Goniec.pl Rozrywka Nie żyje reżyser Krzysztof Gradowski
Iberion materiały własne

Nie żyje reżyser Krzysztof Gradowski

24 czerwca 2021
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS potwierdziło smutne doniesienia o śmierci Krzysztofa Gradowskiego. Twórca kultowej już „Akademii Pana Kleksa”, którą ogląda wiele pokoleń młodych widzów, zmarł w wieku 77 lat. Niezwykle utalentowany reżyser i scenarzysta sam bardzo rzadko wracał do swoich dzieł. Odbierał prestiżowe nagrody między innymi w Moskwie oraz Chicago.

Kręcąc „Akademię Pana Kleksa” w 1983 roku, Krzysztof Gradowski mógł jeszcze nie podejrzewać, że tworzy film, który odmieni życie mnóstwa młodych widzów . Choć reżyser stworzył wiele pięknych dokumentów, animacji oraz fabuł, to pozostał skromny i rzadko wracał do swoich dzieł.

Kariera Krzysztofa Gradowskiego rozpoczęła się w 1967 roku, gdy artysta odebrał dyplom Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Przez lata działalności wręczano mu prestiżowe nagrody festiwalowe między innymi w Gdyni, Moskwie, Chicago, Tarnowie, Krakowie, Poznaniu Oberhausen oraz Kairze.

Krzysztof Gradowski – utalentowany reżyser

Po tym, jak Krzysztof Gradowski uzyskał wykształcenie artystyczne, przeniósł się do Warszawy. Tam w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych stworzył takie filmy jak „Konsul i inni”, „Obcym wstęp wzbroniony” czy „Urodzeni w niedzielę” . Tytuły te traktowały o socjologii przestępczości.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Reżyser przez długi czas pozostał w obszarze filmów dokumentalnych, tworząc poruszające portrety o takich postaciach jak Jerzy Bossak, Antoni Cierplikowski czy Jan Himilsbach. Nagrał również „Króla fryzjerów – fryzjera królów” o mecenasie sztuki.

Jednak to lata 80. przyniosły mu największą sławę. To wtedy postanowił sfilmować przygody Pana Kleksa, które na dobre wpisały się do historii polskiego kina, zyskując tłumy fanów – szczególnie wsród młodych widzów. Jedną z najbardziej charakterystycznych ról w swojej karierze odegrał w nich Piotr Fronczewski.

„Akademia Pana Kleksa” pojawiła się w 1983 roku. Dwa lata później widzowie mogli już obejrzeć „Podróże Pana Kleksa”, a w 1988 roku powstał „Pan Kleks w kosmosie”. Ostatnim tytułem z serii jest „Tryumf Pana Kleksa” z 2001 roku.

Sam reżyser był początkowo dość zaskoczony tak ciepłym odbiorem jego filmów o Panu Kleksie. Nie spodziewał się tak entuzjastycznych reakcji, jakie pojawiły się między innymi w Indiach. Od tego czasu kojarzono go przede wszystkim z filmów o czarodzieju, który prowadzi tajemniczą szkołę.

Wyróżnienia Krzysztofa Gradowskiego

Oprócz kręcenia filmów Krzysztof Gradowski pełnił też ważne funkcje w środowisku artystycznym. Był przewodniczącym Korporacji Reżyserów Filmowych i Telewizyjnych w latach 1991-1996.

Od 2006 roku natomiast pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Sekcji Autorów Dzieł Filmowych i Telewizyjnych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Organizacja przyznała mu w 2020 roku nagrodę 100-lecia ZAiKS-u. Wcześniej odebrał Złoty Krzyż Zasługi (2009) oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013). Urodził się 26 czerwca 1943 w Krakowie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet.pl

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Redaktor portalu Goniec.pl. Interesuje się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzył treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport