Goniec.pl Rozrywka Nie żyje słynna aktorka. Zmarła po krótkiej chorobie
Photo by Joanna Kosinska on Unsplash

Nie żyje słynna aktorka. Zmarła po krótkiej chorobie

15 czerwca 2023
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

Smutne wieści o śmierci wybitnej brytyjskiej artystki i działaczki politycznej przekazał jej wieloletni agent, Lionel Larner. - Zmarła jedna z największych aktorek na świecie, zmarła też jedna z moich najlepszych przyjaciółek - przekazał menadżer, dodając, że gwiazda odeszła w czwartek rano w swoim domu w Blackheath w Londynie, w otoczenia rodziny.

Glenda Jackson należy do największych gwiazd w historii brytyjskiego filmu

Glenda Jackson urodziła się 9 maja 1936 roku w Birkenhead. Poza karierą aktorską, w której trakcie otrzymała dwa Oscary, oraz nagrodę Tony i Emmy, Glenda Jackson realizowała się także w polityce i przez 23 lata reprezentowała swoją londyńską dzielnicę jako członek Izby Gmin Parlamentu.

Aktorka po raz pierwszy zabłysła na scenie w 1964 roku w Royal Shakespeare Company, kiedy zagrała Charlotte Corday w produkcji Petera Brooka "Marat/Sade", której akcja toczy się w szpitalu psychiatrycznym. Swoją rolę Glenda Jackson powtórzyła w filmie z 1967 roku.

Prezenter TVP stracił pracę. Program, który prowadził, znika z anteny

Wielokrotnie nagradzana aktorka zdobyła m.in. dwa Oscary, oraz nagrodę Tony i Emmy

Największe sukcesy aktorka odniosła za sprawą ról w adaptacji powieści DH Lawrence'a "Zakochane kobiety" Kena Russella z 1969 roku oraz w komedii romantycznej "A Touch of Class" z George'em Segalem. Za oba filmy została nagrodzona Oscarami. Glenda Jackson pojawiła się także w serialu BBC jako królowa Elżbieta I, za którą to rolę otrzymała dwie nagrody Emmy.

Pod koniec swojej kariery aktorka zagrała w "Elizabeth is Missing", filmie telewizyjnym o kobiecie zmagającej się z demencją, za który zdobyła nagrodę Tony w 2018 roku.

Glenda Jackson przez 23 lata spełniała się w roli polityk

Glenda Jackson próbowała swoich sił również w polityce. Aktorka od zawsze sympatyzowała z brytyjską Partią Pracy i z jej ramienia kandydowała do parlamentu w 1992 roku . Kiedy ustąpiła, po ponad dwudziestoletniej służbie, przyznała:

- Miałam ogromne szczęście. Ale muszę być szczera, nie tęsknię za samym Parlamentem. To znaczy, widziałam ego wędrujące po tych korytarzach, które nie byłyby tolerowane przez 30 sekund w profesjonalnym teatrze - wspominała Glenda Jackson.

Źródło: BBC.com

Nie żyje polska aktorka. "W głębokim smutku informujemy"
Nie żyje Cormac McCarthy. Wybitny amerykański pisarz miał 89 lat
Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport