Film Polski pozostanie w sercach wielu twórców animacji w Polsce już na zawsze.

fot. Instagram @martamanowska

Tak mieszka Marta Manowska. Porzuciła miasto i pokochała życie na wsi

Marta Manowska jakiś czas temu stanowczo zarzekała się, że życie na wsi nie jest dla niej. Jako prowadząca „Rolnik szuka żony” i „Sanatorium miłości” odbywała liczne podróże po urokliwych zakątkach Polski, poznawała ludzi z małych miasteczek, odpoczywała w bliskim otoczeniu natury i kosztowała lokalnych, tradycyjnych przysmaków. Gdy po jakimś czasie ponownie porównała swoje przeżycia z prowincji ze zgiełkiem dużego miasta, ciągłym pośpiechem, zanieczyszczonych powietrzem i pustymi relacjami międzyludzkimi – była to już całkowicie inna kalkulacja. Zanim jednak Marta Manowska doceniła uroki życia na wsi, mówiła: – Jestem często pytana, czy mogłabym mieszkać na wsi. I odpowiadając szczerze sobie samej, muszę powiedzieć, że nie na tym etapie życia. Miasto daje mi energię. Jednak w poszukiwaniu drugiego człowieka nie jest istotne, czy pochodzi z miasta, czy ze wsi – wyjaśniała w "Pytaniu na śniadanie". Miejskie poszukiwania miłości życia nie szły prezenterce TVP najlepiej, a przebywając z dala od Warszawy podczas nagrań do „Rolnik szuka żony”, zawiązała nowe przyjaźnie. Dzięki nim poznała posiadaczy rozległych ziem uprawnych nie tylko od strony zawodowej, ale również prywatnej. Pokazali jej uroki wiejskiego, spokojnego życia. Blondwłosa i wiecznie uśmiechnięta dziennikarka postanowiła zmienić zdanie i ostatecznie i spróbować zachwalanego przez uczestników programu życia. Na jej profilu na Instagramie publikuje rozkoszne kadry na tle skromnego domu z czerwonej cegły. Jak można wywnioskować z fotografii, wokół budynku rozpościera się okazały ogród, w którym można oddawać się pełnowartościowemu relaksowi. Zobaczcie, jak teraz wygląda sielskie życie Marty Manowskiej.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Jurorzy wstali widząc co wyprawia 7-letnia Martyna w „Mam Talent”. Kliment przyznał jej złoty przycisk

  • Sara James w finale amerykańskiego "Mam Talent". Lawina komentarzy, reakcja internautów mówi wszystko

  • Finał amerykańskiego "Mam talent". Sara James dała popis z Black Eyed Peas. Czy Polka wygrała program?


    Źródło: Goniec.pl, Dziennik Łódzki

Tagi:

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Ralph Kamiński dał popis podczas gali Empiku. Kontrowersyjny wokalista wykonał znany utwór/Kadr z "TVN"/wp.pilot.pl

Gwiazdy

Ralph Kamiński wbiegł na scenę Empiku i się zaczęło. Widzowie nie mogli oderwać wzroku

Czytaj więcej >
Ivan Komarenko, fot. KAPiF

Gwiazdy

Ivan Komarenko pokazał skandaliczne zdjęcia. Wielu nie będzie zadowolonych

Czytaj więcej >
Agnieszka Chylińska wystąpiła podczas gali Empiku. Zaskoczyła widzów swoimi słowami

Gwiazdy

Agnieszka Chylińska wystąpiła na gali Empiku. Nagle zwróciła się do widzów

Czytaj więcej >
Leonard Pietraszak, fot. Piotr Molecki/East News

Gwiazdy

Pogrzeb Leonarda Pietraszaka. Rodzina spełniła ostatnią prośbę aktora, zaapelowała do żałobników

Czytaj więcej >
Unsplash/Piotr Cichosz

Gwiazdy

Zacznie się już o 21:05. Miliony Polaków włączą Polsat i długo nie zmienią kanału

Czytaj więcej >
Córka Ewy Błaszczyk skończyła 29 lat. Pozbierała się pomimo życiowej tragedii i pokonała przeciwności

Gwiazdy

Niesamowite wieści o córce Ewy Błaszczyk. Aktorka pęka z dumy

Czytaj więcej >